INZERCEPRACE.CZ EMODELING.CZ
PŘIHLÁŠENÍ

registrovat

Ronald Shannon Jackson: Sudokopytnický punk-jazzman
2/8/2001 | Viktor Velek

Jestli Vás téma tohoto článku upoutalo a alespoň trochu překvapilo, tak jste na správné adrese. Pamětníci časopisu Melodie si možná vzpomenou, že podobně nazval svou řadu článků o punk-jazzu pan Lubomír Dorůžka. Dnes určitě nemá to provokativní spojení žánrů, na které jsme zvyklí, takovou výbušnost a dráždivost jako v 80.letech. Oželme tedy zážitek něčeho nového, pocity aktuálna a inovace Beethovenových současníků z mistrovy hudby také nezažijeme. Na druhou stranu však máme výhodu v tom, že můžeme hodnotit jazz-rockový proud z pozice tří desetiletí různorodých zkušeností, můžeme se sestavovat pořadí nejlepších nahrávek či instrumentalistů, můžeme se dohodovat i o životnosti jednotlivých proudů. Jacksonova hudba byla častým tématem hudebních kritiků - ti jazzově konzervativní ji pochopitelně odkázali na stránky rockových periodik, ti moderněji založení v ní naopak viděli cestu. Cestu, která by mohla nabídnout východisko z jazzrockové ustrnulosti gigantů typu Chick Corea, Herbie Hancock, Mahavishnu Orchestra apod. Pro vytvoření vlastního názoru vám proto nabízím vedle Jacksonova profilu i recenzi jeho alba Barbeque Dog z roku 1983.

Ronald Shannon Jackson: Sudokopytnický punk-jazzmanBubeník a skladatel Ronald Shannon Jackson je další z řady skvělých jazzmanů, kteří jsou spjati s Texasem. Tomu, jakou líhní Texas byl a je, bych rád věnoval další ze svých článků, ale pár jmen pro představu musím chtě nechtě uvést - např. Ornette Coleman, Dewey Redman, Prince Lasha, Bobby Bradford aj. Jackson patří k tzv. druhé free jazzové generaci Texasu, která o sobě dala vědět v 70.letech. Proto nás nepřekvapí výběr hvězdných interpretů, se kterými získával zkušenosti, ale i renomé - oblíbená je historka o tom, jak Jackson dokázal zkrotit prvního muže free jazzového piana Cecila Taylora a donutil ho hrát na čtyři doby, ale toto je příliš zjednodušené. Vedle hraní s Albertem Aylerem je asi nejdůležitějším okamžikem dosavadní Jacksonovy kariéry setkání s Ornette Colemanem, u něhož se učila a učí celá plejáda skvělých hráčů, ale to je další velké téma na příště. Colemanovu harmolodickou vizi okořenil Jackson svou hrou na bicí - ta je výrazně polyrytmická, nezastírá africké kořeny, ale ani racionalitu fusion či funku. Jeho hra reflektuje i vývoj taneční hudby (disco), což vytváří pevnou tempickou strukturu pro bohatou diferenciaci uprostřed taktů. V žádném případě metronomická přesnost a přehlednost není krokem ke komerci, ale spíše snahou o vymanění se z tradičních postupů jazzzových bubeníků.

Druhým mezníkem jeho kariéry je rok 1979, kdy opouští roli sidemana a stává se kapelníkem. Tuto změnu pozorně sledovali i kritici, které Jackson bohatě zásoboval svými alby. Vedle jeho jména se na plakátech a obalech alb objevil název skupiny Decoding Society. Určitou paralelu zde vidím ve vztahu Ornette Colemana a jeho skupiny Prime Time. Projekt Decoding Society je nabit energií a strukturalismem. Energii přináší především mladší hráči, kteří k Jacksonovi přišli sbírat zkušenosti - např. Vernon Reid (kytarista funk-rockové formace Living Colour, která získala hudbou vycházející i z Jacskonova konceptu několik cen Grammy), Melvin Gibbs (í s), Eric Person, Abkar Ali aj.

Závěrem bych se rád na okamžik vrátil ke spojení jazzu a punku. Jackson se těmto popisům své hudby bránil, punk je pro něj více symbolem sociologickým než hudebním. Avšak punkové cítění je patrné u Vernona Reida, který vychází z tvorby new yorské černé punk-reggae legendy Bad Brains. Sudokopytnictví slyšeli kritici především ve hře na čtyři doby a v pojetí bicích. Pro úplnost doplním, že o produkci alba nahraného ve slavných Electric Lady Studios New York se postaral David Breskin společně s Jacksonem, na zvukovou stránku dohlédl Ron Saint-Germain známý jako producent alb skupin Bad Brains a Living Colour.

Pokud by vás zajímal hudební vývoj Ronald Shannon Jacksona více, tak sáhněte po albech skupiny Power Tolls (sestava: R.S.Jackson, Bill Frisell, Melvin Gibbs) či po hodně avantgardním projektu Last Exit. Zájemce o discografii a názory kritiků odkazuji na webovou adresu www.shannonshouse.com. Pokud byste marně sháněli obchod s Jacksonovými kompakty, tak se obraťte na mne - mohu vám jeden, cenově velmi přijatelný, doporučit.


[Zpět na přehled článků v rubrice OSOBNOSTI.]