INZERCEPRACE.CZ EMODELING.CZ
PŘIHLÁŠENÍ

registrovat

ALDIS: Jarní swingový koncert
4/6/2002 | Redakce JazzDnes

ALDIS: Jarní swingový koncertV pondělí 20. května 2002 se v Kongresovém centru ALDIS Hradec Králové uskutečnil další z koncertů stejnojmenného bigbandu, který od dostavění centra má zde svůj domov. Orchestr sice vznikl již před devatenácti lety, ale Aldis se stal jeho domovem před dvanácti lety. To vše ještě za vedení kapelníka Mirka Mužíka, který v současnosti již s kapelou nepracuje, z vážných zdravotních důvodů. Od založení kapela pořádá pravidelně jarní a vánoční koncerty. Těch vánočních bylo o něco málo víc. Ten letošní, stejně jako všechny předcházející, měl také, kromě bigbandu, jeho zpěváků a sólistů, hosty, z řady profesionálních muzikantů.

Výčet jejich jmen by byl za ta léta velice dlouhý. Letošní hosté ale byli početným návštěvníků i orchestru, zvlášť milí, protože s kapelou spolupracují již od jejího vzniku. Tentokráte přijeli Hniličkovo dixielandoví sirotci, Jaromír Hnilička, Günter Kočí a Mojda Bártek. Oni totiž to jsou nejen vynikající profesionálové, ale především skvělí lidé a proto jsou zváni tak často. Rytmiku obstarali členové bigbandu, pánové Pavlík, Kavan a Černý. Svého nelehkého úkolu se při doprovodu "sirotků" zhostili více než dobře.

Posluchači slyšeli od profíků známá dixielandová témata a od bigbandu originální velkokapelová aranžmá, ve kterých se blýskli i členové bigbandu Miroslav Pacholíček, Radek Círman, Milan Sedláček nebo Josef Špás. Nevšedním svátkem pro posluchače a hlavně členy kapely, byla další vzácná návštěva. Byl jí nestor československého jazzu, jeden za zakladatelů známých souborů Studio 5, či S+HQ a blízký spolupracovník Karla Velebného, Karla Krautgartnera , či člen orchestru Woody Hermana JAN KONOPÁSEK. Ten sice s kapelou nehrál a přijel jako posluchač. Kapela mu věnovala skladbu Oldřicha Blahy Vyznání, kterou jako sólo na barytonsaxofon zahrál mladý člen bigbandu Oldřich Košťál.

Pozorné a věrné publikum připravilo hostům, kapele pod vedením Jiřího Beneše i Janu Konopáskovi, vřelé přijetí a tak nezbývá, než závěrem všechny zájemce pozvat už na vánoční koncert, který se uskuteční 16.prosince 2002 opět v krásném a milém prostředí Kongresového centra ALDIS Hradec Králové.

[Zpět na přehled článků v rubrice jazzisté.]