INZERCEPRACE.CZ EMODELING.CZ
PŘIHLÁŠENÍ

registrovat

John Francis Pastorius III.
20/3/2000 | Redakce JazzDnes

John Francis Pastorius III. se narodil v Norristownu, v Pennsylvánii 1. prosince 1951. Díky svému otci Jackovi, jenž hrál v okolí Filadelfie „přičichl“ k jazzu již v dětství. Když mu bylo sedm roků, přestěhoval se s matkou a svými dvěma mladšími bratry do Fort Lauderdale, na Floridu, kde byl vlastně vystaven bohatému hudebnímu vlivu od karibského „soundu“ počínaje, přes kubánské rytmy až po rhythm ´n´ blues. Díky rádiu se seznámil i s Beatles, Rolling Stones, Elvisem, James Brownem a různými rock-pop skupinami stejně jako i s hudbou jazzového bubeníka Maxe Roache (pozn. autora – u kterého se učil i bubeník kapely Chicago, Danny Seraphine a bubeník Blood Sweat & Tears, Bobby Colomby). Na Floridě hrál Jaco contry a western, soul a reggae. Jelikož tam neexistovala žádná „klika“ místních mladých jazzových hudebníků, neexistoval ani tlak, který by u něj vedl k potlačení jiných druhů hudby, čemuž Pastorius vděčí za svoji hudební svobodu a rozhled, což se mu později v jeho hře zřejmě vyplatilo. Byvši původně hráčem bicích nástrojů si ve třinácti letech zlomil při fotbalu zápěstí, které mu bylo později, v roce 1968 operováno a brzy poté přešel na basovou kytaru. Již jako teenager aranžoval hudbu pro místní big bandy a legendárního saxofonisty a trumpetisty Iru Sullivana. Jeho první „živá“ zkušenost bylo hraní na turistických lodích křižující Karibské moře z jižní Floridy do Mexika, na Jamajku, Haiti a Bahamy.

V klubu Bachelor´s III ve Fort Lauderdale hrál s místní kapelou trombónisty Petera Gravese (devět dechů + rytmika), jenž vzpomíná, že „tenkrát to skutečně začalo šlapat a jak. Od prvopočátku jsem v něm cítil velký talent. Surový a nesmírný. Hned jsme se blízce spřátelili. V té době byl Jaco ženatý s Tracy a měli dvě děti. Neměl to lehké. Pomáhal jsem jim přežít tím, že jsem jej nechal psát aranže a noty pro kapelu. Spousta lidí jej díky jeho výbušné povaze prostě neprožívala. A nás dva právě toto sblížilo. Důvěřoval mně a cítil, že jej neopustím.“

Někdy v polovině roku 1975 hráli v Bachelor´s III. Blood, Sweat & Tears (pozn. autora – krátce nato byl klub zavřen). Bubeník a kapelník B,S & T Bobby Colomby hrál jednou odpoledne baseball a dal se do řeči s pohlednou blondýnkou, která při zmínce, že je muzikant řekla: „Můj muž hraje také. Je to nejlepší baskytarista na světě. Nevěříte?“ Slovo dalo slovo a Boby Colomby pozval doposud poměrně neznámého Jaca, ať si přijde večer po hraní do klubu zajamovat. Přišel.

Zapnul ošuntělého „džezbasa“ do aparátu a po pár taktech . . . „Bylo to prostě neuvěřitelné, co ten chlápek předvedl. hotová bomba. Okamžitě jsem se spojil s Herbie Hancockem, řekl mu o tomto talentu. Domluvil jsem a produkoval natáčení alba v New Yorku.“

Takto vzniklo Jacovo první, sólové album. Ten samý rok se Pastorius objevuje jako sideman na deskách Pata Methenyho „Bright Size Life“, Joni Mitchell „Hejira“, Al Dimeoly „Land of the Midnight Sun“ a Iana Huntera „All-American Allien Boy“.

V dubnu 1975 jej přijímá Joe Zawinul do slavné jazz-fusion formace Weather Report. Joe říká: „Když se mi představil, že je nejlepší basák na světě, myslel jsem si, že je to nabubřelý floutek, že kecá. Tak jsem jej poslal do háje, ať se jde vycpat. Poslal mi ale kazetu, která mě přesvědčila. korát jsem se jej zeptal, jestli umí hrát i na basovou kytaru. V té jeho pekelné kontinuitě a hebkosti hry jsem nepostřehl, že to není hrané na kontrabas, ale na basovku!“


Příští rok Jaco nahrává s Weather Report LP „Black Market“, se svým převratným zvukem a technikou hry na bezpražcovou baskytaru (pozn. autora standardní Fender Jazzbass s tmavým, rosewood hmatníkem s vytrhanými pražci. Pozor! Používal i Jazzbass s javorovým krkem z Precision Bass s pražci). Nebylo divu, že po pár nahrávkách ho nechává Zawinul s jeho zkušenostmi dělat ko-produkci dalšího alba „Heavy Weather“ z roku 1977. Období 1976-78 je považováno v éře Weather report za nejkreativnější. Pastorius považoval sám sebe i za skladatele a aranžéra, čímž také byl. Tyto zkušenosti se odráží v jeho harmonicky bohaté basové lince – myslí, píše a hraje orchestrálně. Proto je jeho hudba kompletní, plná. Stejně jako Eberhard Weber (hraje na elektrický kontrabas, tzv. „šídlo“) v Evropě, tak i Jaco Pastorius nově definoval koncepci a roli elektrické basové kytary. Dodal jí tonální charakteristiku a jasnost elektricky zesílené akustické kytary a kontrabasu, jejímž výsledkem je nesmírně rezonující, lyrický zvuk. Říkal: „Zpívá . . . ale musíš přesně vědět kde a jak silně stisknout strunu. Musíš se naučit to cítit. A pak zpívá.“ Fantastickým způsobem využívá flažoletů. Rytmicky i barevně. Stejně jako Weber, který dal base novou melodickou roli, často hrál romantické motivy či útržky témat s nesmírnou něhou a výrazem. Také ovšem svou perfektně rychlou, ale zřetelnou hrou vyvinul a přivedl rytmický a lineární aspekt basy až na hranici plnosti a dravosti. Poté, co opustil Weather Report se Pastorius věnoval sólové kariéře se svojí vlastní kapelou Word of Mouth, kde používal v hojné míře karibský nástroj steel drums (pozn. autora - ocelové bubny = relativně mladý nástroj, vzniklý po II. světové válce poté, co Američané zanechali na ostrovech v karibské oblasti tisíce prázdných plechových sudů od pohonných látek. Dno sudu, respektive barelu je vyklepáno do několika plošek různé výšky tónu. Hraje se paličkami obdobně jako na marimbu či vibrafon.)

Ke konci své kariéry propadl bohužel cele alkoholu a drogám. Díky svým maniodepresivním stavům napadal lidi a tak poté, co se po několikáté pokoušel v sobotu 12. září, 1987 dostat do klubu Midnight Bottle Club nevalné pověsti (kde ovšem Jaco sám měl již pověst opilce a výtržníka), na předměstí Fort Lauderdale, manažer klubu jej zmlátil. Výsledkem byla fraktura lebky, jedno oko prasklé a téměř všechny kůstky v obličeji roztříštěny. Za týden nato mu praskla žilka v mozku a večer, v 21:25 největší basista všech dob v náručí svého otce umírá. Bylo mu 35 let.

Transkripce skladby „Teen Town“ (v překladu „Město týnejžrů“) pochází z roku 1976, z alba „Heavy Weather“. Je na ní jasně čitelný „kalypso sound“ – s rychlou hajtkou. Povšimněte si brilantně vyváženého zvuku jednotlivých tónů, které přesto, že jsou hrány v rychlé kadenci působí, jakoby byly hrány na syntetizér a jejich ostrého nasazení. Dále stojí za zmínku samotná, jakoby strašidelná nálada skladby. Pečlivě poslouchejte všechny nástroje, nejen basu. Slyšíte to? Každý hráč a nástroj přispívá k celkové atmosféře – obzvlášť zmíněná hajtka. V samotném zvuku nehledejte záhadu. Tajemství Jacova soundu bylo jen a pouze v jeho rukách. Hrál na americkou aparaturu Acoustic (tranzistorový zesilovač!), která se dnes již bohužel nevyrábí, ale dá se sehnat ojetá i u nás, v ČR. Dost lidí se totiž starších aparátů zbavuje a kupuje si nové a pochopitelně drahé stroje jako Trace Elliot či SWR. Nicméně těm starým kusům se bohužel těžko něco vyrovná. Z efektů používal Jaco pouze delay a analogový phase shifter. V „Teen Town“ je delay patrný na krátkce a ostře hraných tónech. Je to asi tak, jako byste si nastavili na zesilovači s pružinovým halem potenciometr na jedna až dvě. Svůj fantastický zvuk vyráběl nasazením pravé ruky – atakem na strunu. Sami dobře víte, jak bezpražec nádherně zpívá. Samozřejmě si s ním musíte pohrát. Chce to spoustu hodin práce a poctivého tréninku. Je třeba však podotknout, že i Jaco používal v některých případech pražcovou baskytaru. Byl to opět Jazzbass, ale se světlým, javorovým krkem z Fender Precision Bass. Tento krk se totiž od „džezbasu“ liší větší šířkou hmatníku u hlavy krku.


[Zpět na přehled článků v rubrice OSOBNOSTI.]