INZERCEPRACE.CZ EMODELING.CZ
PŘIHLÁŠENÍ

registrovat

Clifford Brown: Tragický konec krátké, ale briliantní kariéry
12/1/2001 | Daniel Schwarz

"Clifford měl hluboký vliv na můj osobní život. Ukázal mi, že je skutečně možné žít dobrý, čistý život a přitom zůstat vynikajícím jazzovým muzikantem."

Sonny Rollins

Clifford Brown: Tragický konec krátké, ale briliantní kariérySvou první trubku dostal Clifford Brown od svého otce při vstupu na střední školu v roce 1945 a hned na to se stal členem školní kapely. Netrvalo dlouho a stín závoje mystických jazzových akordů a improvizace dopadl i na Brownieho. Jazzový nadšenec a talentovaný hudebník Robert Lowery byl tím, kdo měl Browniemu tento závoj poodhalit.

V roce 1948 již vystupující trumpetista-teenager dostal stipendium na Maryland State College. Mělo to však jeden háček: zmíněná fakulta byla momentálě bez hudební katedry.

I tak zde Brownie rok pobýval, studoval matematiku a ve volném čase hrával ve Philadelphii s vynikajícími bopovými osobnostmi, jako Kenny Dorham, Max Roach, J.J. Johnson and Fats Navarro. Hlavně posledně jmenovaný byl potěšen mladistvou potencí a sám byl pro Clifforda velkou inspirací.

Po tomto jednom roce byla na fakultě zřízena hudební katedra jménem Maryland State. Clifford Brown se zde učil mnoho o skladbě, interpretaci a aranžích až do jednoho večera v červnu 1950, kdy na své cestě domů z kšeftu prožil svou první (ze třech) autohavárií. Celý jeden rok trvalo, než se vrátil (také díky podpoře Dizzyho Gillespiho) na svou hudební dráhu, ze které byl tak tvrdě smeten.

Nějaký čas vedl svou vlastní kapelu ve Philadelphii, pak hrál s combem Chrise Powella, účinkoval s Taddem Dameronem v Atlantic city a v roce 1953 jel evropské turné s Lionelem Hamptonem. V roce 1954 Brownie vyhrál cenu kritiků Down Beat jako objev roku. Pak se přestěhoval do Kalifornie a dal se dohromady s Max Roachem.

25. června 1956 havaroval vůz na cestě do Chicaga a nikdo z tříčlenné posádky nepřežil. Mezi mrtvými byl i Brownie, který byl na cestě do Chicaga zahrát si na jam session. Je nutno říci, že Clifford Brown nezemřel neoslavován, neopěvován. V posledních 2 letech svého života dosáhl veškeré slávy a úspěchů, které si zasloužil.

Vybráno z alb Clifforda Browna:

Clifford Brown Memorial Album, 1953, Blue Note.
Clifford Brown Memorial Album, 1953, Prestige.
Brown & Roach, Inc., 1954, EmArcy.
Clifford Brown & Max Roach, 1954-55, EmArcy.
Study In Brown, 1955, EmArcy.
More Study In Brown, 1955-56, EmArcy.
The Complete Paris Sessions, 1954 Vogue, reedice BMG 1997

[Zpět na přehled článků v rubrice jazzisté.]