INZERCEPRACE.CZ EMODELING.CZ
PŘIHLÁŠENÍ

registrovat

Jarní jazzový svátek v Brně
1/3/2003 | Redakce JazzDnes

Po úspěchu, kterým se vloni uvedl na brněnskou hudební scénu mezinárodní festival Jazzfest Brno, se letos v dubnu mohou jazzoví příznivci těšit na další pokračování započaté tradice. Zatímco před prvním ročníkem si pořadatelé kladli otázku, zda má akce šanci oslovit širší okruh posluchačů, dnes je již jasné, že třídenní maraton koncertů a jazzových setkání byl krokem správným směrem.
O vzniku festivalu, jeho směřování a připravovaném II. ročníku, který proběhne v Brně na konci dubna, jsem si povídala s dramaturgem a jedním z pořadatelů, Vilémem Spilkou.

Proč jste se vlastně rozhodli festival založit a co je jeho cílem?
Odpověď má dvě roviny – jednak jsme cítili mezeru na trhu, protože v Brně skutečný jazzový festival vlastně neexistuje. Chybí zde vícedenní akce festivalového typu, která by měla jasnou koncepci a přitáhla zájem publika. Je zde samozřejmě klub Alterna, který pořádá pravidelně tři jazzové série – podzimní, jarní a letní, ale jde skutečně o sérii koncertů, probíhající jednou za dva týdny, nikoli o typický festival. My jsme naopak chtěli uspořádat akci, kterou by mohli lidé žít nepřetržitě několik dnů a která by se stala nedílnou součástí kulturní mapy Brna. Další pohnutkou, která nás vedla k založení, byl i fakt, že se v jazzové oblasti už dlouho
pohybujeme a víme, že možností pro jazzové muzikanty není u nás dostatek. Toto je tedy příležitost, jak můžeme také sami přispět. Když se proto podařilo oslovit firmy, které byly ochotny do této akce investovat, pak jsme samozřejmě neváhali.

Mnozí si ještě pamatují dřívější Jazztival, který v Brně před několika lety probíhal. Navazujete nějak na tuto starší tradici?

Samozřejmě Jazztival určitou inspirací byl. Sám jsem jej navštěvoval, takže vím, jakým způsobem fungoval. Podobně všichni sledujeme i další velké jazzové festivaly v Hradci Králové, Přerově nebo Praze. Při vytváření festivalové koncepce jsme se ale snažili vyhnout tomu, co nám samotným právě na těchto akcích většinou nevyhovuje. Mám na mysli hlavně střídání několika kapel v průběhu jediného večera, čímž vzniká zbytečný pel-mel. My preferujeme jednu, maximálně dvě kapely za večer oddělené přestávkou.

Mluvili jsme zatím spíše o organizačních záležitostech, co však dělá festival osobitým a atraktivním je především dramaturgie. Jaká je tedy vaše dramaturgická koncepce?
Stručně řečeno chceme přinést kvalitu, tzn. nejprve nás zajímá úroveň pozvaných interpretů, a až na dalším místě je jejich žánrové zařazení. Není tedy rozhodujícím kritériem, zda jde o sólistu nebo vícečlenné těleso, což lze sledovat například u řady rockových festivalových přehlídek. Nezastírám taky, že při výběru hraje roli i fakt, že někteří z nás sami aktivně na jazzové scéně působí, takže máme své favority, a festival je tak částečně i plněním vlastních snů. Cílem ale zůstává, že dramaturgie by měla směřovat k tomu, aby uspokojila široký okruh zájemců o jazz, tzn. jak konzervativnější část publika, tak i ty, kteří naopak tíhnou k progresivnímu jazzovému proudu. Nabídka by měla být taková, aby si z ní každý mohl pro sebe vybrat.

Chystáte pro letošní ročník nějaké změny oproti předchozímu I. ročníku?
Hlavní posun vidím v tom, že jsme letos rozšířili trvání akce ze tří dnů na čtyři, tzn. program bude probíhat od čtvrtka do neděle. Myslíme si, že momentálně je to maximum, co můžeme nabídnout, i když do budoucna nevylučujeme, že bychom mohli ještě více prostoru věnovat například českým kapelám. Také se domnívám, že Brno v současné době nemá na rozsáhlejší přehlídku dostatek jazzových posluchačů.
Novinkou bude také místo konání festivalových akcí. Tentokrát budou všechny situovány do jediného místa poblíž centra, do klubu Fléda. Jednak je to – a nebojím se to říct – jeden z nejlepších klubů u nás, jednak věříme, že koncentrací do jediného místa bychom mohli dosáhnout toho, aby návštěvníci mohli festivalem po celou dobu skutečně intenzivně žít.

Prozradíš na závěr, na co se mohou návštěvníci II. ročníku Jazzfestu těšit?
Doufáme, že zajímavých věcí bude hned několik od slovensko-amerického večera, na němž by se měl představit vynikající americký kytarista Ron Affif spolu se slovenským basistou Jurajem Griglákem, přes slovenský jazzový kvartet saxofonisty Miloše Suchomela či slovenskou zpěvačku žijící v Praze Miriam Bayle. K vrcholům festivalu by se mělo zařadit vystoupení kvarteta polských vokalistek s názvem The Sound Office, a především koncert hlavní hvězdy letošního ročníku, mladé černošské zpěvačky Nnenny Freelon, která byla několikrát nominována na prestižní Grammy Award. Věříme, že po loňském úspěchu americké vokalistky Diane Schuur bude mít i vystoupení Nnenny Freelon podobný ohlas.
Kromě zahraničních kapel a sólistů se samozřejmě představí i zástupci domácí jazzové scény a závěr festivalu by se měl nést spíš v progresivnějším duchu, který bude reprezentovat vynikající americký altsaxofonista Arthur Blythe, balancující na hraně avantgardy a postbopu. Prozradím jen, že jde o velmi zajímavě instrumentovanou kapelu, ve které je zastoupena například marimba nebo tuba (hrát bude jeden z nejlepších jazzových tubistů současnosti, Američan Bob Stewart). Pro ortodoxní jazzmany, kteří jsou zvyklí na basu, je tuba něčím naprosto nezvyklým a překvapivým, takže určitě bude stát za to být u toho.

Připravila Svatava Šenková

[Zpět na přehled článků v rubrice OSOBNOSTI.]