INZERCEPRACE.CZ EMODELING.CZ
PŘIHLÁŠENÍ

registrovat

Charlie Byrd: Most od klasiky k jazzu
20/3/2000 | Daniel Schwarz

„Jsem ruský Žid,“ řekl mi Stan Getz, „a to je z Židů ten nejhorší.“ O tom, co tím myslel, se musel kytarista Charlie Byrd přesvědčit na vlastní kůži.

Byl to Byrd, kdo ukázal Getzovi hudební žánr Bossa nova. Spolu pak vytvořili album Jazz Samba, které zahrnovalo „Destinado“ s milionovým prodejem. V následujících letech se prodaly také miliony kopií samotného alba. Getz se později zmínil, že „Desfinado“ zaplatilo jeho dětem studia na univerzitě. Přestože na něm v roce 1962 pracovali společně, Getz sklidil veškerý autorský honorář a uznání při následném předávání Grammy. Getzův život se ze dne na den změnil, od té doby byl placen jako super-star.

Udělal jsem velkou chybu, když jsem naše setkání zorganizoval a vůbec nemluvil o rozdělování,“ řekl Byrd. „Hned na to jsem pochopil, že jsem mimo hru. Myslím tím žádný autorský honorář, vůbec nic. Jen dirigentskou partituru a aranžmá, všechno to jsem vlastně napsal. Stanovi stačilo jen přijít a hrát. Měli jsme rytmickou sekci a nápad.“


Charlie Byrd: Most od klasiky k jazzuGetze s rostoucím ziskem za album ani nenapadlo, aby se nad Byrdovou situací zamyslel. Ke cti tohoto hráče na tenor je na druhou stranu nutno poznamenat, že album bylo nominováno ve dvou kategoriích Grammy – Nahrávka roku a Nejlepší provedené sólo. Vyhrálo cenu v sólové kategorii a protože Byrdovo sólo se nacházelo na LP ve stejné verzi jako na singlu, cena nevyhnutelně putovala k Getzovi. Byrd dal celou věc k soudu a nakonec byl oceněn $50,000 a podílem z autorského honoráře.

Byrd nebyl člověkem showbussinesu. Byl tvrdě cvičícím virtuosem, studoval s giganty klasické hry takových jmen jako Sophocles Papas (v roce 1950) a Andres Segovia (v Itálii v roce 1954). S unikátní ambivalencí překlenoval mezery mezi jazzovou a klasickou hrou a ke konci druhé světové války jako teenager v armádě ve Francii byl schopen hrát se svým idolem - legendárním Django Reinhardtem. Byrd byl nadšencem pro obě formy hudby, jeho recitály byly obvykle rozděleny do klasických a jazzových částí. V raném období jeho kariéry hrával z ekonomických důvodů na elektrickou kytaru. Později na rozdíl od svých jazzových součastníků přešel k akustické kytaře a do rozvodné sítě se zapojoval jen velmi zřídka.

Jeho otec byl hráčem na madolínu, a když bylo Byrdovi deset, začal ho učit. Bratr Joe se stal profesionálním basistou a bratr Jack hrál také na kytaru. Během svých studií na technické univerzitě ve Virginii hrával Byrd na tanečních zábavách, pak byl odveden a připojil se k armádnímu bandu. Po uvolnění z vojenské služby studoval teorii a kompozici na Hartnett Music School v New Yorku. V roce 1947 se stal členem dixielandu vedeného klarinetistou jménem Sol Yaged, ale hned na to odešel, aby hrál s jiným klarinetistou Joe Marsala a později s triem vedeným Barbarou Caroll.

Po období stráveném v bandu pianisty Freddieho Slacka (1949), usadil se Byrd ve Washingtonu a počal zde pořádat recitály vážné hudby. Na pár let se vzdal jazzu, ale později své recitály rozdělil na poloviny a dostalo se na oba styly. Zformoval své vlastní trio a účinkoval s ním na vyhlídkových lodích v letech 1957 až 1966. Preferoval však koncertní hraní: „Kterýkoli kytarista má raději koncerty. V nočním klubu - nesejde na tom, kde hrajete – probíhá určitý boj o pozornost, se kterým se jsme nuceni, i když neradi, se smířit. Když jste kytaristou v hlučné místnosti, nemusíte tam ani být. Každý kytarista má tento problém - obavy z rámusu.“

„V této době se mi nestalo, že bych svedl transformovat mé klasické techniky do jazzu. Jednoho dne jsem se však probudil a uvědomil si, že mám zkušenosti s jazzovou hrou a prošel jsem spoustou let dobrého a tvrdého studia klasické hry na kytaru. Mé nejlepší show by mohlo být zkombinování obou - tak jsem to udělal.“ Byrd natočil první desku pod svým jménem v roce 1957. Následovalo ji dalších 40, některé jazzové, některé klasické a některé, pod tlakem nahrávacích společností, uspávající „easy listening“. Celkem měl podíl na více než 100 albech.

V padesátých letech Byrd složil hudbu pro hru Tennesseeho Williamse The Purification (Očista) a také hrál hudební doprovod k několika vládním filmům. V roce 1959 přišel do bandu Woodyho Hermana. Ve stejném roce putoval do Británie, kde se stal součástí Hermanova anglo-amerického Big bandu, který byl vytvořen pro šňůru koncertů po celé zemi. Po návratu do Ameriky složil a nahrál hudbu pro levné melodrama Dead to the World (Smrt světu) (1960).

V roce 1961 podniknul Byrd státem sponzorované turné po Jižní Americe, kde se seznámil se stylem Bossa nova. „Když jsme byli v Brazílii, hrál jsem s některými místními muzikanty. Dělali jsme tyhle písničky a mně se zdálo, že se v nich dá lehce jazzově improvizovat. Měl jsem pocit, že se to lidem líbí. Tamní hudebníci příliš improvizaci neholdují.“

„Když jsme se vrátili a dělali plány na LP Jazz Samba, dívali jsme se po něčem, co by se v těchto písních trošku podobalo lidskému hlasu a přitom zachovávalo jazzový výraz. Musel to být někdo, kdo dokázal hrát jazz, ale s citem. Stan byl perfektní.“

„Poslouchal jsem nahrávky, které si Charlie přivezl,“ řekl Getz, „a znělo to dobře. Uvědomil jsem si, že by to bylo dobré, hrát v tak uvolněném rytmu. Bylo to poprvé, kdy jsem s Charliem hrál, a to, co předváděl na kytaru i ta hudba na mě opravdu zapůsobily. Měl takový cit pro melodii.“ Nahrávací společnost se sídlem v New Yorku přijela natáčet do Washingtonu do kostela, který měl podle Byrda mimořádné akustické vlastnosti.

Podíl na popularizaci Bossa novy byl pro Byrdovu kariéru náramnou hybnou silou. Byl povolán do Bílého domu, aby přednesl speciální recitál pro presidenta Lyndona Johnsona (1965) a objevil se také na festivalu Newport Jazz. I nadále žil ve Washingtonu a na zahraniční turné jezdil i s jinými jazzovými hudebníky.

Se slavnými hráči Barney Kesselem a Herb Ellisem založil v roce 1973 Great Guitars, tito tři muži pak pravidelně koncertovali a natáčeli společně. Používal jedinečnou španělskou kytaru, která se dala přepínat mezi zesilovaným a akustickým hraním bez kompromisu ve zvukové kvalitě.

Byrd vystoupil s několika symfonickými orchestry a hrál více než na tisíci akademických koncertech. V roce 1973 publikoval velmi uznávanou kytarovou školu Charlie Byrd’s Melodic Method for Guitar. Podepsal smlouvu s gramofonovou společností Concord, pod jejíž značkou mu vycházely všechny další jazzové i klasické nahrávky. Jeho turné po Kolumbii v roce 1976 se stalo podnětem pro film Ferde Grofa Byrd In The Andes – A Jazz Odyssey (Byrd v Andách – Jazzová odysea).

Posledních 20 let života byl nucen bojovat s rakovinou, a to tak úspěšně, že i nadále budoval svou kariéru pouze s malou přestávkou. Stal se společníkem ve washingtonském klubu Charlie’s Georgetown, kde hrál v letech 1980 až 1985. Zvítězil v nespočetně mnoha jazzových hitparádách a v roce 1997 byl prohlášen jako první Maryland Art Treasure (Marylandský umělecký poklad), posléze pasován na Rytíře Rio Branco brazilskou vládou. Na posledním albu (září 1998) hraje v triu na basu i jeho bratr Joe. Manželka Rebecca a dvě dcery ještě stále žijí.

Charles Lee Byrd, kytarista: narozen v Chuckatuck, Virginia, 16.září 1925 zemřel v Annapolis, Maryland, 2.prosince 1999.

Steve Voce je britský renomovaný jazzový pisatel, dlouhou dobu již přispívá do Jazz Journal International. Tento článek se poprvé objevil v listu The Independent (Londýn).[Zpět na přehled článků v rubrice OSOBNOSTI.]