INZERCEPRACE.CZ EMODELING.CZ
PŘIHLÁŠENÍ

registrovat

GEORGE HASLAM’S FREE TIME (GB/SK/CZ)
31/10/2002 | Redakce JazzDnes

GEORGE HASLAM’S FREE TIME  (GB/SK/CZ)Příležitostná sestava kolem britskeho saxofonisty George Haslama, která vznikla letos v březnu, se znovu schází k malému slovensko-českému turné.
George Haslam (*1939) žije ve městě Abingdon nedaleko Oxfordu. V 50. a 60. letech hrál intenzivně v jazzových a tenečních kapelách, od 70. let se věnuje hlavně volné improvizaci v nejrůznějších kontextech. V roce 1986 vystupoval jako první britský jazzman na Kubě a o čtyři roky později v Argentine, kam se od té doby pravidelně vrací k hraní s místními hudebníky. V posledních letech často jezdí také do Finska, Ruska nebo na Ukrajinu, protože ho stále láká objevování nových možností a neznámých kultur. Koncertuje samozřejmě i v Anglii, většinou se špičkovými improvizátory jako Paul Rutherford, Lol Coxhill nebo Howard Riley, je také členem Britského saxofonového kvarteta společně s Eltonem Deanem, Paulem Dunmallem a Simonem Picardem. K jeho dalším hudebnim partnerům patří Mal Waldron, Arturo Sandoval, Derek Bailey, Steve Lacy, Charlie Mariano, Joachim Kuhn... Jako hráč na barytonsaxofon vyniká George Haslam především v procítěných lyrických polohách, které mu u odborníků vynesly přirovnání jeho dávným vzorům Lesteru Youngovi a Gerrymu Mulliganovi. Od roku 1989 funguje Haslamův label Slam Productions, mapující jeho rozmanité aktivity (v poslední době např. bigband Meltdown nebo Anglo-Argentine Jazz Quartet) a další pozoruhodnosti převážně britské jazzové scény.
Jaroslav Svitek, řečený Svíťa, pochází z Banské Bystrice, ale již několik let žije v Praze. Kromě studiové práce vystupuje s divadelními soubory, orchestrem skladatele Jaromíra Vogela nebo kapelou Gie Gie Band, je také iniciátorem a pravidelným účastníkem úterních jam sessions v klubu Vagon. V letech 2000 a 2002 podnikl česko-slovenská turné s černým americkým bluesmanem jménem King George.
Jozef Láska přišel do Prahy před nedávnem ze Žiliny, kde působil jako kontrabasista a mim v Městském divadle i několika alternativních a jazzových kapelách, v Bratislavě hrál se synem Deža Ursinyho Jakubem. V poslední době vystupoval např. se Zapomenutým orchestrem Země Snivců Jaroslava Kořána.
Petr Zimák je bubeníkem pražských swingových souborů Jazz Bluffers a Old Timers, občas hraje i s dalšími bluesovými nebo rokenrolovými kapelami.

Turné proběhne v těchto městech a termínech
04-11-02 Bratislava, Budha Bar 20.00
05-11-02 Brno, Jazzová kavárna Podobrazy 20.00
06-11-02 Pardubice, Divadlo 29 20.00 www.divadlo.cz/divadlo29
07-11-02 Praha, Jazz Club Železná 21.00 (+ Mark Aanderud, piano) www.jazzclub.cz
11-11-02 Praha, Vagon 24.00 (after midnight free jazz session with guests) www.volny.cz/triffid

Sestava na turné

George Haslam, baritone sax, tarogato
Svíťa, synth guitar, saw, fujara, etc.
Jozef Láska, bass guitar, upright bass
Petr Zimák, drums

[Zpět na přehled článků v rubrice jazzisté.]