INZERCEPRACE.CZ EMODELING.CZ
PŘIHLÁŠENÍ

registrovat

Mel Tormé: Jazzový zpěvák bez konkurence
21/5/2000 | Daniel Schwarz

Mel Tormé byl nejnadanější a nejkreativnější hudebník mezi všemi jazzovými zpěváky, ať už jsou to Ella Fitzgerald, Bing Crosby, Cleo Laine nebo Frank Sinatra. Nehledě na nádherný lesk jeho zpěvu, byl také geniální skladatel, vynikající bubeník, uznávaný herec a oddaný jazzový fanda, který věděl mnoho jak o této muzice, tak také o její historii. Svou kolekci jazzových nahrávek začal sbírat, když mu bylo dvanáct. „Můj strýček Art byl dobře známý právník v Chicagu. Zastupoval ty slavné a jen několik obyčejných lidí. Jedním z jeho klientů v Chicagu byl roztomilý muž, který ovládal největší trh s jukeboxy. Ve skladech měl tuny nahrávek. Řekl: Máš rád muziku, mladej? Běž, podívej se a ber si co chceš.“ Tormé si posloužil deskami s Count Basie, Artie Shawem, Dukem Ellingtonem aj. a získal tak 78 nahrávek – jádro své sbírky, které si ponechal až do své smrti.

Když dostal tyto desky, Tormého touha byla vést big band. Ale jeho kariéra začala už dlouho předtím, když mu byly čtyři roky. „Mou nejoblíbenější hračkou bylo rádio. Měl jsem své vláčky a všechny ty stavebnice, ale v neuvěřitelně útlém věku jsem se zamiloval do rádia a hudby. Neustále jsem poslouchal kapelu Coon-Sanders Orchestra. V celém domě jsem si zpívával všechny jejich skladby. Jeden večer mě pro radost matka s otcem vzali do Blackhawk, kde zrovna tato kapela hrála. Sedím tam v první řadě, legrační malý kluk v námořnickém oblečku a oni mě vidí zpívat spolu s bandem. Konečně přichází Joe Sanders nebo Carleton Coon a říká: Zdá se, že tento prcek zná všecho, co hrajeme. Jistě, poslouchá rádio, říká moje matka. Z legrace mě vzali nahoru k mikrofonu. Zpíval jsem You’re Driving me Crazy. A bylo to přijato velmi dobře.

„Také navrhli: Což takhle brávat sem malého Melvina v pondělní večery a uděláme z něj hlavní bod programu? Dáme vám $15 a večeři pro celou rodinu každé pondělí – což bylo velmi důležité, protože Blackhawk byla jedna z nejlepších restaurací v Chicagu. Dělal jsem to šest měsíců.“

Tato práce přivedla Tormého k dalším místním bandům a k zpívání v dětských varietních skupinách. Po výhře v pěvecké soutěži, kde imitoval Al Jolsona, začal ve svých osmi letech pracovat pro rozhlas a stal jedním z nejzaneprázdněnějších dětských herců. Chicago znamenalo pro rozhlas to, co Brodway pro divadlo a Hollywood pro film. V 15 letech byl už Tormé uznávaným bubeníkem a také začal psát své skladby. Jeho hru na bicí slyšel Harry James a nabídl mu v roce 1940 místo v jeho bandu. Ještě než však Tormé opustil školu, Jamesova finanční situace se zhoršila natolik, že si nemohl dovolit najmout dalšího člena. Tormé se stal pro své spolužáky centrem výsměchu, protože nevěřili, že k té nabídce vůbec došlo. Když už si každý myslel, že propojení Tormého s Jamesem bylo holým výmyslem, tento trumpetista se rozhodl nahrát Tormého skladbu Lament to Love. Ta se pak v hitparádě vyšplhala až na sedmé místo. „To už ale bylo pozdě. Mí spolužáci mě zatím podrobili peklu. Když pro vás škola a přátelé znamenají celý svět, je to pěkně velká nepříjemnost.“


Chico Marx hrál na piáno a vedl znamenitý swing band. Když jeho bubeník George Wettling v srpnu 1942 odešel, Marx si místo něj najal Tormého. Ten také psal aranžmá a organizoval pro band pěvecké skupiny. Přestože v té době platil zákaz nahrávání a Tormé s bandem tedy nenatočil žádnou desku, poskytla mu tato práce alespoň možnost ukázat svůj talent.

Tormé dokázal psát pro pěvecké skupiny lépe než kdokoli jiný, jeho kvintet byl znám pod jménem The Mel‑Tones. „Artie Shawovi se líbil i můj sólový zpěv. Když jsem formoval The Mel‑Tones, byl nadšen. Pak jsme s ním natočili spoustu desek, ale nikdy jsme pro něj nepracovali, i když si to mnoho lidí myslelo. Měli jsme jen společnou nahrávací firmu.“

„Byli tak přirozeně talentovaní, že jsem někdy vůbec nemusel aranžovat. Byli schopni zpívat v dokonalé pětihlasé harmonii - klidně i při řízení auta. Psaní pro takovou skupinu je jako psaní pro saxofonovou sekci v big bandu.“

Tormé hrál ve filmu Higher And Higher (1943) a The Mel‑Tones se objevili ve dvou muzikálech Pardon My Rhytm (1944) a Let’s Go Steady (1945).

Tormé považoval muziku Duka Ellingtona za svatou. V polovině čtyřicátých let Ellington každý týden vysílal z restaurací po celých Spojených Státech vícehodinové pořady sponzorované American Treasury Department. Tormé si koupil primitivní rekordér, který prováděl 16-ti palcový záznam na sklo. Nahrál si většinu z Ellingtonových vysílání a díky tehdejšímu zákazu natáčení se jeho „disky“ staly primárním pramenem Ellingtonovy historie. Velkodušně je pak poskytl jistému vydavateli, a tak jsou nyní ku prospěchu všem ellingtonovským sběratelům. Ne všichni však tento skutek ocenili.

„Byl jsem ponížen, když jsem zjistil, že Dukův spíše méně talentovaný syn Mercer se zaobírá otázkou jaké právo má Mel Tormé k vydělávání peněz na mém mrtvém otci? Byl jsem načisto šokován a napříště poučen. Nebuď nesobecký ke svým bližním za všech okolností, protože to prostě nemá někdy úspěch. Až do dnešního dne jsem s Mistrem Ellingtonem nepromluvil a ani se k tomu nechystám.“

Kolem roku 1946 byl Tormé velmi vyhledávaným bubeníkem. „Tommy Dorsey byl nejvíce vytrvalý. Měl právě trable se svým bubeníkem Buddy Richem a vlastně se pak už nikdy neudobřili.“ (Rich a Tormé si byli později velmi blízcí. Tormé o svém příteli napsal v roce 1991 knihu Traps, The Drum Wonder.)

„A Gene Krupa mě chtěl jako svého zástupce. Stan Kenton mě zase bláznivě naháněl. Často jsem s ním sedával. Měl hrozné bubenické potíže, protože Stan nebyl zrovna rytmiscký pianista.“ Kenton jednoho večera Tormému zavolal a řekl: Podívej, vím, že nemůžeš odejít od The Mel‑Tones ale my teď budeme mít dva týdny důležitého natáčení. Hrál bys ty dva týdny na bicí? Dám ti $300. Takové peníze byly pro Tormého pokušením, ale práci nevzal, jelikož byl zaangažován pro rozhlasová vysílání a show pro Armed Forces.

Tormé opět pracoval s Artie Shawem. “Samozřejmě jsem byl Showův obdivovatel. Vždy jsem byl toho názoru, že má nejlepší vkus pro muziku ze všech kapelníků, se kterými jsem kdy spolupracoval.” Místo spokupráce s The Mel‑Tones, Shaw připravil pro Tormého práci na albu se svým bandem, kde měl zpívat sólově. Nazpíval devět titulů a jeden z nich, Get Out Of Town, byl zvlášť úspěšný. Roku 1946 také napsal svůj první hit The Christmas Song (Chestnuts Roasting On An Open Fire).


Ve svém mládí míval Tormé vysoký jemný hlas. Později se z něj stal nakřáplý baryton, který mu zajistil přezdívku The Velvet Fog – Sametová Mlha. Jestli měl jeho zpěv nějakou chybu, tak to byla technická dokonalost bez velké vášně. Uměl zpívat s dovedností jakou nikdo jiný nedosáhl, dokázal swingovat tak poctivě jako kterákoli trubka či saxofon. Zpíval cokoli od sentimentálních balad až po dynamické swingové pecky a stal se top sólovým umělcem. Mimo jiné začal chodit s filmovými hvězdami.

V listopadu 1949 Tormé natočil svou California Suite. Napsat tuto skladbu pro Mel‑Tones a orchestr mu trvalo rok. Byl jediný zpěvák, který psal své vlastní aranžmá pro bandy a připravoval sám kompletní show. Jeho orchestrální talent uzrál až do toho bodu, kdy se stal pravidelným hostujícím dirigentem pro více než tucet symfonických orchestrů ve Spojených Státech.

Během padesátých let se spojil s jazzovou školou West Coast. Zářivý lesk kapel této školy a výmluvní sólisté jako Art Pepper, Gerry Mulligan a jiní sedli Tormému dokonale. Nahrával s Marty Paich Dektette a díky bezchybným Paichovým aranžmá produkoval spoustu jazzové klasiky.

Obdiv k Dukovi Ellingtonovi rostl nadále. „Byli jsme přáteli. Pracovali jsme spolu tři týdny v roce 1965 a uspořádali jsme dva nebo tři jazzové festivaly ve Státech. Hovořil o mě jako o svém vrchním bubeníkovi a kdykoli mě viděl v hledišti , vždy mě požádal, abych přišel a hrál s ním na bicí.“ Teď už byl Tormé velká hvězda. Udržel si skromné vystupování, avšak mezi ním a Ellingtonem vzniklo určité napětí, když se jednou rozhodovalo o tom, kdo bude na plakátu první hvězdou. Při jiné příležitosti zase Tormé nebyl spokojen, když Artie Show překryl na šatně jeho jméno svým.

Také rostlo jeho přátelství a obdiv k Gerry Mulliganovi. Když se objevil na jazzovém festivalu v Nice v roce 1981, zařídil si Tormé, aby mohl zůstat jeden večer navíc, a tak moci slyšet Mulliganovu kapelu. „Ten Mulliganův band je pozoruhodný a Gerry je genius. Když s kapelou zkouší, je nejumíněnějším perfekcionistou, kterého kdy v životě potkáte. Je to inspirace vidět ho, jak se sžívá s kapelou.“

„Samozřejmě se podobná práce odehrává na mých sezeních při projednávání aranžmá, jako tomu tolikrát bylo se skupinou Martyho Paicha. Marty aranžmá psal, ale já jsem je nejdříve nastiňoval a skládal originální variace na příslušné melodie.“

Tormé se objevil ve všech významných klubech, koncertních halách a kasinech po celém světě. Pokračoval v sérii vyprodaných představení v Hollywood Bowl a Carnegie Hall. Jeho úspěchy s novými alby ještě více rozkvetly, když se upsal společnosti Concord a natáčel s velikány jako Cleo Laine, John Dankworth a George Shearing. Vyhrál Grammy 1982 za své album An Evening With George Shearing and Mel Tormé. Získal bezpočet nominací na Grammy.

Ovšem nedbal na své zdraví. Po koncertu si v nočních obchůdcích vždy koupil balíček bonbónů a sladkostí, krabici čokoládového mléka a toto byla jeho dieta pro celý den. Nikdy nekouřil a nepil, ovšem 8. srpna 1996 utrpěl mrtvici, když před tím hodně přibral na váze. Jednu dobu to vypadalo, že by mohl opět získat hlas a zase zpívat, ovšem následovaly další mrtvice a už si nikdy nezazpíval.

Jeden z muzikantů jeho doprovodné kapely – basista John Leitham po Tormého smrti řekl: Tormé byl oslňující talent. Nebyl jen virtuózní zpěvák, ale také velký hudebník. Byl velmi kultivovaný, vzdělaný a vroucný muž. Často rozdával své srdce a byl přátelský a pohodový ke svým muzikantům. Vždy mu budu říkat Maestro. On mi dával jméno Tygr. Jedna věc, která mě na Melovi šokovala byla konzistentní úroveň všech jeho vystoupení. Nikdy však nezněl krásněji než na svém posledním vystoupení v Ocean Grove, New Jersey, v srpnu 1996.

Melwin Howard Tormé, zpěvák, skladatel, bubeník, dirigent: narozen v Chicagu 13.září 1925. Zemřel v Los Angeles, 5. června 1999

Steve Voce je britský renomovaný jazzový pisatel, dlouhou dobu již přispívá do Jazz Journal International. Tento článek se poprvé objevil v listu The Independent (Londýn).


[Zpět na přehled článků v rubrice jazzisté.]