INZERCEPRACE.CZ EMODELING.CZ
PŘIHLÁŠENÍ

registrovat

Malé divadlo hudby zve k poslechu
20/3/2002 | Redakce JazzDnes

dovoluji si Vás pozvat, v rámci Malého divadla hudby, na koncert dvou mladých instrumentálních těles. Jsou to Czaldy-Waldy kvartet - těleso smíšeně jazzové a Indigo Quartet - jazzově smíšený kvartet.

Obsazení prvního z nich je flétna, viola, kytara a violoncello. Czaldy-Waldy kvartet představí program s názvem Noc na hradbách - album skladeb inspirované středověkými bakchanáliemi. Dále pak výběr ze scénické hudby Aleše Mrázka (*1970).

Indigo Quartet - dvoje housle, viola a violoncello - zahraje známé i méně známé skladby Duka Ellingtona, Astora Piazzoli, Milana Dvořáka, Zdeňka Krále ad.

Komorní koncert se koná v pondělí 25. března 2002 v 19 hodin v Kleinově paláci, nám. Svobody 15 (2. patro), Brno. Vstupné dobrovolné.

Czaldy – Waldy kvartet
Aleš Mrázek – zobcové flétny
Martina Himerová – viola
Petra Pochopová – kytara
Matěj Kučera – violoncello


Tento soubor svým nástrojovým obsazením, přístupem k interpretaci, bohatou žánrovou pestrostí, se řadí k hudební vlně, dnes často označované jako „world music“. Přesto si uchovává jistou „vážnou“ podobu – pasáže akademicky nastudované se střídají s improvizací.
Svůj název těleso odvozuje ze staročeského tance /14.stol./. Od vzniku vychází Czaldy – Waldy kvartet především ze staré a lidové hudby , postupně rozšiřuje stylový záběr také o prvky jazzu, tanga, šansonu atp. Interpretací tohoto materiálu se hráči kvarteta projevují i s notnou dávkou nadsázky a humoru. Za dobu své existence podniklo těleso již řadu koncertů po celé ČR, zúčastnilo se benefičních akcí, festivalů /např. festival „Hudba bez hranic“ ve Valticích v r. 2001/, vernisáží, městských slavností apod.
Aleš Mrázek /nar. 1970/, skladatel a flétnista; několik sezón spolupracoval s brněnským HaDivadlem. Za tu dobu vytvořil scénickou hudbu k řadě představení: „Revize století“ – cyklus večerů D. Jařaba a L. Baláka; „Aquarius“ – divadelní hra L. Baláka a hudebně se podílel na tvorbě písní k cyklu originálních kabaretů „Komediograf“ /L.Balák a kol./. Paralelně s těmito aktivitami založil Czaldy-Waldy kvartet /r.1995/, jakožto soubor interpretující vlastní komorní skladby. Pro výše jmenovaný soubor napsal album skladeb inspirovaných středověkými bakchanáliemi „Noc na hradbách“, suitu zvanou „Divadlo“, několik úprav staroanglických balad a také lidových písní, zejména z brněnského regionu

Indigo Quartet

Martin Flašar – housle
Kateřina Čiklová – housle
Martina Himerová – viola
Pavel Borský - violoncello

Soubor fyzicky vznikl počátkem roku 2000. Nicméně, jeho koncepce zrála v myslích jeho členů již několik let předtím. Původním záměrem bylo vytvořit seskupení, které by se věnovalo interpretaci non-artificiální, tedy „nevážné“, hudby. Vzhledem k tomu, že hráči jsou absolventy Konzervatoře v Brně, jevila se tato intence jako přirozený protiklad jejich klasickému hudebnímu vzdělání a podstatnou roli hrála i jistá dávka zvědavosti a touhy objevovat nové neprobádané oblasti hudby.
Čtveřice členů ve složení Martin Flašar (1979) a Kateřina Čiklová (1978) (housle), Martina Himerová (1976) a Pavel Borský (1978) se shodla na tom, že jádro repertoáru kvarteta by měly tvořit jazzové skladby. Posléze k nim přibyly skladby z okruhu salónní hudby a world music.
Indigo Quartet je naprosto nezávislým tělesem, které se, dle příležitosti a vlastního uvážení, účastní akcí komorního charakteru. Na závěr ještě poznámka k názvu uskupení. Indigo v tomto případě neoznačuje odstín modré, ale má evokovat název skladby Duka Ellinghtona „Mood Indigo“, která se stala neoficiální znělkou kvarteta.


[Zpět na přehled článků v rubrice OSOBNOSTI.]