INZERCEPRACE.CZ EMODELING.CZ
PŘIHLÁŠENÍ

registrovat

Miles Davis - DISKOGRAFIE STYLŮ
21/11/2003 | Ferdinand Valent

Miles Davis - DISKOGRAFIE STYLŮMiles Davis. Fenomén, Král, Princ temnot, Chameleón moderní hudby. Přiznám se, že není jednoduché psát o tomto umělci, ale pokusím se o to. Jedno je jisté - bez Milese by svět přišel nejen o perfektního trumpetistu, ale i o excelentního, všestranného umělce. Miles tu za svůj život zanechal DÍLO, mnoha lidem změnil jejich životní dráhy, stal se nesmrtelným. Miles byl vždy v pohybu někam vpřed, navzdory názorům ostatních lidí, kritiků, sunul se a tak jako chameleón se vždy dokázal dokonale sjednotit se stylem hudby, kterou právě hrál. Byl větší než rock, bop, pop, hip-hop aj... HUDBA, kterou nám dal Miles je právě ta důležitá víla, díky ní ho stále známe a (doufám) nikdy na něj nezapomeneme.
Pokusím se zde podat popis Milesova díla, tak jak ho zaznamenávají existující servery, bibliografie, životopisy atd... Není to jednoduché, proto prosím o dávku porozumění, neboť psát o Milesovi není nikdy jednoduché.

Miles Davis (1926 - 1991) - pocházel z dobře situované rodiny, jeho otec dentista se na jazzové schopnosti svého syna nedíval s přílišným pochopením. Snad toto byl právě původ Milesovy sebejistoty, který pramenil v sociálních jistotách domova. Jeho umělecké schopnosti se projevili dosti brzo, fakticky ale musel odmítnout první práci a kvůli matce nejprve dokončit školu. Roku 1945 se zapsal do Julliard School of Music, ale ve skutečnosti v této době nastoupil hodiny u skutečného mistra svého oboru, u legendárního Charlieho Parkra (Birda), to bylo roku 1945. Miles se k Birdoby nastěhoval a stal se jeho nájemcem i parťákem. Parkerův život byl ale spletitý a rychlý, Miles si nebyl jist udrží-li krok - Bird ale povzbuzoval mladého muže s trubkou, až si Miles brzy vydobyl sám své postavení a dal věhlas svému jménu. Za dva roky strávené u Birda nasbíral potřebné zkušenosti a na konci tohoto období vystřídal v Parkerově kvintetu Dizzyho Gillespieho. Zároveň se seznámil s okruhem hudebníků kolem Gila Evanse. A začala jeho umělecká kariéra:

1) První velký kvintet
Toto je období, kdy se Miles stává slavným a důležitým. Se svým kvintetem - John Coltrane (tenor sax), Red Garland (piano), Paul Chambers (bass) a Philly Joe Jones (bicí). Zprvu si tuto skupinu vzali na mušku kritici, kteří prohlašovali, že přichází na scénu skupina mladých neznámých (Chambers byl teen-ager, Coltrane učící se amatér). Tento tým nahrál 6 podstatných alb - "The New Miles Quintet", "Relaxin", "Cookin", "Steamin", "Workin" a "Round About Midnight". Miles zde objevuje styl hraní někde ve středním registru své trumpety - kritici v této době zle hodnotili Milesův tón, tvrdili, že je to jediná výška ve které Miles umí hrát. Hřejivý, lyrický tón, občasné používání dusítek dávaly vzniknout krásnému zvuku, který vždy zněl, jako by všechny balady byly napsány přímo pro Milese. (Například "If I Were A Bell" na albu "Relaxin"). Tento kvintet se jistě stával velikým a slavným, pět muzikantů, kteří tvoří hudbu odmítající věk - a vše se jen prohlubuje s narůstajícími zkušenosti a letícím časem...

Miles Davis - DISKOGRAFIE STYLŮ2) Spolupráce s Gilem Evansem
Gil Evans - společník pro Milese Davise, jakého si kdo umí představit. Gilova nesporná schopnost skládat hudbu a speciálně hudbu pro Milese Davise. Spolupráce začala v padesátých letech a to začal působit jejich společný génius. A vše co v této době společně vytvořili, by mělo patřit do každé jazzové sbírky alb. Gil a Miles již dříve společně spoupracovali na úspěšném "experimentu" - "The Birth of the Cool" (Zrození chladu) - v letech 1949 - 1950, kde Evans složil skladby - "Boplicity", "Moon Dreams" a "Theme". Roku 1957 Gil a Miles pracovali na albu "Miles Ahead", pak následovala deska "Porgy and Bess" - 1958. Roku 1960 přichází "Sketches of Spain" - Miles si klade cíl vyjadřovat bojácné, zastrašené tóny. Dává zde najevo svoji zdrřenlivost a jakousi výzvu... Miles zde získává schopnost dostat si přímo "dovnitř" hudby, každá nota je zde epické proporce.
Roku 1961 Miles koncertuje - vzniká dvojalbum pod názvem "Miles Davis At Carnegie Hall". Tento koncert zaznamenává to, co Milesův/Gilův orchestr nahrál - zkouší jak vše zní na živo. Nakonec přichází album "Quiet Nights".

Miles Davis - DISKOGRAFIE STYLŮ3) Splupráce s Cannonballem
Se stejnou vitalitou jak tomu bylo u prvního Milesova kvinteta vzniká i tato skupina - Jullian Cannonball Adderley, Bill Evans, Jimmy Cobb, John Coltrane. Tato skupina vytvořila stupeň přátelské nálady, který se zřejmě již nikdy nebude opakovat. Toto umělecké sexteto bylo doslova nabyto talentem, překypovalo, každý hudebník byl doslova svět sám o sobě (také po rozchodu kapely si každý z kvinteta založil svoji novou skupinu). Bylo to jako instrumentální pyrotechnie, která opuncovala toto období (zahrnující Milesovu trubku, na kterou teď hrál silněji) je toto objevem Milesových kompozičních dovedností, které katapultovaly úsilí kapely. Přichází alba - 1958 - "Milestones", Adderleyho album "Somethin´Else" a "Live at Newport 1958", roku 1959 "Kind of Blue". A právě Kind of Blue dalo jazzu nový směr. Během setkání na tvorbě Kind of Blue Milesův sextet nahrál pět kompozic, které byly Milesem představeny ve studiu členům kapely, ale jen zběžně - těsně před nahráváním. Hlavní myšlenkou a důvodem pro toto vše bylo vytvořit spontánní doplňování, vytvořit logickou formu hudby. Tento styl improvizace byl zcela nový, ale úspěch se dostavil - vznikla deska Kind of Blue. (Toto dává tušit, že i improvizace má své pravidla...) Další album spadající pod tento odstavec patří album "Someday My Prince Will Come" z roku 1961 - je zde hodně krásné hudby, především na první skladbě, která obsahuje jedno z Coltranových nejlepších sól.
4) Druhý velký kvintet
Když John Coltrane opustil skupinu nahradil ho Wayne Shorter na tenor sax. Dále přišel 18-tiletý bubeník Tony Williams, který přinesl trochu mládé energie a trochu čerstvých hudebních nápadů - to dovolovalo zbytku kapely objevit free-bop - virtuózní hraní oprostěné od jakýchkoliv nucených konvencí. Na basu hraje Ron Carter, který nabízí obrovskou kapacitu ušlechtilé improvizace. Dále přichází Herbie Hancock a záhy se stává jedním z hlavních arcitektů moderního jazzu. Vzniká nahrávka: "The Complete Live At The Plugged Nickel 1965", dále "E.S.P." - z roku 65. Roku 66 to je "Miles Smiles" - zde je kapela na vrcholu - pět muzikantů s pěti hlasy, které hrají spolu a podvědomě se dorozumívají. Další deska je "Sorcerer" - je to velice rozjímavá hudba. A nakonec úspěšná deska - "Neferiti".
5) Před Betches Brew
Pomalu vane větřík změn. Svědectví je například ve hře na kytaru Joea Bensona zaznamenána na songu "Paraphernalia" z alba "Miles In The Sky", dále přichází Hancockovo elektrické piáno a Tonyho Williamse funky R and B groov.. Roku 1968 je nahrána deska "Filles De Kilimanajro" - s Chickem Coreou a Davem Hollandem, který nahrazuje Hancocka a Cartra na dvou kusech. Roku 1969 bylo nahráno "In A Silent Way" - John McLaughin začíná svou přední úlohu a debutuje s elektrickou kytarou - ve stejném čase přináší viruální objev - jazz-rock. Miles si vybral hned mix mistrů elektrického piana: Hancocka, Coreu, a Josefa Zawinula - tito umělci pak dominovali jazz-rocku v 70. letech.
Dříve než začneme hovořit o desce "Brew", pár slov také o "In A Silent Way". Album začíná, což je to podstatné, 18-ti minutovým jamam - skvělá práce Tonyho Williamse, samozřejmě i komplet celé kapely. Dále Shorterův tenor saxofon zde zní jako nejzajímavější sólový nástroj a neopomeňme ani trubku Milese Davise - jakoby se jeho nástroj proměnil, či srostl s jeho tělem a stal se tak částí jeho... Už na titulní skladbě ale slyšíme spíše perfektně fungující kapelu, než jam session. Miles začíná číst svoji zahajující výpověď, která obsahuje vše z jeho schopností dostat se "do" melodie a jak se skladba přehoupává do své druhé půlky (asi tak za 5 minut) Miles perfektně swinguje do melodie. Také Williamsova spolupráce je perfektní - jako tleskot z pekel. Po tom co Miles dokončí své sólo, McLaughlin začíná hrát na kytaru zátoveň zní i Hollandova basa a Zawinulův nástroj.
6) Bitches Brew
Betches Brew. Album začíná skladbou "Pharaoh´s Dance" - další příspěvek od Joea Zawinula s přispěním Bennieho Maupinse hrajícího na bas klarinet. Dále zaznamenáváme, že je zde několik perkusionistů a náhle to přichází - Miles Davis odhaluje svou Magii - spalující, vlny, které se lehce vznášejí nad vším co se děje dole pod nimi - a děje se toho příliš. Vše od Shortera k McLauglinovi po celou kapelu.
Další skladba - 27 - minutová, která zastihuje jak Miles tvoří efektní echo své trumpety - je to čistě nová technologie, stejně jako nový typ zvuku. Asi tak po 4 minutách se melodie mění do stylu funky-blues a povolují, nebo spíše dávají prostor pro Milesovu táhlou hru ve středním registru (i vyšším).
7) Funky Miles
Bo Brew přišel čas, kdy Miles prohlašoval, že chtěl vytvořit "black music", ale to, co objevil, by se dalo považovat za předchůdce rapové hudby. Vše na albu "On the Corner" - znovu nový směr a styl Milese. Album odsouzené mnoha kritika a kamenované názvy jako - antihudba. Musím ale namítnout, že je to stále Miles Davis a je to cítit i z tohoto alba... Přicházejí živé nahrávky jako "Calypso", "Frelimo" a "Red China Blues", které se objevují na albu z 1974 - "Get Up With It". Co zbývá jsou tři double CD, a to: "Dark Magus", "Agharta" a "Pangaea" - poslední dvě byly nahrány ve stejný den.
8)Milesovo vzkříšení
Po funkovém "Pangaea" by mohla být na snadě otázka - Co tu ještě pro Milese zbývá? Ticho? Miles se také na několik let odmlčuje. Jen jedna věc se dá tvrdit s určitostí - Miles nevystupoval, neříklal a nedělal nic veřejně, jen nechával tušit... Náhle přichází album "The Man With The Horn" - roku 1981 a mnoho fanoušků Milese je překvapeno - a není to jen Milesův comeback, co je překvapuje. Během Milesovy nepřítomnosti se nahrávací možnosti a technika o něco sofistikují - při návratu do elektrického světa se Miles musel cítit jako Alenka v říši divů...
Dále přichází alubum "We Want Miles" a "Star People" z roku 1983, z 1984 je "Decoy" a 1985 "You are Under Arrest". Konec 80. let přináší alba: "Aura", "Tutu" a "Amandla". Aura - je od evropského skladatele Pallea Mikkelborgra. Sám Miles napsal, že považuje album Aura za své nejlepší dílo. (Na desce Aura nalézáme zajímavé rozdělení skladeb podle barev, a sice: je zde Intro a následuje – White, Yellow, Orange, Red, Green, Blue, Electric Red, Indigo a Violet. Je nádherné poslouchat tuto hudbu a zároveň vnímat barvy, které Miles tak skvostně kreslí).
Závěrem mě už jen napadá scéna z filmu „Basquiath“. Je to jako když se malíře zeptáme, kde bere nápad na barvy, které pak ve svém obrazu používá – je to jako ptát se Milese odkud bere tóny. Sám Miles říkával: „Nejde o to snažit se hrát hudbu – jde o to, co vám hudba dovolí hrát.“

[Zpět na přehled článků v rubrice OSOBNOSTI.]