INZERCEPRACE.CZ EMODELING.CZ
PŘIHLÁŠENÍ

registrovat

Rozhovor se saxofonistou kapely Tropical TransForm
16/10/2002 | Redakce JazzDnes

Rozhovor se saxofonistou kapely Tropical TransFormMluvili jsme o „slávě“ Ghymes, kteří v Maďarsku vyprodávají velké sály přestože hrají jeden z minoritnějších žánrů muziky, jak je to s Tropical TransForm?
To je nezodpověditelná otázka. Jediné co můžu posoudit je to, co se stane, když hrajeme. Publikum není kromě festivalů zase tak velké, řekněme 200 až 300 lidí v průměru To podstatné ale je, že oni cítí, co jim chceme říct a věřím, že to je to důležité. Možná odpověď tedy zní, že Tropical TransForm můžou být podle těchto měřítek slavní…každopádně teď je kapela asi tak v první periodě na pomyslné cestě slávy.

Jak jsi se s nimi vůbec dal dohromady?
Před dvěma lety jsem něco dělal s pianistou (Gábor Horváth) a baskytaristou (Márton Eged), a pak bylo nějaké jam sessionování…a asi před rokem jsem viděl Tropical na pódium a slyšel jsem poprvé jejich tvorbu a líbila se mi…letos v létě mi Gábor zavolal s tím, že hrají na festivalu u Balatonu a rádi by mě pozvali jako hosta na koncert. A kytarista (Zóltán Dévényi) měl ten den ještě jeden závazek a tak jsem ve finále hrál s TTF namísto něj. Po koncertě se mne zeptali, jestli bych nechtěl být právoplatným členem kapely a já bez váhání řekl ano. Od té doby jsme měli několik koncertů a samozřejmě hlavně zkoušíme na turné, které je naším nynějším hlavním cílem…

Rozhovor se saxofonistou kapely Tropical TransFormProč jsi „bez váhání“ kývl na nabídku? Neměl jsi jinou kapelu, kde by jsi hrál?
Ne, vůbec ne. Já jsem viděl a zažil jejich hudební profesionalitu, což je velmi důležité, a viděl jsem , že to pro ně není hra…je to pro ně život…A pro mne taky. Viděl jsem, jak hrají naživo, jak zkouší a to mne hodně oslovilo. Oni nedělají ono přebíhání z kapely do kapely, z kšeftu na kšeft, je to prostě „pravá“ kapela, i když to zní v dnešní době hodně blbě.

OK, máme kapelu s těmito nástroji – klávesy, kytara, bicí, basa, perkuse - kytara vypadne a přichází saxofon… Co se mění?
Samozřejmě, že saxofon je typický sólový nástroj. Kytara hraje celou dobu koncertu, místy je v pozadí, pak vyběhne nahoru pro sólo…saxofon je jiný- mlčíš nebo hraješ fráze anebo sólo, takže změna v projevu Tropical TransForm může být v tom, že pianista má více práce…přesto si troufám říct, že balanc je uprostřed. Každý z nás dělá svůj vlastní job. Nemusíš se starat o další nástroje, máš jen svůj vlastní…všichni mi řekli, že od mého působení v kapele cítí více impresí z hraní, rozhodně to má nový zvuk, to bez debat…prý je zvuk saxofonu inspiroval hrát jinak než předtím…

Rozhovor se saxofonistou kapely Tropical TransFormPro mě byli ale Tropical osobití třeba právě tím, že neměli vyloženě sólový nástroj. I když jsem přemýšlel nad možnostmi, jak by zněli s vokalistou anebo například saxofonistou. Jen mne zajímá, jestli to teď nebude výtečná backroundová kapela se sólistou, tj. Jelasity & TTF?
Tak to ne. Nejsem to jen já s kapelou za zády. Jasně, že hraji sóla, ale Gábor – pianista - je také sólista. Tahle kapela, se mnou anebo beze mne, může hrát groovy za kýmkoliv, za jakoukoliv jazzovou hvězdou. Tahle kapela to dokáže…ale myslím, že co všichni v souboru chtějí je, aby se pracovalo dohromady. Takže to není o mě, ale o Tropical TransForm.

Všichni jste docela mladí…
Ona je to pro mě strašně zvláštní situace. Ve všech předešlých kapelách, včetně Ghymese, jsem byl vždycky benjamínek, vždycky byl někdo minimálně o pět let starší, ale teď ve svých 26ti letech mám kapelu, kde jsou všichni mladší než já…

Já myslel dobu, kdy před čtyřmi lety jste byli opravdu mladí lidé, kteří se ale rozhodli hrát tuhle muziku. Je to druh hudby méně populární, je to hudba složitější jak pro prezentaci, tak pro pochopení, je těžší skrze ní mluvit i poslouchat…co dalo dohromady tyto lidi?
Základní věcí je jakou muziku posloucháš, to je vše…jaká hudba tě ovlivňuje. Členové kapely poslouchají jazz a samozřejmě, že v okamžiku kdy se učíš hrát, tak chceš hrát to, co posloucháš, a oni se setkali, protože každý měl rád jazz a v ten samý okamžik se začínali učit i hrát. A to je podle mne to správné – nenaučíš se hrát doma u stolu, ale s kapelou, tam jsou kořeny kapely…další věc je, že v okamžiku, kdy dáváš dohromady kapelu, tak nepřemýšlíš, kolik lidí vás bude poslouchat – stovky nebo tisíce…prostě, jestli lidi uvidí, že hraji tuto hudbu a uvidí, že to mám také rád, možná se mi touhle cestou podaří i něco sdělit…když děláš něco, co nemáš rád, těžko jim něco vysvětlíš…

Je rozdíl mezi Tropical TransForm na desce a naživo?
Ano, každá jazzová kapela má rozdíl mezi projevem na desce a živou prezentací…jazz je přece původně hudba živá. Album Under the Rainbow (2002) je nahráno najednou - nikoliv po stopách, ale interaktivně, písně hraje celá kapela. Když hrajeme na pódium je to ještě lepší, protože je tam element publika…nevíme přesně co se stane, jsme tam, ale každý cítíme vibrace jinak…

Rozhovor se saxofonistou kapely Tropical TransFormJeště další obecnou otázku si neodpustím. Zkus popsat hudbu TTF?
Před týdnem jsem Danimu (Dániel Redo – perkuse) řekl, že to je jazz- rock…TTF tomu říkají „pure jazz“. Ale myslím, že to není typická mainstrem jazzová parta, protože když řekneš mainstream, tak si představíš kontrabas a swingové rytmy, trochu old fashioned styl. Nic proti, ale ty postupy jsou už známé, je to věc trendu…myslím, že nejlepší slovo pro TTF je fůze - fůze mezi jazzem, jazz-rockem a karibikem a bossa novou…takže prostě fusion jazz (smích).

Mluvíme o tom, jak jsou Tropical TransForm zapálení pro věc…co je Vaše motto, co je motor a co cíl?

Ač klišé, je to bratrství. Skoro všechno děláme dohromady - jdeme do kina, posloucháme muziku, jíme spolu. Když jsi s nimi, je to jako když jsi doma. Jsem i v dalších kapelách, kde hraji dobrou muziku, ale Tropical jsou úplně někde jinde…a o tom jsou Tropical TransForm..

[Zpět na přehled článků v rubrice rozhovory.]