INZERCEPRACE.CZ EMODELING.CZ
PŘIHLÁŠENÍ

registrovat

BRATŘI EBENOVÉ VYRÁŽÍ NA KRÁTKÉ JARNÍ TURNÉ
25/3/2003 | Redakce JazzDnes

Bratři Ebenové vydali v polovině loňského roku album Já na tom dělám. Deska vyšla 7 let po její předchůdkyni Tiché domácnosti. Bratři však v době Tiché domácnosti už společně nevystupovali a tak byla myšlenka uspořádat několik koncertů při příležitosti vydání nové desky velmi vřele přijata. Bratři Ebenové se tak ocitli společně na pódiu po dlouhých 12 letech.
Další koncerty však plánovány nebyly. Nicméně množící se nabídky, dobrý pocit ze společné práce a v neposlední řadě i skvělé přijetí veřejnosti přimělo Marka, Kryštofa a Davida k úvahám o dalším vystupování. Rozhodli se tedy čas od času se sejít a podělit se o radost z muziky.
Ke spolupráci přizvali (stejně tak jako na nahrávání desek Tichá domácnost a Já na tom dělám) zkušené muzikanty z kapely Etc…kytaristu Pavla Skálu, baskytaristu Jiřího Veselého, bubeníka Jiřího Zelenku a jazzového kontrabasistu Jaromíra Honzáka.

Tři bratři Kryštof (24. 12. 1954), Marek (18. 12. 1957) a David (6. 1. 1965) synové skladatele Petra Ebena a synovci Ilji Hurníka, vytváří spojením Markovy kytary, Kryštofova klavíru či flétny, Davidova klarinetu a sopránsaxofonu ojedinělý ebenovský sound, obohacený dalšími nástroji. Již koncem sedmdesátých let, kdy Ebeni vstupovali na scénu, se v jejich hudbě proplétaly vlivy klasiky, folku, rocku či jazzu a prvky vytříbeného hudebního humoru. "Hodně jsme poslouchali Franka Zappu, David měl rád jazz, zvláště když pak v patnácti přišel na konzervatoři do styku se spoustou jazzmenů. Nám se v podstatně nestalo, že by jeden poslouchal něco, co ten druhý nesnášel," říká Marek. Nakonec jediný z bratří, David, vystudoval muziku na konzervatoři (nyní se věnuje své skupině Schola Gregoriana Pragensis). Z Marka se stal herec a moderátor, Kryštof je matematik.

Jarní turné čítá 5 vystoupení. Zahájeno bude 28.2.2003 v Kyjově, pokračuje v sobotu 29.3. v Prostějově. V neděli 30.3. budou Ebenové koncertovat v Jilemnici, v pondělí 31.3. v Ústí nad Labem a v úterý 1.4. zakončí turné v České Lípě.
Vstupenky je možné zakoupit v místních předprodejích tak i na místě před koncerty.

[Zpět na přehled článků v rubrice jazzisté.]