INZERCEPRACE.CZ EMODELING.CZ
PŘIHLÁŠENÍ

registrovat

Mikiho pupík – Miki je král
20/8/2003 | Redakce JazzDnes

Že by funky s Robertem Nebřenským z Vltavy? Ne, v lednu zaniklá skupina nepřešla k černošské muzice. Jen na mě tak zapůsobilo nové Cd skupiny Mikiho pupík, když jsem jej poprvé vložil do Cd přehrávače, aniž bych si řádně pročetl booklet. Debutové album pražské kapely vyšlo u brněnského vydavatelství Indies Records a zdá se, že tahle muzika má hlavně přinášet radost. Patří na letní festivaly, kde publikum roztančí zcela bez problémů.

Boom funky trvá v českém prostředí již několik let. Nemusíme hned myslet na Monkey Business. V Čechách a na Moravě existuje spousta „malých“ kapel, které se v tomto proudu vezou. Tyhle kapely mají jedno společné: chtějí především bavit. Tento úkol se jim daří plnit na sto procent. A ne jinak je tomu u Mikiho pupíku. Nelze tedy čekat experimenty. „Miki je král“ je deska postavená na osvědčených funkových postupech. A pokud bych měl použít přívlastek k pupíkovskému funku, pak je to výraz „letní“. Tedy „letní funk“.

"Stejně každej z kapely poslouchá něco jinýho. Jirka (Štarha- pozn. autor) poslouchá třeba Black metal,“ řekl v jednom rozhovoru David Lachout, zpěvák a autor všech textů na desce.
O vzorech skupiny není sporu. „Hlavně James Brown, ale taky Sexy Dancers nebo JAR." Mikiho pupík hraje již jedenáctým rokem. Sestava kapely se za tu dobu několikrát obměnila a před čtyřmi lety přešla od crossoveru k jazzu a funku. Tuto směs koření občas latinou, dixíkem či reggae. Energie, která má roztančit, nebo při nejmenším zahnat splín. U funku je tím receptem hlavně perfektně šlapající rytmika. U osmičlenných „pupíků“ je to dechová sekce (trombon, saxofon, trubka), dvě doprovodné kytary a našlapaná basa. Hraje se tu na klasiku - tudíž žádné samplery či DJ (kromě závěrečného remixu skladby Plastik reggae).
Co ale kapelu odlišuje od proudu jim podobných? Jsou to autorské skladby a vlastní české texty. Ty jsou hravé, trochu naivní, ale hlavně veselé. Asi nemá smysl nad nimi příliš uvažovat, stejně jako nemá smysl příliš přemýšlet o funku. To by asi ztratil svůj původní smysl – totiž bavit.

Ono srovnávání s Vltavou už možná chlapcům z Mikiho pupíku leze na nervy, protože ta podoba se probírala ve většině dosavadních recenzí jejich desky. Když měl ale někdo rád Vltavu, možná si ji v „pupících“ zase najde. Pokud tedy „překousne“ jejich funkování.
Funk Mikiho pupíku patří k létu. Proto jsem jej nazval „letní funk“. Škoda jen, že letos na letních festivalech kapela hrála minimálně. „Pupíci“ asi odpočívají od jarní šňůry, která měla podpořit nové album. Přeji „pupíkům“, aby měl jejich „letní funk“ ohlas i po letních prázdninách.

Obsazení: David Lachout – zpěv, Jan Jirucha – trombon, Robert Mitrega – saxofon, Lukáš Linhart – trubka, Michal Fexa – kytara, Jiří Štarha – kytara, Karel Vokurka – baskytara, Tomáš Konůpka – bicí, Honza Homola a Jirka Zeman – rap

Seznam písní: 1. mucholapka, 2. bruno ferrari, 3. mikroten, 4. miki je král, 5. afričan, 6. plastik reggae, 7. ve víru dásní, 8. al capone, 9. medomolitany, 10. páry v silu, 11. plastik reggae – plastik baby hash dub mix by oggg van port brastaPetr Vidomus

Autor je spolupracovníkem redakce Jazzdnes

[Zpět na přehled článků v rubrice nové tváře.]