INZERCEPRACE.CZ EMODELING.CZ
PŘIHLÁŠENÍ

registrovat

Jazzový festival se po letech vrací do Brna - rozhovor s Vilémem Spilkou, hlavním organizátorem festivalu JazzFestBrno2002
24/4/2002 | Redakce JazzDnes

Jazzový festival se po letech vrací do Brna - rozhovor s Vilémem Spilkou, hlavním organizátorem festivalu JazzFestBrno2002Co vás inspirovalo k zorganizování jazzového festivalu?

Především letitá stagnace brněnské jazzové scény. Organizátoři festivalu jsou zároveň muzikanti a tato nehybnost se jich tak bezprostředně dotýká. Vedle toho je to i určitá mezera v nabídce kulturních akcí města Brna, od dob Jazztivalu zde schází kompaktní několikadenní jazzový festival, schopný stát se katalyzátorem hudebního dění ve městě tak, jak to známe třeba z Hradce Králové nebo Přerova.

Jazzfest Brno má tedy navazovat na tradici Jazztivalu první poloviny devadesátých let?

Do jisté míry ano. Hlavním rozdílem je však důraz na mezinárodní charakter akce. Jazztival byl především přehlídkou domácí jazzové scény, kdežto Jazzfest prezentuje výrazné osobnosti ze zahraničí, zároveň ale na českou a moravskou špičku nezapomíná.

Který interpret je největším lákadlem prvního ročníku festivalu?

Rozhodně musím vyzvednout hlavní koncert, tedy vystoupení americké vokalistky Diane Schuur, dvojnásobné držitelky Grammy v oboru jazzový zpěv. Její vystoupení si můžeme vychutnat v pátek večer v atriu IBC na Příkopě. Nejen poslední nahrávky naznačují, že koncert této dámy bude mimořádným zážitkem. Kromě zmiňovaných cen Grammy má za sebou Diane Schuur i spolupráci s nejlepšími světovými bigbandy včetně těch Counta Basieho či Quincy Jonese, společné nahrávky se Stevie Wonderem, B.B. Kingem a dalšími. Vedle hlavního koncertu se představí i nejlepší jazzmani z Polska (Janusz Muniak), a Slovenska (Peter Lipa, Gabriel Jonáš, Miriam Bayle).

Čím dalším jste se snažili zatraktivnit nabídku Jazzfestu?

Snažili jsme se myslet na nastupující generaci jazzmanů a pro adepty jazzové hry jsme připravili nejen večerní jamsessions v Jazz Karel Kafé v Edison Garden, ale i tvůrčí dílnu se špičkovými slovenskými muzikanty z kapely Janusze Muniaka. Naším záměrem bylo, jak už jsem dříve zmínil, vytvořit třídení akci, kterou by Brno do určité míry žilo, podobně jak je tomu v některých jiných městech republiky a především v Evropě.

Narozdíl od festivalu v Přerově či Hradci Králové je ale vaše koncepce poněkud odlišná...

To je pravda, právě po zkušenostech z návštěvy obou vámi zmiňovaných festivalů, kdy část diváků je unavena několikahodinovým čekáním na hlavní hvězdu vystupující na konci festivalového večera, jsme usoudili, že série pěti samostatných koncertů ve třech dnech je pro brněnské publikum ideálním kompromisem mezi tradičním formátem festivalu, kdy se interpreti střídají během jednoho večera a obyčejným koncertem. Posluchač si má tak možnost vybrat si konkrétní kapelu a vychutnat si plnohodnotné vystoupení. Navíc se může zdarma účastnit doplňkových akcí, tedy workshopu a jamsessions. K dispozici je také výhodná permanentka na celý festivalový program.

Máte v plánu další ročníky?

Pokud se naše koncepce ukáže jako úspěšná, rozhodně hodláme pokračovat, s důrazem na mezinárodnost akce. Počítáme i s větší žánrovou pestrostí, mapující současné trendy v jazzu a jeho fůzích s jinými styly. Nebudeme zapomínat ani na nastupující generaci a možnosti pozitivní konfrontace muzikantů z Česka s jazzovou elitou z okolních států, především Polska a Slovenska.

Děkuji za rozhovor

Bližší informace k festivalu najdete na www.jazzfestbrno.cz

[Zpět na přehled článků v rubrice rozhovory.]