INZERCEPRACE.CZ EMODELING.CZ
PŘIHLÁŠENÍ

registrovat

DOO BOP: Jak se taková početnější partička dala dohromady.
28/2/2001 | Jan Vymětal

22. února 2001 Klub Alterna Brno. Dny "Funky Fusion"
koncert skupiny "DOO BOP"

Co je víc Hammondky za bezmála třičtvrtě milionu korun, nebo funky rytmus desetičlenné kapely? Znalci kláves královské třídy XB trojek museli zaplesat. Stejně tak však museli smeknout před jejich začleněním do tak velkého souboru s hutnou hudební plochou. Ke klávesám vířili vzduchem bicí -vcelku přesný motor kapely, kterému nechybí jistota. Basa velmi nadějná, přesná, se zarážejícími finesami a... skromná. Kytara, nevyčnívající a dobře sloužící funky rytmu, též špičkově bavící obecenstvo. Dechová sekce, která dorazila téměř o hodinu pozdě, dobrá, ale k závěru trochu unavená. Asi z cesty do Brna. Její "jen tak mimochodem" vložený motivek z Nemocnice na kraji města pobavil. Hlasy celkem tři (v obsazení dvě a jeden) zrají. Svým nadšením obecenstvo bavili. Taneční kreace byly zajímavé, občas až velmi, to když probíhalo vzájemné hledání společných pohybů.
Jinak pohledem funky zahradníka: už je naroubováno odrůdami Maceo Parkera, Jamese Browna, Johna Scofielda. Těšíme se na sklizeň vlastních plodů v červnu.
Večer byl v pohodě...

DOO BOP: Jak se taková početnější partička dala dohromady.A krátký "splk" s kytaristou Ondřejem Kuchařem (aspirujícím na titul SympaticoFunky 2001):
Jak se taková početnější partička dala dohromady?
Vzniklo to zcela spontánně, nikdo si nic nenaplánoval. Josef ("táta hamodkář") je v kapele od začátku. Hrával taneční hudbu, bary a podobně. Jeho syn studoval na umělecké škole. To je náš bubeník Hynek. Poté co si Josef koupil svůj třicetiletý sen, Hammondky, našli si spolu basáka a hráli jenom ve třech. Pak si našli mě a já jsem začal tahat kamarády z jazzové dílny a v létě jsme se rozrostli na deset lidí.

Nevadí generační rozdíl? Jak do hudby zasahuje "táta"?
Josef do hudby nezasahuje. Shodne se námi v jazzové i funky muzice. Vždyť jeho nejoblíbenějším interpretem je Prince, takže není co řešit. My s Hynkem vymýšlíme nové věci a Josef se s tím v pohodě ztotožňuje.

Kdo je z vás mladších muzikantsky nejvyspělejší?
To nedokážu říct. Je tady víc lidí, kteří mají velký potenciál, ale jsme ještě mladí. Za pět let řeknu víc.

Co nová tvorba?
Z nových pecek jsme hráli čtyři plus některé, které jsou inspirované. Tohle nezastíráme. Máme v plánu do budoucna samozřejmě více vlastní tvorby, ale jak říkám, jsme spolu krátce a ta "cizí" tvorba nám dává to, že se stále učíme lépe hrát funky. Sehráváme se a dáváme si svoje názory dohromady.

Skládáte programově?
Nedokážu říct, kolik písní jsme třeba měsíčně schopni potencionálně vyrobit, jelikož hrajeme v blocích a to velmi intenzivně. Až bude nějaká pauza, tak se do toho zase dáme.

Jaká je hlavní inspirace ve vlastní tvorbě?
Soudě podle našich oblíbených písní, je to styl, který hraje třeba Candy Dulfer a samozřejmě Maceo Parker. Na tom jsme začínali. A do budoucna by nás taky moc zajímaly hip-hopové vlivy, ale to je zatím otázka.

Počet hráčů deset. Jak se zvládnete domluvit v tolika lidech?
Deset lidí je strašná věc. Kdyby se mě někdo ptal, kolik lidí má být v kapele, řekl bych mu tři až čtyři. Maximálně pět. Ale to je tak. My jsme si s Hynkem vysnili kapelu, která by nějak měla znít a tohle všechno jsme tam opravdu potřebovali. Potřebovali jsme tam zpěváky tak, aby mohli dělat dvojhlasy, trojhlasy, zpívat back vokály, abychom mohli více působit na publikum. Potřebovali jsme kompletní dechovou sekci. No a ten zbytek je prostě nezbytný. Takže u nás to jinak nešlo. Myslím, že deset lidí je maximum a momentálně nám v tomto směru nechybí nic.

Už jste točili ve studiu?
Určitě se tam chystáme, protože jeden z našich kamarádů má nově otevřené vlastní studio, takže tam máme dveře otevřené. Tam půjdeme něco nahrát, abychom si to správně "ošahali" a abychom se přinutili udělat vlastní nové věci.

Budete nahrávat pouze vlastní věci?
Tohle jsme ještě nekonzultovali. Bude to ještě velký boj, jestli budeme nahrávat vlastní věci, nebo Candyho Dulfera.

Má někdo z vás zkušenosti s točením?
Já určitě zkušenosti mám, táta taky. U ostatních nevím. Ale asi ano.

Jaký je časový plán s vydáním vašeho CD?
Za měsíc hodláme spustit na Internetu náš samostatný website www.doobop.cz, kde se alespoň částečně budou dát stáhnout ukázky naší tvorby. Demo můžu slíbit, mohlo by být květnu, nebo v červnu.

Jak se vám hrálo v Brně?
Dobře, bylo tady dost fanoušků a docela dost děvčat tančilo. Mysleli jsme si, že se budou na některé vtípky více smát, ale zase, když jsem rozbil skleničku pří ťukání s naší zpěvačkou Jarmilou, to je velmi pobavilo, takže jsem vlastně spokojenej.

Chceš něco vzkázat čtenářům JazzDnes?
Poslouchejte co nejvíce kvalitní muziky. Samozřejmě DooBop a zkuste taky posledního Bártu.

Díky za rozhovor.

[Zpět na přehled článků v rubrice OSOBNOSTI.]