INZERCEPRACE.CZ EMODELING.CZ
PŘIHLÁŠENÍ

registrovat

Nebojte se jazzu
4/9/2001 | Jan Beránek

Takový titulek už jsem kdysi dávno někde viděl. Nověji pak méně imperativně, něco na způsob vemlouvavého konejšení: Jazzu se nemusíme bát. Jinde jsem ale četl, že účinného přesvědčování lze snáze dosáhnout definicemi, v nichž není obsažen prvek negace, vyjádřený zpravidla předponou ne- (Nesmíš sahat na kamna! Já ten tvůj džéz nebudu dál poslouchat! Neopovaž se brát si moji oblíbenou kravatu! atd.), nýbrž které jsou veskrze pozitivní (Já už budu hodný! Chci Tě! Zbavme se strachu z jazzu!)
Jestliže tedy přistoupíme na souhlas s posledním nabádáním, které mířím spíš na konzumenty než ty, kteří libé tóny sami vyluzují, k oběma skupinám pak zahovořím stejně naléhavě:

Popřejte sluchu i jazzovým houslistům

A taky houslistkám, honem dodávám. Jedna z nich, říkejme jí třeba Martina, mne vyzvala, abych o tom napsal článek. Rád vyhovím, zejména když je to ve prospěch právě mého nástroje, který mi vybral můj otec, když mi bylo šest let. Přiznám se, že ještě hodně dlouho potom jsem vůbec nevnímal jinou hudbu než tu, která zněla z našeho stařičkého rádia Markofon, to jest klasickou a lidovou, ať už cimbálku, dudáky nebo dechovku. O nějakých 10 let později jsem naráz prozřel. Na konzervatoř tehdy přišel student JAMU Jiří Daneš a hledal "šmidláky" pro svůj vznikající orchestr. Jádrem sedmnáctičlenného tělesa byla běžná dixielandová sestava trubka-klarinet-trombon plus rytmika, která část repertoáru odehrála sama. Postupně jsme ale nastudovali pár desítek skladeb i se smyčcovou sekcí a zde jsem poznal nové možnosti uplatnění houslí. Zvlášť když jeden spolužák, o ročník a hlavně o pořádný kus ve zvládnutí této muziky výš než my ostatní, Josef Meluzín, střihal své houslové improvizace v oblíbených číslech Helmuta Zachariase (1920 Berlín): Fiddler´s Boogie, Geigen Boogie a Blue Blues. Všechna jsem znal do poslední noty z přetlumočení studiovým orchestrem Dalibora Brázdy s geniálním sólistou Zdeňkem Nečesánkem (1937 Nedvědice). To byly jediné možné začátky pro houslového greenhorna koncem 50. let XX. století. Jen pár šťastlivců mělo primitivní cívkový magnetofon Sonet a k němu jeden-dva pásky (samostatně nebyly k dostání, jen jako příslušenství při koupi přístroje!), které probíhaly neustálým koloběhem nahrávání, dychtivého (zpravidla kolektivního) nábožného naslouchání a mazání, aby bylo možno zachytit další porci té nesmírně vzrušující muziky. Originální zvukové nosiče tehdy v Brně dosud nikdo nevlastnil.

Nebojte se jazzuZ takových seancí si pamatuji velmi dobře na kvinteto, v jehož čele stáli trumpetista Dizzy Gillespie a rovněž černošský houslista Stuff Smith (1909 Portsmouth, OH-1967 Mnichov). To byl panečku velký hráč! A pak tu byl ještě americký střihový film Synkopy, kde bylo slyšet a konečně i vidět jeho bílý protějšek jménem Joe Venuti (narozen neznámo kde v letech 1894 až 1904, skonal roku 1978 v Seattlu). Oba mám dnes na LP i CD a stali se na dlouho mými velkými idoly. Ne ovšem do té míry, že bych ovládal jejich sóla zpaměti jako ta Nečesánkova. Dopustil jsem se jediného doslovného plagiátu ve Venutiho skladbě Goin´ Places a tím můj zájem o pajcování velkých vzorů končil. Jejich poslechu se však nenabažím nikdy. Ten tedy doporučuji každému, kdo se chce dovědět něco i o kořenech jazzování na housle. Zatímco nejživelnější černošské hraní na zřetelně amplifikovaný nástroj předváděl Stuff Smith od poloviny 30. let se svým souborem Onyx Club Boys (tyto nahrávky jsou všechny shromážděny na jedno skvostné CD reediční firmy Classics pod katalogovým číslem 706) a z poválečné éry je nutno pochválit dvojdisk Verve 521 676-2, nazvaný výmluvně Stuff Smith-Dizzy Gillespie-Oscar Peterson (a jsou zde i ony výše zmíněné nahrávky ze Sonetu!), Venuti okouzloval své příznivce svou vybroušenou klasickou technikou a krásným akustickým zvukem již o dekádu dříve, především s malou partou Blue Four, kterou vedl spolu s dalším potomkem italských přistěhovalců, kytaristou Eddiem Langem. Protože jde o nahrávky pro CBS, objevují se v nesčetných kombinacích na desítkách nových vydání. Ve 30. letech vedl Venuti velký orchestr, ten už ale byl populárnějšího charakteru, asi jako ten Danešův. Na stará kolena se setkal a utkal se Stéphanem Grappellim (1908-1997 Paříž), což dělat neměl. Francouz si s ním hraje jako kočka s myší, je to zápas na jednu branku. Zato Grappellyho (to není chyba tisku, až do svého londýnského exilu ve válečných letech se psal s "y", pak se poitalštěl a už si to nechal i po návratu do vlasti) spojenectví s belgickým cikánem Django Reinhardtem znamenalo úplně novou, zcela originální a na zámořských vzorech nezávislou kvalitu jazzu obecně a houslohry specielně. Jejich Le Quintette du Hot Club de France je dodnes báječnou předlohou pro ty, kteří se nebojí inspirace v historii, staré asi 65 let. Britská léta 1940-44 jsou v reprezentativním výběru na 87. titulu francouzského labelu Jazz Archives - Stéphane´s Tune s katalogovým číslem 158582.

Také Grappelli ovšem chyboval, když chtěl z historie vymazat svého dřívějšího zaměstnavatele a později nástrojového rivala. V jazzových kruzích je myslím dostatečně známá historka o tom, jak jednoho dne Michel Warlop (1911 Douai-1947 Bagneres-de-Bigorre) na důkaz svého obdivu ke Grappellymu věnoval své housle tomuto chorobnému ješitovi, který jej pak celého půl století zapíral jako Krista. V životopisné knize Raymonda Horrickse najdeme vzadu vedle částečné diskografie i jmenný rejstřík o více než 200 položkách. Je zde řeč o řadě houslistů, najdeme zde dokonce odkazy na Adolfa Hitlera a Josefa Goebbelse, avšak nikde ani zmínky o Warlopovi. To je opravdu dětinsky hloupé. Kdo však Warlopa slyšel na jediné společné nahrávce obou Francouzů a amerického černocha Eddieho Southa (bude o něm řeč za chvíli), snadno zjistí, že Michel má na své místo v dějinách jazzových houslí plné právo, asi jako jeho někdejší klavírista a druhý houslista Stéphane. Mimochodem právě Warlop je autorem a interpretem prvního mně známého jazzového koncertu pro housle a orchestr (přičemž druhý a další zatím neznám!), který spáchal v roce mého narození, 1942. Hezký výběr Warlopových nahrávek najdeme na 79. titulu Jazz Archives, Modernistic 1933/1943 (kat. čís. 158192).

Grappelli pak hledal způsob, jak se zbavit důkazu, že se s ním znal. Pomohl mu další francouzský supertalent, Jean-Luc Ponty (1942 Avranches). Právě tomu předal Grappelli Warlopovy housle jako štafetový kolík a aby se tento dostal ještě dál od prve obdarovaného, stal se jejich dalším držitelem Didier Lockwood (1956 Calais). Tím ovšem plejáda šmidláků ze země galského kohouta zdaleka nekončí. Ještě před Lockwoodem přijel do pražské Lucerny jeho vrstevník Pierre Blanchard, patrně ještě o něco mladší je Dominique Pifarély a ani ten není poslední v řadě. To jsem ale nějak rychle proběhl minulým stoletím a musím se vrátit k hostu Warlopa a Grappellyho z podzimu 1937. Jedinou skladbou, kterou s nimi Eddie South natočil, je Gershwinova Oh, Lady Be Good! a příznačné je, že i v jiné knize, při jejímž vzniku Stéphane asistoval, totiž škole Jazz Violin (kterou sepsal houslista z druhého břehu, bluegrassový Matt Glaser), je nyní už opravdu chudák Michel dobře utajen: najdeme zde dvě opsané improvizace. Hádejte, kdo chybí! No samozřejmě, Warlop. Takže jsem nelenil, stáhl ji z té památné nahrávky sám a zlomyslně připsal k těm dvěma. Ale ani mne nenapadlo se ji učit. Moje chyba.

Eddie South (1904 Louisianna, MO-1962 Chicago), je zcela zvláštním zjevem mezi jazzovými mistry čtyř strun. Na rozdíl od Stuffa Smitha nejde o přírodního hráče, ale naopak o akademicky vystudovaného umělce, jehož největší chybou bylo, že se nenarodil s bílou pletí. Jen tak si vysvětlujeme, že se nestal klasickým virtuózem jako třeba v lepších časech Wynton Marsalis. Trefně se píše a říká, že South přinesl příliš brzy příliš mnoho. Dostal přezdívku Dark Angel of the Fiddle a živil se po kavárnách. Jen tu a tam utrousil důkaz o svých jazzových schopnostech a tyto nahrávky jsou nejméně dostupné i v éře CD. Čest vydavatelů zachraňují opět Francouzi, snad proto, že South zde natáčel už roku 1929, tedy v době, kdy domácí houslisté teprve zbrojili a naslouchali Američanům. Studoval nějakou dobu v Evropě a byl přímo fascinován Maďary a cikány. Však také "jeho" 70. titul v sérii Jazz Archives nese název Black Gipsy 1927/1941 (kat. čís. 157942). Těm, kterým stačí pár vzorků od každého, mohu doporučit Jazz Archives N° 71 - Jazz Violin 1926/1941. Zde hrají vedle tří již jmenovaných (Stéphane, Eddie, Michel) také Juice Wilson, Darnell Howard, Joe Venuti, Emilio Caceres, Svend Asmussen, Ray Nance, Bob Bermoser, Guillermo Oliva a Georges Effrosse (kat. čís. 158002). Vše v jednotné hnědé barvě bookletů i hřbetů.

Ještě utajenější, pokud jde o desky, je ovšem nestor jazzových houslí, Claude Williams zvaný Fiddler (1908 Muskogee, OK). V letech 1936-37 byl zakládajícím členem orchestru Counta Basieho, ovšem jako kytarista! Když však občas sahal po houslích, dostal padáka a na jeho místo byl angažován Freddie Green. Basie se musel ovšem nejprve ujistit, že nový člen později přeslavné rhythm section neumí hrát na nic jiného a spokojí se s drhnutím akordů na každou dobu. Tuto úlohu Green plnil skromně a vytrvale celých 50 let a kapelníka, nenávidějícího zvuk houslí, přežil. Teprve kolem sedmdesátky (!) se Williams dočkal i svého prvního alba na dánské značce SteepleChase a dodnes je ozdobou různých jazzových festivalů, spíš po světě než doma. Nedávno oslavil 93. narozeniny!!! Houslohra je tedy i dobrým receptem na dlouhověkost. Grappellimu chybělo do devadesátky pár týdnů, ovšem poslední léta života už jeho dlouho nestárnoucí ruce přece jen vykazovaly příznaky stárnutí. Při poslechu alba Flamingo (Dreyfus Jazz 36 580-2), nahraného roku 1995 s Michelem Petruccianim, Jiřím Mrázem a Royem Haynesem, už se trochu ošívám, neboť starý pán tuhne a neladí. Obávaným "klepáčem" v pravé ruce však trpěl spíš Venuti. Ten to mohl opravdu zabalit trochu dřív a raději si užívat.

Po této dobře míněné, avšak poněkud opožděné radě bych měl obrátit svou pozornost k pokusům o amplifikaci houslí. Jestliže Stuff Smith byl kolem roku 1935 prvním známým hráčem, používajícím primitivní snímač a zesilovač, další černoch, Ray Perry (1915 Boston- 1950 New York) šel ještě dál a odboural nyní již zbytečný korpus nástroje. Spokojil se s trámcem, na němž byl kromě hmatníku, strun, kobylky atd. rovněž snímač a troufám si tvrdit, že s tímto vybavením zněl vysloveně moderně, asi jako Ponty o čtvrt století později. Hned po nástupu do orchestru Lionela Hamptona (1940) natočil několik pěkných sól, např. Fiddle-dee-dee, která lze najít na reedicích RCA Victor. Naopak čistě akusticky mi znějí vzácné nahrávky, které pořídil nejzáhadnější reprezentant tohoto nástroje, Emilio Caceres (????), bratr známějšího klarinetisty Ernieho (1911-1971). Oba spolu přišli dne 5. listopadu 1937 do studia Victor v New Yorku, doplnil je kytarista Johnny Gomez (všichni vypadají na snímku jako Portorikánci), natočili šest kousků a víckrát o Emiliovi nikdo neslyšel. Zato Ernie se pak stal členem saxofonové sekce orchestru Glenna Millera a prošel mnoha dalšími big bandy (Tommy Dorsey, Benny Goodman, Woody Herman…), hrál se Sidneyem Bechetem, Louisem Armstrongem a dalšími. S houslemi to jeden holt nevyhraje.


[Zpět na přehled článků v rubrice OSOBNOSTI.]