INZERCEPRACE.CZ EMODELING.CZ
PŘIHLÁŠENÍ

registrovat

MICHAL PROKOP & FRIENDS, VINX
28/11/2002 | Redakce JazzDnes

Mnoho posluchačů, znajících Michala Prokopa z rockových nahrávek 80.let, bude jistě překvapeno jeho neméně působivým rhythm & bluesovým projevem v projektu Michal Prokop & Friends.
Zejména mladší příznivce zaujme jeho strhující podání r & b klasiky z repertoáru Raye Charlese, se kterou koncem 60.let vtrhnul Prokop se skupinou Framus Five na naší mladou rockovou scénu. Jejich výkon byl tehdy ceněn nejen posluchači, ale i odbornou kritikou. Prokop byl na 1.čs. beat festivalu vyhlášen nejlepším zpěvákem přehlídky. Stejně jistě jako v r & b se Prokop pohybuje i v klasickém blues, o čemž posluchače přesvědčí v repertoáru bluesových velikánů jako jsou např. Muddy Waters nebo Johny Lee Hooker.
Doprovodnou skupinu Friends pro Prokopa sestavili bubeník Michal Hejna a klávesista Jan Hála, který s Prokopem již hrál v 70.letech např. se skupinou Mahagon. Původně byl tento projekt určen pouze pro TV program Cenění Karla Velebného v březnu 2000, ale ohlasy posluchačů i kritiků vedly k myšlence dalšího společného vystupování na jazzových či rockových festivalech, s repertoárem rozšířeným i o některé evergreeny z Prokopova rockového repertoáru.
Jako základ kapely použili skupinu Hot Line, kterou rozšířili o dechovou sekci. Skupinu Friends tvoří: Jan Hála – klávesové nástroje, Michal Hejna – bicí, Jiří Kovář – kytara, Zdeněk „Wimpy“ Tichota – baskytara, František Kop – tenor saxofon, Jiří Hála – baryton saxofon, Radek Němec – trubka a Přemysl Tomšíček – trombon.
Jako hosté tohoto projektu vystupují kytarová legenda Luboš Andršt a houslista Jan Hrubý, kteří patří mezi dlouholeté Prokopovy spoluhráče. Andršt byl členem Framus Five počátkem 70.let, kdy s Prokopem natočili velmi ceněné album Město Er, a v pozdější době se podílel i na jeho dalších albech. Hrubý s Prokopem spolupracoval v 80.letech v obnoveném Framusu a je spolutvůrcem slavného alba Kolej Yesterday. Počátkem 90.let Prokopa přizval k účasti na svém úspěšném sólovém projektu Černé ovce.
Na koncertě 2.prosince v pražském Lucerna Music Baru vystoupí jako host americký zpěvák a perkusista Vinx známý ze skupiny Jungle Funk. Jeho vokální kreace za doprovodu různých perkusí již v Praze zazněly, a publikum je přijalo s nadšením.

MICHAL PROKOP & FRIENDS, VINXVINX
V roce 1990 v Santa Monice v Kalifornii se náhodou schoval Sting před deštěm do klubu, kde jeho pozornost na první pohled upoutal muzikant na podiu (byl to Vinx). Ihned mu nabídl smlouvu s nahrávací společností a pomohl mu produkovat jeho debutové album (Rooms in My Fatha´s House). I když Vinx spolupracoval v roce 1978 jako perkusista s Taj Mahalem, byl v té době především světovým trojskokanem. Jen díky americkému bojkotu Olympijských her v Moskvě (1980) nemohl potvrdit svojí pozici druhého nejlepšího trojskokana na světě. Po zranění na Olympijských hrách v Los Angeles (1984) se rozhodl Vinx plně věnovat hudbě jako zpěvák a perkusista. Natáčel a vystupoval s Ernie Wattsem, Robenem Fordem nebo Rickie Lee Jonesovou . Sestavil vlastní skupinu bubeníků Vinx and the Barkin´ Feet, se kterou vystoupil v Evropě na velkých jazzových festivalech (Montreux). Po návratu do L.A. se opět jeho cesty sešly se Stingem, se kterým absolvoval během 13 měsíců velké celosvětové turné a natočil album Soul Cages. V letech 1992 – 93 vydal další sólová alba (I Love My Job a Storyteller), jejichž úspěch dopomohl Vinxovi ke společným vystoupením např. s Herbie Hancockem, Zap Mama, Me´shell NdegeOcello nebo Manhattan Transfer. K natočení svých alb Vinxe přizvala Cassandra Wilsonová a Stevie Wonder. V roce 1996 sestavil s bývalými členy skupiny Living Color Willem Calhounem a Dougem Wimbishem skupinu JUNGLE FUNK, se kterou v letech 1997 – 98 úspěšně vystoupili na Agharta Prague Jazz Festivalu v Praze, a na samostatných koncertech v Brně, Přerově a Karlových Varech. V té době vydali JUNGLE FUNK u německé společnosti ESC stejnojmenné album. V roce 1999 vystupoval Vinx s Jungle Funk v novém pozměněném obsazení a v poslední době se specializuje na sólová vystoupení.[Zpět na přehled článků v rubrice jazzisté.]