INZERCEPRACE.CZ EMODELING.CZ
PŘIHLÁŠENÍ

registrovat

Ravi Coltrane: Potomkem slavného otce
19/7/2000 | Redakce JazzDnes

Jako dítě jsem nikdy neměl zvláštní představy o tom, kým jsem nebo co dělám. Stejně tomu tak bylo, když jsem začínal se saxofonem. Zamiloval jsem se do paní hudby a vždy jsem věděl, že chci být její součástí - jakýmkoli způsobem. Tyto myšlenky ctím stále až dodnes.

Narodil jsem se jako druhý syn hudebníků Johna a Alice Coltranových v New Yorku 6.srpna 1965. V našem domě jsme byli jedna holčička, tři kluci a spoustu muziky. Přestože nemám výraznější vzpomínky na mého otce, který zemřel v červenci 1967, součástí mých nejranějších vzpomínek zůstaly zvuky nejrůznějších hudebních žánrů. Má matka natočila několik alb ve studiu, které v našem domě zřídil otec. Přehrávala často otcovy nahrávky a k tomu poslouchala také Igora Stravinského i jiné skladatele vážné hudby. Muzika Jamese Browna, The Jackson 5 a dalších byla samozřejmě k poslechu také.


V roce 1971 se má rodina přestěhovala do Californie. Naše dětství jsme strávili stejně jako naši kamarádi. Jako syn Johna Coltrana jsem nebyl považován za nikoho zvláštního, poněvadž většina lidí ve městě o Johnu Coltranovi nikdy neslyšela.

Matčin návrh v kombinaci s nedostatkem trumpet mě dovedli k výběru klarinetu ve středoškolské kapele. Když jsem se rozhodl pro klarinet, zajistila mi matka sokromé hodiny a dobrý nástroj (Můj první Selmer - počátek náklonnosti). Matka na nás, co se jazzu týče, nikdy netlačila, jen vždy podpořila ve správnou chvíli snahy svých dětí. K mým 16. narozeninám jsem jako dárek dostal sopránový saxofon. Právě jsem ukončil první ročník na střední škole, kde jsem hrál v kapele pochody. Ten dárek byl pro mě opravdovým překvapením, ale okamžitě jsem na něj začal hrát místo klarinetu. Sopránka byl nástroj, o kterém jsem věděl a vídával jsem jej celý můj život. Na rozdíl od mých kamarádů. Ti si mysleli, že jsem si obalil svůj klarinet zlatou barvou.

Přesně o rok později se můj starší bratr John Jr. zabil při automobilové havárii 20 dní před jeho 18. narozeninami. Mnoho věcí se tehdy pro mě a mou rodinu změnilo. Sopránku jsem odložil a na muziku vůbec nepomyslel.

Následující čtyři léta jsem žil v duchu této hluboké změny. Četl jsem knihy, převážně od Stephena Kinga. Objevil jsem Beatles. Vystřídal jsem několik přechodných zaměstnání od uvaděče v divadle přes řidiče náklaďáku až po baliče potravin. Zvažoval jsem kariéru filmového tvůrce a filmovou školu. V Los Angeles mi ovšem většina populace připadla, jako že zvažuje stejnou životní dráhu.


Během mého dospívání jsem nijak aktivně jazz neposlouchal. Líbila se mi převážně pop muzika. V době, kdy mi bylo 20, jsem měl pocit, že bych chtěl více porozumět otcově historii. Naslouchal jsem pozorně jeho nahrávkám. Prostě jsem se chtěl dozvědět něco o muži, který byl mým otcem. Stalo se ovšem něco úplně jiného. Poprvé v mém životě jsem se opravdu spojil s paní hudbou. Ta muzika na mě měla takový dopad, jaký se slovy nedá popsat. V jejich zvucích jsem uslyšel jakési volání, které jsem nikdy předtím neslyšel. Zamiloval jsem se do hudby Johna Coltrana a do jazzu vůbec. Krátce poté jsem začal vyhledávat také Charlieho Parkera, Sonnyho Rollinse a další. To už jsem věděl, že se chci také podílet na této hudbě, a to jakýmkoli způsobem. Milión lidí vám může vykládat, že je něco skvělé, ale vy si to neuvědomíte, dokud vás to nepraští. Dokud s tím nejste spojeni.

V roce 1986 jsem vstoupil do California Institute of the Arts, abych zde studoval jazz a saxofon. Poprvé v životě jsem ucítil tlak lidí, kteří mě nebrali jako Raviho Coltrana, ale jako syna Johna Coltrana. Věděl jsem, že tato skutečnost nebude hrát pro moc mě a že nemůže pomoci v rozvoji žádnému muzikantovi. Navíc jsem nikdy předtím opravdu neimprovizoval, takže jsem si uvědomil, že to pro mě bude těžký rok. Většinu času jsem strávil cvičením, posloucháním a dával jsem svému okolí najevo, že jsem zde jen proto, abych se něčemu naučil. Koncem roku mě lidé začali brát konečně jako Raviho.

Začátek 90. let se pro mě nesl ve znamení nastartování kariéry profesionálního hudebníka. Přestěhoval jsem se zpátky do New Yorku a poprvé vyrazil na turné. Kapela se jmenovala Elvin Jones Jazz Machine. Nebyl jsem ale ještě připraven hrát s Elvinem. Jeho laskavost a štědrost mi v jeho kapele umožnily dozrát.

V New Yorku jsem se postupně seznamoval a hrál s různými muzikanty. Měl jsem velké štěstí, že to byli právě lidé, které jsem hluboce respektoval. A zrovna oni podporovali mé nápady a věřili v to, co jsem dělal. Elvin, Jack DeJohnnette, Rashied Ali, Wallace Roney, Antoine Roney, Geri Allen, Joe Lovano, Joanne Brackeen, Graham Haynes a Steve Coleman jsou jen stručným výtahem hudebníků, se kterými jsem pracoval během prvních pár let v New Yorku. Zapůsobili na mě nejen po muzikantské stránce, ale také po stránce osobní.
Se Stevem Colemanem jsem se seznámil v roce 1993 a okamžitě ovlivnil mé hudební myšlení, hlavně po rytmické stránce. Poprvé jsem s ním mluvil po telefonu; konverzace trvala tři hodiny. Jeho hudební znalosti mě fascinovaly. Steve věří v ústní předávání hudebního povědomí. Výuku hudby vidí nejen v poslechu a hře, ale též v dlouhých dialozích, které mají hudební vnímání podpořit. Osobně jsme se setkali na RCA party u Blue Note v New Yorku. V následujících letech jsem byl poctěn účinkováním s třemi jeho skupinami (Five Elements, Metrics a Mystic Rhythm Society) a také na jeho nahrávkách "A Tale of Three Cities" (1994), "Def Trance Beat" (1994) a na slavném kubánském albu "The Sign and the Seal" (1996). Také jsem se podílel na "Genesis", novém albu jeho veliké kapely The Council of Balance.


V říjnu 1997 jsem měl to potěšení pracovat na svém prvním albu "Moving Pictures" (překl.: "Kino") jako lídr, pro RCA Victor. Titulek naznačuje můj (i Stevův a předpokládám, že i mnoha dalších) pohled na muziku - myšlenka existence hudby jako momentky reprezentující čas a místo v životě hudebníků. Nahrával jsem s těmito muzikanty: bubeník Jeff "Train" Watts (jehož mimořádný talent jste pravděpodobně slyšeli při několika příležitostech s Wyntonem a Brandfordem Marsalisem), basista Lonnie Plaxico (hraje pravidelně s Cassandrou Wilson a byl členem Jack DeJohnette's Special Edition), Michael Cain na piáno a Ralph Alessi na trubku. Mike také působil v Jack DeJohnette's Special Edition a nyní účinkuje v Jackově současné kapele Oneness. Ralphův talent byl vystaven na obdiv na mnoha koncertech se Stevem Colemanem v posledních třech letech. Také jsem objevil Ancient Vibrations, skupinu jamajských perkusionistů vedených Juniorem "Gabu" Weddeburnem. Jejich africké rytmy jsou ve třech skladbách, ale jejich trans a extázi, taneční sound i klidné nálady cítím skrz celý projekt. Nahrávku produkoval Steve Coleman, jenž se objevuje v několika kouscích. Vše se uskutečnilo v Brooklynu ve skvělých Systems Two Recordings Studios.

Tvorba tohoto alba byla velkou zkušeností. Cítím, že se v něm odráží spousta věcí. Trpělivost, přátelství, nenásledování trendů. Hudba je cesta, která se v čase vine podle cestovatele. Tato nahrávka pro mě znamená několik prvních krůčků.


[Zpět na přehled článků v rubrice OSOBNOSTI.]