INZERCEPRACE.CZ EMODELING.CZ
PŘIHLÁŠENÍ

registrovat

Jaromír Honzák Quintet - Present Past
1/7/2003 | Martina Himerová

Piotr Baron – tenor & soprano saxophones
Christian Rover – guitars and electronics
Michal Tokaj – piano, Fender Rhodes
Lukasz Zyta – drums
Jaromír Honzák – bass
And Guests: Tomáš Čistecký – clarinet (3, 9)
Andrea Konstankiewicz and Dorota Barová – voices (9)V pořadí již třetí autorské album Jaromíra Honzáka s názvem „Present Past“ (navazující na předchozí „Earth Life“) přináší posun směrem k vážnohudebním kompozicím. Dlouhé, až filosoficky zamyšlené věty stojí někdy na základě ostinátní, ale nápadité basové figury, někdy tvoří spíše jakousi „bezbřehou“, ale ne nesmyslnou zvukovou plochu. To vše citlivě rozehrávají elektrická kytara, klávesy nebo saxofon. Pod vším spolehlivě „tikají“ bicí. Časté užití smyčce při hře na kontrabas, zvuk elektrického piana, ale i klarinet, to vše přispívá k větší zvukové barevnosti.

Každý z pětice muzikantů je zkušeným, ohraným jazzmanem. Jejich hudební spojení však přináší cosi nového, jakousi „nádstavbu“. Honzákovy kompozice lze také označit jako stylově otevřenou soudobou hudbu.

Do modra laděný obal a booklet nesou známky dobře promyšleného záměru a pečlivé práce dotažené do konce. Každé skladbě je věnován dvojjazyčný text vysvětlující jejich hlubší poselství. K pilotní skladbě Present Past Jaromír Honzák píše, cituji: „Občas jsem si úplně jistý: nic nezmizí, nic se neztratí. Žádná myšlenka, touha, utrpení, cit – vše je navždy přítomné. Občas to cítím úplně jasně – zdi starých domů, ulice, dlažba, sálá to z nich a čas neznamená nic.“

Album spolu s kvalitní hudbou přináší i pohled pootevřenými dvířky do autorových myšlenek, úvah a prožitků. A o to je tento projekt zajímavější. Doporučuji a přeji nevšední hudební zážitek.


Martina Himerová

[Zpět na přehled článků v rubrice jazzisté.]