INZERCEPRACE.CZ EMODELING.CZ
PŘIHLÁŠENÍ

registrovat

Po 7 letech nové album – po 12 letech opět společně na podiu
10/10/2002 | Redakce JazzDnes

Pramen: Joes Garage

Po 7 letech nové album – po 12 letech opět společně na podiuDlouhých sedm let si všichni příznivci BRATRŮ EBENŮ museli počkat na nové album. To je konečně zde a nutno podotknout, že v případě novinkové desky Já na tom dělám se přísloví o trpělivosti přinášející růže naplnilo stoprocentně.

Ještě delších 12 let si musel každý, kdo se rád nechá unést poetickými texty a nezaměnitelnými melodiemi Bratrů Ebenů, počkat, než zaslechne písně z podia. Naposledy spolu Bratři Ebenové živě vystupovali v roce 1990. Stejně jako na nahrávání minulé desky Tichá domácnost si ke spolupráci přizvali zkušené muzikanty z kapely Etc…kytaristu Pavla Skálu, baskytaristu Jiřího Veselého, bubeníka Jiřího Zelenku a jazzového kontrabasistu Jaromíra Honzáka.

Tři bratři Kryštof (24. 12. 1954), Marek (18. 12. 1957) a David (6. 1. 1965) synové skladatele Petra Ebena a synovci Ilji Hurníka, vytváří spojením Markovy kytary, Kryštofova klavíru či flétny, Davidova klarinetu a sopránsaxofonu ojedinělý ebenovský sound, obohacený dalšími nástroji. Již koncem sedmdesátých let, kdy Ebeni vstupovali na scénu, se v jejich hudbě proplétaly vlivy klasiky, folku, rocku či jazzu a prvky vytříbeného hudebního humoru. Hodně jsme poslouchali Franka Zappu, David měl rád jazz, zvláště když pak v patnácti přišel na konzervatoři do styku se spoustou jazzmenů. Nám se v podstatně nestalo, že by jeden poslouchal něco, co ten druhý nesnášel, říká Marek. Nakonec jediný z bratří, David, vystudoval muziku na konzervatoři (nyní se věnuje své skupině Schola Gregoriana Pragensis). Z Marka se stal herec a moderátor, Kryštof je matematik.

Nové album Já na tom dělám na předešlé album Tichou domácnost navazuje poetikou i v obsazení hostů. Iva Bittová si tentokrát zazpívala sólový part v písni Vidíš, Vidíš, zatímco nový host Jiří Schmitzer se ztotožnil s hlavním hrdinou skladby Sprostý chlap.

V rámci turné proběhne 5 koncertů. Bude zahájeno 25.10.2002 v Plzni (Dům kultury Inwest-K), dále bude pokračovat v sobotu 26.10.2002 v působišti Ivy Bittové v Lelekovicích (Sokolovna Na Skalce), kde Iva Bittová vystoupí jako host. V neděli 27.10.2002 proběhne koncert v Olomouci v sále Moravské Filharmonie – Reduta a v pondělí 28.10.2002 v Brně v klubu Fléda opět se vzácným hostem Ivou Bittovou. V neděli 10.11.2002 v Praze v Divadle Na Fildlovačce proběhne křest alba Já na tom dělám s mnoha hosty. Vstupenky bude možné zakoupit v distribučních sítích Ticketstream, na internetových stránkách www.bratriebenove.cz a místních předprodejích.

[Zpět na přehled článků v rubrice jazzisté.]