INZERCEPRACE.CZ EMODELING.CZ
PŘIHLÁŠENÍ

registrovat

Mocca band
2/11/2000 | Zdeněk Blažek

Mocca bandMOCCA BAND - brněnská kapela vzniklá z původního MC kvartetu, později Mocca Quartet, založená v roce 1989 při návštěvě kapelníka, Zdeňka D. Blažka z Kanady. (Akronym MC kvartet znamená moravsko-kanadský). Kapela se dala dohromady při náhodném jam-session v Divadelním sklípku v Brně. Byli to: Jaroslav Studenka - alt saxofon, Karel Cón - piano, Petr Kudibal - bicí a Z.D.Blažek - baskytara. Tato sestava spolu s Milanem Kašubou na kytaru a Richardem Laškem na konga v zimě 1990 hned nahrávala ve studiu Čs. rozhlasu Dukla v Brně. V roce 1991 v létě Z.D.Blažek pozval do Československa své dva spoluhráče z kanadského Québecu, přesně z Montréalu. Kytarista Freddy Risk a vibrafonista, basista a aranžér Eval Manigat původem z Haiti podnikli s Mocca Quartetem úspěšné miniturné po Moravě a Freddy Risk na vánoce t.r. opět přijíždí do Československa, aby společně se saxofonistou a flétnistou Gunterem Kočím a Mocca Quartetem doprovodili zpěváka Láďu Kerndla při jeho vánočním show. Od roku 1993 se přidává ke kapele Gábina Kočí jako zpěvačka, za bicí zasedá Roman Kobiela, za piáno střídavě Mirek Veselý, Petr Blaha a Jarda Šťastný alias Peter Graham, na kytaru často hostuje brněnská bluesová legenda 60. let žijící v Berlíně, Petr Neubauer, připojuje se nadějný trombónista Martin Mach a na perkuse Ivo "Čiro" Kacer. Kapela absolvuje okruh klubů a koncertů po ČR a vzhledem k rozšíření kapely mění název na MOCCA BAND.
V roce 1998 s Mocca Bandem končí stálou činnost altsaxofonista Jaroslav Studénka. Jeho post přebírá flétnista a saxofonista Leopold Dvořáček, který již s kapelou spolupracuje a na kytaru a klávesové nástroje se připojují bratři Lázokovi a přijíždí bulharský trumpetista Jordan Dabov. V té době hraje krátce Mocca Band se čtyřčlennou dechovou sekcí a začínají se objevovat zajímavé aranže a kapela dostává typický zvuk, směřující stále více ke karibské oblasti a funku. Mocca Band dostává několik nabídek na zahraniční angažmá. V létě 1999 hraje v letoviscích na chorvatském ostrově Hvar a spolupracuje s LŠU v Novém Jičíně, kde je od té doby častým hostem. Repertoár je zaměřen na latinsko-americkou hudbu, soft-jazz a funk, ale své místo mají i slavné standarty-evergreeny a filmové melodie v osobité úpravě Mocca Bandu. Zvuk kapely lze přirovnat ke Grover Washington Jr. nebo Spyro Gyra či Yellow Jackets. Kapela produkuje i vlastní tvorbu, která se u publika setkává s dobrou odezvou. Hudba je určena širokým vrstvám posluchačů - je to hudba ke kávě, vínu a dobré pohodě stejně jako kazeta "Káva, víno & pohoda" nahraná živě v roce 1996 v klubu Skleněná louka v Brně. Letos v květnu hrál Mocca Band na velké venkovní akci "Majáles 2000" a pořadatel se nechal slyšet, že to byla naprosto nejzajímavější muzika, která na majálesu byla.

V současné době je MOCCA BAND možno slyšet zejména v novém brněnském jazz klubu "U kouřícího králíka", Křídlovická 1 a v hudební kavárně "Stará pekárna", Štefánikova 8. Poslední obsazení, ve kterém kapela nahrála letos v červnu další živý koncert a to ve Staré pekárně v Brně je:

Zdeněk Denis Blažek basa, kapelník
Leopold Dvořáček alt a tenor saxofon, flétna
Jordan Dabov trumpeta
Petr Mikšovič * bicí
Vladan Ronner klávesové nástroje
Roman Kroupa perkuse

Další jsou externě spolupracující a alternující hudebníci
Gábina Kočí + zpěv
Roman Kobiela * bicí
Martin Mach + trombón
Miroslav "Kyseláč" Veselý * bicí

* alternující hudebníci
+ externí spolupráce

Mocca Band hrává většinou v šestičlenném posazu.

Kontakt: mocca@volny.cz.
z.d.blazek@volny.cz


[Zpět na přehled článků v rubrice OSOBNOSTI.]