INZERCEPRACE.CZ EMODELING.CZ
PŘIHLÁŠENÍ

registrovat

Jablkoň
6/9/2002 | Redakce JazzDnes

Pramen: Václav Jansta

JablkoňV době, kdy lze každé kapele lehce přidělit nálepku jazz, pop nebo rock, zůstává skupina Jablkoň jednou z mála, u které se musejí recenzenti opět smířit s nálepkou naprosto nezařaditelná či pokaždé úplně jiná. Možná, že nás pronásleduje touha vyzkoušet si v hudbě úplně všechno, což se většině muzikantů nepodaří. Ale někdy mi připadá, že hudebním světem proplouváme podvědomě, aniž na to příliš myslíme, říká kytarista a zpěvák Michal Němec.

Jablkoň vystupuje od konce sedmdesátých let, kdy ji v Praze založil Michal Němec. Začátky si kapela odbyla na Pražských jazzových dnech, na Valašském špalíčku a na různých dalších akcích, kde příliš nezáleželo na žánrovém škatulkování, neboť kapela Jablkoň byla nezařaditelná. Koncem osmdesátých let se Jablkoň objevovala především mezi písničkáři či folkovými a trampskými skupinami a příležitostně i mezi jazzmany či rockery. Prosadila se v zahraničí a dodnes slaví úspěchy v Německu, Belgii a Francii. Ukázala, že dokáže po svém zpracovat a předvést téměř jakoukoliv muziku.

Albový debut Devátá vlna z roku 1988 potvrdil i pro řadu příštích let s ničím u nás nesouměřitelnou originalitu skupiny. Měla-li Jablkoň nějaké vzory, rozostřila jejich vliv k nezřetelnosti. Pozornost posluchačů si dlouhodobě udržela v podstatě jen instrumentální tvorbou, ale dokáže zaujmout také poetickými texty a svou hravostí, čímž je ostatně mezi příznivci známá. Potěší i skvělou sehraností, temperamentem, i bezprostřední náladou, kterou umí u posluchačů navodit.

Ansámbl sdružený kolem M. Němce je výrazně multiinstrumentální, a tak v rámci večera nedojde jen na základní nástroje a fagot, ale i na panovu flétnu, poklice od filmového kotouče, hřebík, hustilku, zvonečky a mnohé další. Dynamiku této hudby umocňují hudebníci svým zpěvem, tóny a výkřiky.

Jablkoň má mnoho podob nejen v samotné muzice, ale i ve svém složení a seskupování členů. Kromě folkového nádechu se dokáže Jablkoň sladit i se symfonickým orchestrem a virtuozem Jaroslavem Svěceným. S ním se členové Jablkoně spojili poprvé před dvanácti lety. Výsledkem jejich spolupráce byla deska Jablkoň a Svěcený. Tomuto albu se dostalo od odborné kritiky velmi dobrého přijetí a v některých anketách dokonce bylo označeno za album roku. O tři roky později se Jablkoň opět spojil se Svěceným a s Filmovým symfonickým orchestrem řízeným Leošem Svárovským a vzniklo album Symfonický Jablkoň. Nejnovější deskou je Mumlava, která vyšla na sklonku loňského roku. Mám rád život s kontrasty, i v muzice hledám nové pohledy. A u Jablkoně jsem si řekl - tohle mi přinese svobodu. Dostal jsem se do nové hudební dimenze a místo opakování notiček klasiků jsem se začal projevovat po svém, říká o spolupráci s kapelou Svěcený.

[Zpět na přehled článků v rubrice OSOBNOSTI.]