INZERCEPRACE.CZ EMODELING.CZ
PŘIHLÁŠENÍ

registrovat

Slovenští jazzmeni zahajují Jazzfest
28/4/2002 | Jiří Slavičínský

Slovenští jazzmeni zahajují JazzfestTariška - Jonáš Quartet featuring Peter Lipa, Nothing But Swing featuring Janusz Muniak, jam session
Edison Garden 25. 4. 2002

Jazz je hudba, která vyžaduje hraní a poslouchání „tady a teď„. Je to hudba „živá„, jejíž nejvlastnější smysl spočívá v hraní na koncertech, v jejím aktuálním zakoušení.
V kulturním životě Brna zela v tomto ohledu mezera. Živého jazzu bylo vzhledem k velikosti a významu města povážlivě málo. V poslední době se začíná blýskat na lepší časy. Jednou z jazzových iniciativ je mezinárodní festival JazzfestBrno.

Slovenští jazzmeni zahajují JazzfestPrvní den Jazzfestu patřil slovenskému jazzu.
Večer zahájil Tariška - Jonáš Quartet standardem All the things you are zahraným s velkým nasazením, v moderní úpravě inspirované bopovou živelností. Gabriel Jonáš je fenomenální klavírista s ohromnou invencí, zkušeností, rytmickou přesností a vynalézavostí. Dokáže i citlivě podporovat a doplňovat své spoluhráče. Altsaxofonista Radovan Tariška je mladý talentovaný hráč, jehož další vývoj bude určitě velmi zajímavý, svým energickým, impulsivním projevem si okamžitě získal publikum. Kvarteto dále sestává z kontrabasisty Róberta Ragana a bubeníka Mariana Ševčíka.
Po třech skladbách vystřídal Tarišku známý zpěvák Peter Lipa, který překvapil a trochu zaskočil obecenstvo volbou repertoáru - písněmi skupiny Beatles v jazzových kabátech. Průběh vystoupení se tím značně zmírnil, ztratil ono šílené tempo a napětí ze svého počátku. I když otázkou je, zdali by bylo vůbec možné bouřlivou energii Tariškova nástupu dále stupňovat a rozvíjet. Po Lipově vložce zakončilo kvarteto svoje vystoupení zase s Tariškou.

Slovenští jazzmeni zahajují JazzfestNásledovala krátká přestávka, po které se představilo seskupení Nothing But Swing z Banské Bystrice s legendou polského jazzu - tenorsaxofonistou Januszem Muniakem. Ve chvíli jste se mohli nechat vtáhnout do Muniakovy introvertní, spíše kontemplativní hry. Muniak hrál soustředěně a s lehkostí vlastní těm, kdo se jazzem zabývají celý život.
S Muniakem vystoupili vynikající Klaudius Kováč na piano, Peter Solárik na bicí a na kontrabas opět Róbert Ragan. Předvedli moderně pojatý mainstream, s přehledem a procítěně zahraný.

Vyvrcholením celého večera, kterým elegantně provázel Jan Beránek, byla popůlnoční ohnivá jam session Jonáše a Tarišky s doprovodnými hráči Diane Schuur - Reggie Jacksonem a Scottem Steedem.
Svěřepé a naléhavé bicí Reggie Jacksona, přesná basa Scotta Steeda, kreativita Gabriela Jonáše a jeho schopnost zachytit podnět, hudební myšlenku a potom ji maximálně a přitom za použití minimálních prostředků využít, spolu s obrovskou energií proudící z Tariškova saxofonu připravily úžasný zážitek.
Divoká a neutuchající jam session, při které se setkali mimo jiné i Tariška s Muniakem, Kováčem a Ševčíkem pokračovala ještě hluboko do noci.


JIŘÍ SLAVIČÍNSKÝ

(foto: raveniuz, www.h-looz.sk)

[Zpět na přehled článků v rubrice jazzisté.]