INZERCEPRACE.CZ EMODELING.CZ
PŘIHLÁŠENÍ

registrovat

George Haslam: Free jazz
20/3/2002 | Redakce JazzDnes

Pramen: Miloš Latislav
members.aol.com/slamprods

George Haslam: Free jazzAngličan George Haslam je takový hudební cestovatel. Se svým barytonsaxofonem a tarogátem (což je dřevěný plátkový nástroj balkánského původu, podobný klarinetu) už skoro dvacet let cestuje po různých koutech světa a dopřává si potěšení jazzové i zcela volné improvizace s místními muzikanty. Za ta léta už našel hudební přátele třeba v Argentině, Finsku, Kanadě, Portugalsku, na Kubě nebo Ukrajině. Svoje muzicírování pochopitelně také zvukově dokumentuje – na kontě už má víc než dvacet CD, především na své vlastní značce Slam, kterou založil v roce 1989 a vydává na ní i spoustu jiné vzrušující hudby. V rodné Anglii a na mnoha festivalech po světě často hraje s mistry volné improvizace, jakými jsou trombonista Paul Rutherford, sopránsaxofonista Lol Coxhhill nebo legendární americký pianista Mal Waldron, vede Britské saxofonové kvarteto s Eltonem Deanem, Paulem Dunmallem a Simonem Picardem, malý bigband Meltdown (v jeho rámci poslední dobou spolupracuje třeba s významným skladatelem a aranžérem Grahamem Collierem) a sextet Special Edition. Jedním z jeho nejnovějších projektů je Anglo-Argentine Jazz Quartet, kombinující volné hraní dechů s vášnivými jihoamerickými rytmy.

George Haslam: Free jazzHaslamova saxofonová hra byla renomovanými kritiky přirovnána k mistrovství Lestera Younga nebo Gerryho Mulligana, je však velmi variabilním a všestranným hráčem. Třeba O CD duetů WALDRON – HASLAM napsali v magazínu Gramophone, že ho lze dopručit milovníkům freejazzu i romantických balad, album COMMUNICATIONS, natočené s místními muzikanty v Kyjevě, zas bylo jinde klasifikováno jako setkání Hawkwind s Cecilem Taylorem.

Sám George ke svému hraní říká: "Nacházím uspokojení v hraní širokého spektra hudby a práci na velmi odlišných místech světa. Během 80. let jsem intenzivně pracoval ve východní Evropě – v Maďarsku, východním Německu, Jugoslávii a podobně, tenhle svět se podstatně změnil. Argentina a Kuba jsou také zeměmi, kde pravidelně koncertuji s některými báječnými muzikanty, v Argentině jsem poslední dobou skoro každý rok. Do východní Evropy jsem se vrátil v roce 1995 na festival v Krivém Rogu na Ukrajině a v roce 1997 jsem hrál na vůbec prvním jazzovém koncertě v nádherném Domě opery v Oděse".

[Zpět na přehled článků v rubrice OSOBNOSTI.]