INZERCEPRACE.CZ EMODELING.CZ
PŘIHLÁŠENÍ

registrovat

Feng Jun Song a Horská karavana
1/4/2003 | Redakce JazzDnes

Zpěvačka Feng Jun Song vyrůstala v severní Číně, ve městě Ťia-mu-s'. Od svých osmi let se učila pekingskou operu. Pak se stala dlouholetou osobní žákyní u paní Šang Chuej-min, následovnice školy Šang, jedné ze čtyř největších škol pekingské opery ženského typu. Nejdříve byla vyškolena jako typ stařena ("lao-tan" - mezzosoprán a alt), potom k tomu přibrala i typ mladé ženy ("siao-tan" - soprán). Již jako členka dětského pěveckého a tanečního souboru se v ČLR zúčastnila mnoha soutěží a získala řadu cen.
Od roku 1985 žije trvale v Čechách. Je doktorkou filosofie v oborech komparativní lingvistiky a frazeologie. Dlouhodobě vyučovala zpěv a pohyb na Státní konzervatoři Jaroslava Ježka a stále spolupracuje s různými pražskými a brněnskými uměleckými školami.
Od r. 1994 – 1996 spolupracovala a účinkovala na kulturních pořadech (Hudební ruleta, Čajovna) v Českém rozhlasu a v rámci těchto pořadů vysílala sama nazpívané árie pekingské opery a čínské a i jiné východoasijské lidové písně. Od roku 1995 začala koncertovat jako sólistka. Spolupracovala s řadou českých i zahraničních muzikantů a hudebníků. Díky jejich společné práci vznikly projekty žánru World Music a také hudby vážného charakteru.

V roce 2000 v rámci programu Sláva barokní Čechie se v pražském divadle Archa začal připravovat divadelní projekt, barokní činérie Marné tázání nebes (režie: J.A. Pitínský, scénář a koncepce: Aleš Roleček, Jana Svobodová a Ondřej Hrab). Jde o syntézu barokního divadla s pekingskou operou. F.J. Song pro ní jako odborná poradkyně nastudovala a vytvořila pěvecké a taneční scény čínského divadla, také v ní ztvárnila hlavní roli.
Vokální projev F.J. Song se těžko řadí pod konvenční škatulky či žánry. Pěvecky se pohybuje v širokém hlasovém rozsahu, od sopránu až po alt. Technicky vychází z čínské tradiční opery ("si-čchű", především pekingské opery "ťing-si"), čínské lidové hudby (min-ke a min-jűe), klasické čínské hudby (ku-jűe). Sbírá a zpracovává i orientální lidové písně jiných oblastí (tibetské, mongolské, korejské, japonské, indonézské atd.) a jiné příbuzné motivy. Zkoumá a technicky srovnává východní etnickou hudbu se západní, experimentuje a improvizuje na motivy orientální etnické hudby, čínské opery a hudby dalších etnických skupin, inspiruje se také z různých hudebních žánrů (jazz, rock...)

V roce 1995 společným koncertem s jazzmanem Alanem Vitoušem získali druhou cenu „Stříbrný zvon“ na V. Mezinárodním festivalu rozhlasových hudebních programů v Šanghaji a ve stejném roce získali zvláštní cenu od Českého hudebního fondu na Festivalu Prix Bohemia rozhlasových skladeb v Poděbradech.
V současné době se vedle pedagogické činnosti, účinkování v divadle Archa, moderování televizního pořadu "Rozhovory" na ČT 2 a účasti na různých hudebních a divadelních projektech věnuje intenzívně sólovému koncertování.
Vyšla jí dvě alba s lidovými písněmi z Číny, Tchaj-wanu, Tibetu, Mongolska, Koreje a jiných etnických skupin a oblastí Dálného východu. Se Slunečním orchestrem (Miloš Vacík, Fredrik Janáček a Aleš Kudela) natočila CD Sun Meets Song, produkováno a vydáno Faust Records, 2001. Se skupinou Muziga (Helena a Jiří Vedralovi a jiní ), zabývající se starými valašskými písněmi a skladatelem Martinem Smolkou natočila autorské album CD Horská karavana, produkováno ASCAM s.r.o. a vydáno Black Point Music, v roce 2001.

Feng Jun Song sama považuje svůj vokální projev za kosmopolitní a domnívá se, že hudba vibruje tělem a čistí duši, je bez hranic a dává duchu lehkost. Hudba lidi spojuje bez ohledu na jejich rasu a barvu, věk, pohlaví, společenské postavení.


Diskografie

Sun Meets Song (Faust Records, 2001)
Horská karavana (Black Point Music, 2001)


[Zpět na přehled článků v rubrice OSOBNOSTI.]