INZERCEPRACE.CZ EMODELING.CZ
PŘIHLÁŠENÍ

registrovat

NEJLEPŠÍ SAXOFONISTA NA SVĚTĚ?
13/9/2002 | Redakce JazzDnes

NEJLEPŠÍ SAXOFONISTA NA SVĚTĚ?Po víc než pětatřiceti letech od začátku své profesionální dráhy konečně míří do Čech anglický saxofonista Evan Parker, persona grata evropského freejazzu a improvizované hudby, muž, kterého v magazínu Jazziz neváhali označit za nejimpozantnějšího saxofonistu od dob Johna Coltrana. Čím si to zasloužil? Vedle účasti na víc než 150 albech, natočených v nespočtu příležitostných i trvalejších sestav a kombinací, nejspíš svou fascinující hráčskou technikou a také neúnavností, s jakou jde za svou hudební vizí.
Evan Shaw Parker se narodil 5. dubna 1944 v anglickém Bristolu. Ve čtrnácti si pořídil altsaxofon – to už žil v Londýně a začal chodit na soukromé lekce k učiteli, který byl pro něj významný nejen hudebně. Parkerovým vzorem byl tehdy Paul Desmond ze slavného kvarteta Davea Brubecka, ale jeho dnešní frenetický styl má původ hlavně v hudbě Coltranova pozdního období. Pod jeho vlivem se Parker v šestnácti přeorientoval na sopránku a poté přibral i tenorsaxofon. Měl to štěstí, že velkého Tranea viděl mnohokrát naživo, protože jeho otec pracoval u britských aerolinií a měl letenky do Států zdarma. Velmi brzy si vyzkoušel také volnou improvizaci a zalíbila se mu natolik, že je dodnes jeho nejvlastnějším vyjadřovacím prostředkem. Důležitou roli v Parkerově hudebním směřování sehrálo také setkání s bubeníkem Johnem Stevensem někdy v létě 1966 v Londýně. Stevens byl jedním z vůdčích duchů nonkonformní komunity, inspirované raným americkým freejazzem, která se pokoušela vymanit ze stereotypů takzvaného moderního jazzu, a společně se saxofonistou Trevorem Wattsem nedlouho předtím založil průkopnický Spontaneous Music Ensemble. Do jeho proměnlivé sestavy brzy zapadl i Evan Parker a během dvou let se tu potkal s mnoha svými pozdějšími souputníky. Tehdejší hudba SME (stejně jako řada pozdějších saxofonistových nahrávek k mání na CD značky Emanem), většinou spočívala v improvizaci uvnitř předem daných, ovšem velmi volných struktur. Další Parkrovou štací bylo duo s kytaristou Derekem Baileyem, které se na čtyři roky stalo základem souboru Music Improvisation Company. K jeho členům patřil m.j. pozdější perkusista King Crimson Jamie Muir nebo zvukový experimentátor Hugh Davies. Parker tehdy začal hrát také v sestavách bubeníka Tonyho Oxleye a společně s ním a Baileyem založil v roce 1970 vydavatelství Incus, jeden z prvních významných pokusů o vyvedení hudby z drtícího soukolí byznysu. Ve spolupráci s Baileyem pokračoval Parker do pětaosmdesátého, kdy opustil Incus Records.
Další z jeho dlouhodobých hudebních partnerství začalo v roce 1969 vznikem dua s bubeníkem Paulem Lyttonem, k němuž se o deset let později přidal basista Barry Guy. Dodnes fungující trio. Parker-Guy-Lytton je jedním z nejenergičtějších souborů čistého freejazzu, vyznačuje se bleskovou interakcí a příležitostně ho rozšiřují další hudebníci, třeba americká pianistka Marylin Crispell. Stejné trio se v půli 90. stalo základem pro Parkerův Electro-Acoustic Ensemble, jehož abstraktní zvukové krajiny můžete navštívit prostřednictvím alb Toward The Margins a Drawn Inward (ECM 1996 a 1999). Opomenout nelze ani saxofonistovo hraní s muzikanty z okruhu jihoafrické kapely Blue Notes (dnes z nich žije už jen bubeník Louis Moholo) v 70. letech, ať už v rámci bigbandu Brotherhood Of Breath nebo menších sestav.

NEJLEPŠÍ SAXOFONISTA NA SVĚTĚ?Parkerovy pravidelné aktivity se od konce 60. let odehrávají také na starém kontinentě, nejčastěji v Německu. Už v osmašedesátém byl členem okteta nástrojového kolegy Petera Brötzmanna, které natočilo slavné LP Machine Gun pro berlínský label FMP a zhruba od roku 1971 funguje společně s bubeníkem Paulem Lovensem v triu pianisty Alexe von Schlippenbacha, vydávající na téže značce. Schlippenbach je také kapelníkem bigbandů Globe Unity Orchestra a Berlin Contemporary Jazz Orchestra, které se, podobně jako London Jazz Composers Orchestra Barryho Guye, věnovaly nebo věnují různým kombinacím napsaného materiálu s volnou improvizací – ve všech tělesech je Evan Parker ozdobou saxofonové sekce. Pak je tu jěště Barry Guy New Orchestra, London Improvisers Orchestra... a tak by se dalo pokračovat hodně dlouho. Spokojme se proto s konstatováním že k dalším Parkerovým spolupracovníkům patří Cecil Taylor, Anthony Braxton, Steve Lacy, Thurston Moore, Robert Wyatt, Jah Wobble nebo skupina :zoviet*france.
Zásadní je ovšem také Evanovo sólové hraní, v němž se orientuje převážně na sopránsaxofon. „Vím, že umřu dřív, než proniknu do tajemství sopránsaxofonu. Mohl bych ho uctívat jako objekt – postavit si ho na oltář někde v rohu – jsem naprosto ohromen tím, co dokáže. Jediné omezení, jak řekl velký Sigurd Rascher, je v představivosti hráče, ne v nástroji. Je to otázka toho, nechat nástroj, aby vás učil – ukázal vám, co dokáže – dokáže všechno,“ řekl v rozhovoru z roku 1997. Parker v podstatě vytvořil nový saxofonový jazyk, vycházející z experimentů, započatých Johnem Coltranem nebo Albertem Aylerem. Jeho využívání cirkulačního dechu a dalších technik, díky nimž dokáže vytvářet bohaté, komplexní a prolínající se repetitivní zvukové krajiny, je v podstatě dosavadním vrcholem saxofonistické virtuozity. Zatím posledním z řady jeho sólových nahrávek je loňské CD Lines Burnt In Light, vydané jako první titul jeho nového vlastního labelu s kuriózním názvem psi. Svou českou premiéru si Evan Parker odbude v triu se dvěma Američany: Pianista Greg Goodman který s ním hrál už v roce 1978 (tehdy jim v USA vyšlo duetní album Abracadabra), je na západním pobřeží znám jako specialista na hraní uvnitř klavíru a jeho dosavadními partnery byli třeba Derek Bailey, Henry Kaiser, saxofonový kvartet Rova nebo John Zorn, o něco mladší kontrabasista George Cremaschi hrál třeba s Cecilem Taylorem, Eugenem Chadbournem, Paulem Lovensem, Marshallem Allenem, Davem Douglasem a mnoha dalšími. Společná nahrávka této sestavy zatím neexistuje, ale pokud si chcete udělat představu, jak zní Parker v akustické sestavě s pianem a kontrabasem, doporučuji alba Time Will Tell (1996) a Sankt Gerold (1999), natočená s Paulem Bleyem a Barre Phillipsem pro ECM a tudíž u nás teoreticky dostupná díky distribuci firmy Arta (www.arta.cz). Pro další informace nejen o Evanu Parkerovi pak odkazuji na adresu www.shef.ac.uk/misc/rec/ps/efi/.

EVAN PARKER/GREG GOODMAN/GEORGE CREMASCHI: 23.9. Baráčnická rychta, 20:30 (180,- Kč)
22.9. v Divadle 29 v Pardubicích, 23.9. v Baráčnické rychtě v Praze a 27.9. na JazzFestu v Karlových Varech vystoupí fenomenální anglický saxofonista a improvizátor Evan Parker a společně s ním Američané Greg Goodman (piano) a George Cremashi (kontrabas).

Zdraví
Miloš L.

[Zpět na přehled článků v rubrice jazzisté.]