INZERCEPRACE.CZ EMODELING.CZ
PŘIHLÁŠENÍ

registrovat

CENĚNÍ KARLA VELEBNÉHO 2001
1/5/2002 | Redakce JazzDnes

V neděli 5. května se v Lucerna Music Baru uskuteční koncert nazvaný Cenění Karla Velebného. V jeho průběhu budou oceněni dva pozoruhodní vokalisté Vlasta Průchová a Dan Bárta. Talentu představitelů dvou rozdílných muzikantských generací tak vzdají hold spolupořadatelské organizace AghaRTA Jazz Centrum a AB Studio a vyhlašovatel akce Český hudební fond o. p. s.
Oba zpěváci převezmou dřevěnou sošku vibrafonisty s brejličkami přímo na pódiu během svého vystoupení. Je neuvěřitelné, že jméno Vlasty Průchové se v seznamu laureátů jazzové ankety objevuje až letos. První dáma českého jazzu vždycky přichází k mikrofonu s horoucím a otevřeným srdcem. Tisíce jejich příznivců ochotně dosvědčí, že jí stačí pár taktů úvodní písničky na to, aby se cele ponořila do hudby a stáhla přitom blažené posluchače sebou. do si myslí, že se ubrání kouzlu její osobnosti, může si to vyzkoušet 5. května na koncertu v Lucerna Music Baru.

CENĚNÍ  KARLA  VELEBNÉHO 2001V jeho druhé polovině se na pódiu objeví muzikanti a zpěváci o několik generací mladší. Trio Roberta Balzara, které si loni odneslo ceny v kategoriích „Kapela roku“ a „Album roku“ určitě přesvědčí publikum o tom, že jeho interpretační úroveň má stále stoupající tendenci. S touto kapelou se ve své jazzové podobě představí také zpěvák Dan Bárta, jenž také vystoupí na závěr večera s mezinárodním ansámblem Pavla „Badyho“ Zbořila. Tento špičkový profesionál, jehož umění výrazně pomáhá udržovat vysokou laťku interpretační úrovně Big Bandu Českého rozhlasu, bývá často zván k hostování v různých dalších kapelách. Tentokrát bude jeho partnerem brněnský kytarista pozoruhodné hráčské i kompoziční invence Roman Pokorný a s oběma českými muzikanty se na pódiu objeví skvělý italský hráč na Hammondovy varhany Alberto Marsico. Italský host je vynikajícím interpretem širokého stylového záběru od jazzových standardů přes soul, blues, populární hudbu až k funky. Jeho kvalit využily ve studiích i při veřejných vystoupeních takové hvězdy, jako jsou např. Jimmy Witherspoon, Phil Guy, Bobby Durham, Larry Taylor, Kenny Burrell apod. Italova flexibilita bude určitě vyhovovat muzikantské nátuře obou českých spoluhráčů i jejich mimořádnému vokálnímu hostovi Danu Bártovi. Ten dávno překonal všechny naděje, o kterých se mluvilo při jeho vstupu na českou hudební scénu. K různým hudebním žánrům přistupuje se skvělým instinktem, a proto jej nadšeně přijímají posluchači populární hudby, stejně jako jazzové publikum. V průběhu své kariéry vyvrátil víc předsudků hudebního rasismu, než kdokoliv jiný.

[Zpět na přehled článků v rubrice jazzisté.]