INZERCEPRACE.CZ EMODELING.CZ
PŘIHLÁŠENÍ

registrovat

Prague International BLUENIGHT NEMÁ V ČECHÁCH KONKURENCI
4/9/2003 | Šimon Kotek

Koncertní cyklus Prague International BLUENIGHT pořádaný agenturou Joe’s Garage ukázal v minulé sezóně, že lze do Prahy přivézt světovou kvalitu první třídy v žánru jazz-blues-soul a že je po této hudbě v Čechách „hlad“ a má mnoho příznivců. Ze série se během prvních 8 koncertů stala prestižní událost i pro zahraniční kapely a samozřejmě i tuzemské kapely, které bývají zvány na koncerty jako hosté.

Podzimní série „BLUENIGHTs“ nabízí taková jména, že u nás nemá prakticky konkurenci. Celou podzimní hvězdou smršť odstartuje populární kvarteto (Wimbish-Calhoun-Reid-Glover) LIVING COLOUR (usa), které shodou okolností objevil na konci 80. let lídr Stones Mick Jagger. Jako host kapely pak vystoupí New Yorská bluesová kapela MICHAEL HILL´S BLUES MOB, jejíž kapelník Michael Hill není žádný začátečník, o čemž vypovídá soupis jeho někdejších spoluhráčů – Little Richard, Harry Belafonte, BB King, Luther Allison a další. Po loňském úspěchu se do Prahy vrací gospel-bluesoví ďáblové THE HOLMES BROTHERS právem přezdívaní „bluesoví punkeři“.

To, že se muzikantům v Praze opravdu líbí, dosvědčuje i návrat fenomenálního jazz-bluesového kytaristy ROBBENA FORDA, který přiveze představit svou novou desku. Shoda okolností tomu chtěla, aby se právě v Praze setkal se svým dlouholetým spoluhráčem LONG JOHN BALDRY, který měl pro vývoj Britské bluesové scény takový význam, jako třeba Rolling Sotnes pro rock and roll. Spolupracoval s Mickem Jaggerem, a Charliem Wattsem v době, kdy ještě o Stones nebylo ani slechu. Udržoval úzký kontakt s Alexisem Cornerem, největší osobností britského blues. Uvedl Roda Stewarda, Jacka Bruce, Jimmyho Page, Kathi McDonald a mnoho dalších do světa hudby. Lze předpokládat, že i na jeho koncert v Praze přijde některý z jeho mnoha přátel a spolupracovníků – protože událost, kdy se na jednom podiu opět setká R. Ford a L.J.Baldry si nechá ujít málokdo.

Tři bratři Kinseyovi, černí funk-blues-rockeři, vystupující pod názvem THE KINSEY REPORT nás svou hudbou, která nenechá nikoho v klidu stát, přenesou do dalšího měsíce – listopadu. O jejich kvalitách svědčí i (zatím) 4 kritikou vysoce ceněná alba vydaná u prestižních labelů (Alligator a Pointblank). Jedinou výjimkou v sérii koncertů, které se konají v pražském Lucerna Music Baru pak bude koncert v Paláci Akropolis, kde vystoupí černý bluesman CHRIS THOMAS KING, naznačující vývoj blues v 21. století. Nepřehlédnutelný bluesman je známý i rolí bluesové legend Tommy Johnsona v kultovním filmu Bratříčku kde jsi? (O Brother Where Art Thou?). Celá podzimní série bude zakončena koncertem legendární britské kapely THE COLOSSEUM.

více na www.blues.cz

[Zpět na přehled článků v rubrice OSOBNOSTI.]