INZERCEPRACE.CZ EMODELING.CZ
PŘIHLÁŠENÍ

registrovat

Miles Davis (1949-54) - neklid před bouří
13/6/2000 | Redakce JazzDnes

Abychom překlenuli zhruba pětiletou propast mezi výjimečně významnými milníky Davisova hudebního vývoje, není možné se vyhnout fenoménu drogové závislosti, který poválečným New Yorkem cloumal stejně vehementně jako nová hudební vlna.

Miles Davis (1949-54) - neklid před bouříDavis přijel do New Yorku v pětačtyřicátém jako potenciální student prestižní Juilliard School of Music, ženatý muž, prakticky abstinent, nekuřák, prostě člověk podřizující veškeré své aktivity jedinému cíli, v jeho případě stát se součástí rozvíjející se bebopové scény po boku svého vzoru Charlie Parkera.
Právě Parker měl ve smyslu životního stylu na bopovou komunitu velmi negativní vliv, který ovšem vyvažoval svojí hudební genialitou. Odvrácenou stranu drogové závislosti měl bohužel Davis šanci poznat ihned po svém příjezdu do Mekky jazzu, kdy se Parker přistěhoval do Milesova bytu, patrně šťastný že se objevil někdo nový nezkušený, koho může využívat. Příběhy o trumpetách a Davisových osobních věcech, které Parker zastavil jsou legendární. Zároveň je ale nutno podotknout, že Parker v sobě našel tolik soudnosti, že Davise od užívání drog vehementně zrazoval. Sám se rovněž Milesovi přiznal, že nejlepší instrumentální výkony podával v době, kdy nebyl pod vlivem drog ani alkoholu a že se obává, že jeho návyk působí negativně na jeho četné obdivovatele, kteří ve snaze dosíci Parkerovy úrovně přebírají jeho chování beze zbytku, včetně oné stinné drogové stránky. Tento fakt jej skutečně znepokojoval a proto se všemožně snažil mladého Davise od tohoto zlozvyku odradit: "Milesi," říkával, "jestli tě někdy přistihnu, že si pícháš to svinstvo, tak tě zabiju! A to myslím smrtelně vážně. Zkus něco vzít a jseš mrtvej!" Jak účinná byla tato varování je zřejmé, zvláště při Milesově tvrdohlavosti, která se mu měla již brzy nevyplatit.

Je právě o to smutnější, že Parkerovo nízkými pudy ovládané chování neodradilo jeho obdivovatele Davise natolik, aby se dokázal vyhnout vlastnímu heroinovému návyku, který jej později donutil nejen stejně bezostyšně využívat své kamarády, ale rovněž financovat svůj drahý špás příjmy z pasáctví a prodeje drog. Parker naopak hrál klíčovou roli v proměně mladého, nezkaženého a zcela výhradně v hudbě ponořeného Davise, která započala v létě roku 1949, v době, kdy jeho pokusy o udržení stabilního souboru, v jeho případě tedy nonetu, selhaly vinou celkové krize a nedostatku příležitostí pro větší kapely. Do drogového návyku spadl s obdobnou vervou, s jakou se pustil do hudby, a jeho zvyk nedělat nic polovičatě zde odhalil svoji stinnou stránku. Drogové trauma, ten dobový kolorit newyorkské umělecké scény, okupující téměř celou Davisovu mysl, trvalo v jeho případě pět let.

Jeho závislost byla tak silná, že ho nutila hrát pouze v místech, kde měl snadný přístup k heroinu, aby pak většinu vydělaných peněz obratem vyměnil za drogu. Totéž platilo o nahrávacích sessions, sloužících jako okamžitý zdroj příjmu a zároveň i rozšiřujících povědomí o muzikantech, kteří pak mohli získat lépe placené hraní a tím pádem i více peněz na uspokojování závislosti.

Sám ve své autobiografii ke svému návyku prohlásil: "Přežíval jsem jen díky ženám. Pokaždé, když jsem potřeboval herák, šel jsem za některou z těch, které mě podporovaly. Kdyby nebylo těchto žen, nikdy bych asi nebyl schopen přežít toto období, aniž bych musel krást, jako to dělala většina ostatních feťáků okolo. I přes jejich podporu jsem dělal v té době věci, kterých jsem později dost litoval, dával jsem cizí krámy do zastaváren a měl jsem i konflikty s různými muzikanty, třeba s Clarkem Terrym nebo Dexterem Gordonem."

Davisovi je ovšem ke cti, že se z největšáho srabu dostal vpodstatě sám, inspirovaný boxerem Sugar Ray Robinsonem a svým boxerským trenérem Bobbym McQuillenem, který odmítl trénovat feťáka. Potvrdil tím svoji silnou vůli a schopnost realizace vytčeného cíle, přestože zcela "čistý" už potom nikdy nebyl a k heroinu přidal i kokain a další stimulanty. Svůj zápas s heroinem příznačně vybojoval doma v East St. Louis, kam za tímto účelem z New Yorku odcestoval.

Několikatýdenní boj s návykem, který se odehrál v otcově domě pro hosty v naprosté izolaci popisuje Davis ve své autobiografii takto: "Bylo mi zle. Chtěl jsem řvát, ale nemohl jsem, protože by ze sousedního baráku přišel otec slídit co se děje. Musel jsem to proto držet uvnitř. Několikrát jsem ho slyšel procházet se kolem. Zastavil se a naslouchal, co se děje. V té chvíli jsem byl úplně potichu. Jen jsem tam ve tmě ležel a potil se jak kůň."

Miles Davis (1949-54) - neklid před bouříPo mnohadenním souboji s nenasytnou drogovou stvůrou v těle, žadonící denně o svůj příděl, vůle zvítězila. K tomu vítěz zápasu: "Jednoho dne to skončilo. Prostě jenom tak, samo od sebe. Konečně. Cítil jsem se mnohem líp a čistý. Vyšel jsem ven a vdechnul sladký čistý vzduch a zamířil do otcova domu, kde jsem ho uviděl, smějícího se a hned jsme se objali a plakali. Věděl, že jsem to konečně zvládnul. Potom jsem si sednul a snědl na co přišel, protože jsem byl hladovej jak pes. Myslím, že jsem v životě ani před tím ani potom nikdy nesnědl tolik co tenkrát. Hned na to jsem začal přemýšlet, jak si znovu uspořádat život."

Naplněn novou dávkou energie a sebedůvěry plynoucí z jeho úspěšného zvládnutí boje se závislostí se po krátkém pobytu v Detroitu, kde bylo namáhavější sehnat čistý heroin, a méně příležitostí spadnout zpět do područí návyku, vrátil zpět do New Yorku. Milesovo okolí nepochybně zaznamenalo jistou změnu v Davisově chování projevující se větším odstupem, možná až jeho lehkou arogancí směrem k němu. Prožité události zformovaly jeho osobitě se vyvíjející se styl do podoby, které se dostalo plné prezentace v kapele kterou na jaře roku 1954 sestavil z ostřílených Arta Blakeyho a Percy Heatha, ke kterým přibral funkově orientovaného pianistu Horace Silvera. S touto sestavou se po roce absentování zaviněného drogovými peripetiemi vydal do nahrávacího studia, kde natočili materiál pro firmu Blue Note. Tyto nahrávky dokumentují sílu, kterou Davis v drogovém období vyplýtvával k uspokojení své závislosti a nyní mohl využít k uměleckým účelům.

V následujícím měsíci však už Davis nahrává s doplněnou sestavou pro jinou nahrávací společnost. Na nahrávce Walkin" pro Prestige s ním přední linii sdílejí J.J. Johnson na trombon a saxofonista Lucky Thompson. K této nahrávce Davis ve své autobiografii podotýká: "Tohle album totálně převrátilo můj život i kariéru naruby. Vybral jsem si J.J. Johnsona a Lucky Thompsona, protože jsem chěl docílit mohutného zvuku, Luckyho pro jeho websterovsky zabarvený tón, ale zároveň bopové frázování a J.J pro jeho mohutný tón a k nim jsem přidal Blakeyho na bicí P. Heathe na basu a Horace na piano. Koncept pro tuhle nahrávku jsme dali dohromady v hotelu Arlington. (...) Hned jak jsme dokončili nahrávku, věděli jsme, že máme něco výjimečného, ale její skutečný dopad jsme si jsme si uvědomili až po jejím vydání. Ta nahrávka byla bomba! (...) Chtěl jsem aby hudba na nahrávce byla ohnivá jako bopové nahrávky Dizzyho a Birda, ale zároveň šla dál, k funky blues, ke kterému nás směřoval Horace svojí pianovou hrou. A se mnou, J.J a Lucky Thompsonem hrajícími s takovým podkladem to muselo zamířit někam jinam a taky že zamířilo."

Toto album je proto často předkládáno jako zrození hard bopu, funkově, bluesově a nábožensky orientovanější formě bebopu, což je samozřejmě zjednodušené, protože tyto tendence se vyvíjely již od počátku 50. let. Skladby Walkin" a Blue"n" Boogie i další ale platily po celá padesátá léta jako vzor přímočaré hudby výrazně kontrastující s cool soundem nonetu z nahrávky Birth of the Cool. Zde uplatnil Davis svoji unikátní schopnost vyprodukovat nově znějící hudbu s použitím známých prostředků, jejich rozvinutím a kombinací, vytvořením tvůrčí atmosféry s využitím předností jednotlivých muzikantů. Skladby na tomto přelomovém albu evokují folklorní kořeny afroamerické rasy, přestože to nemusel být prvotní záměr. Hard bop se stal určujícím stylem pro celý zbytek padesátých let.

Do konce roku 1954 ještě stačil Davis nahrát několik skladeb se Sonnym Rollinsem a na štědrý den participoval na legendární nahrávce s Miltem Jacksonem a Theloniem Monkem pro Prestige, nazvané Miles Davis and the Modern Jazz Giants. Legendy kolující o této nahrávce jsou všeobecně známé a pochopitelně trochu nadnesené, jako ostatně většina věcí Milese se týkajících. Je ovšem faktem, že se Davis nebyl schopen vyrovnat s excentrickým Monkovým klavírním doprovodem a trval na tom, že pod jeho sólo hrát nebude. Jestli mezi nimi opravdu došlo k fyzickému konfliktu, jak praví legenda, je však daleko méně pravděpodobné. Svoje stanovisko k této záležitosti Davis vyjádřil ve své autobiografii: Řekl jsem Monkovi prostě jen, že nechci, aby doprovázel moje sóla, zvláště ve skladbě Bemsha Swing. Bylo to z toho důvodu, že si myslím, že Monk neuměl doprovázet dechaře, především trumpetisty. (...) Chtěl jsem prostě slyšet šlapající rytmiku bez piana, víc prostoru v muzice. V té době jsem zrovna začal vytvářet pod vlivem Ahmada Jamala koncept hudby prodchnuté tichem a prostorem."

Davisův právě se rozvíjející vysoce originální hudební koncept a jeho rostoucí sebevědomí, podpožené i novými nahrávacími nabídkami od producenta Boba Weinstocka, ho evidentně opravňovalyk totálnímu osamostatnění se. Vnější okolnosti, tedy pomalu nastupující konjunktura jazzu a znovuobnovení nejvýznamnějších big bandů, se měly stát ideální platformou pro Davisův nyní skutečně vlastní průlom.

[Zpět na přehled článků v rubrice jazzisté.]