INZERCEPRACE.CZ EMODELING.CZ
PŘIHLÁŠENÍ

registrovat

Rozhovor s Alešem Bendou
1/9/2001 | Martina Himerová

Aleš Benda, nejdůležitější osoba pro Letní jazzovou dílnu K. Velebného - letos ji už po osmnácté uvedl v život.

= Letos je to 18. dílna. Je poslední večer. Když se ohlédnete, jak by jste ji zhodnotil?

A.B.: "Víte, já jsem čím dál tím víc přísnější, hlavně sám na sebe. Chtěl bych, aby to na dílně vypadalo co nejlépe, a tak se snažím, aby všechno bylo perfektní. A občas mě to nevyjde, takže jsem téměř každý den tak 10x nespokojen, ale většinou hlavně sám se sebou. Pak si nadávám, že jsem třeba něco udělal špatně nebo něco takového. Myslím si ale, že průběh každé té dílny je lepší a lepší, že už to vychytáváme. Když něco poznáváte důvěrně, tak to chcete mít dokonalejší a dokonalejší."

= Kolik máte letos frekventantů?

A.B.: "170."

= Jaký je zájem o dílnu? Stoupá nebo klesá?

A.B.: "V posledních letech je to zhruba stejné. To je kolem těch 170-180 lidí."

= O jaké nástroje je největší zájem?

A.B.: "To je kolísavé. Ale samozřejmě bývá většinou hodně saxofonistů, bývávalo hodně kytaristů a bubeníků a v poslední době se nám urodilo hodně zpěváků. Vokalisté letos převažovali."

= Vím, že jste jednu dobu spolupracoval s Českou jazzovou společností. Teď už to tak není. Došlo k rozkolu?

A.B.: "To bylo celkem jednoduché. Podívejte se. Já jsem Českou jazzovou společnost zakládal. Já jsem u toho byl a svým způsobem Letní jazzová dílna byla jedna z prvních akcí České jazzové společnosti. A kolem ní se strhl trošku takový povyk v polovině 90. Let, kdy přišel nový výbor České jazzové společnosti. Bylo v něm hodně muzikantů a ti mi vyčítali, že vlastně kvůli mně nemají kde hrát. Takže já jsem se jim snažil asi dva roky vysvětlit, že to není moje vina, že na to nemám vliv. Když se mi nepodařilo je přesvědčit, tak jsem z funkce výkonného tajemníka, kterou jsem tam zastával, odešel.
Ochránil jsem si známkou Letní jazzovou dílnu, kterou jsem si skutečně vymyslel s Karlem Velebným a jsem na to pyšný. A druhá věc byla anketa Jazzový Kája, kterému teď říkáme Cenění Karla Velebného. Tyto dvě věci jsem skutečně vymyslel. Já jsem jim říkal - podívejte - vy si můžete dělat svoje dílny, svoje ankety, máte na to právo. Já jsem si tohle vymyslel, tak v tom budu pokračovat. Víceméně nerozešli jsme se úplně v nejlepším, to musím říct. Nikomu nic nezazlívám. Oni mají právo na to dělat si svoje věci svým způsobem - a taky to tak dělají - a já jim přeji hodně úspěchů. Ale já si svoje věci dělám po svém."

= Další moje otázka chtěla směřovat k Vaší práci kulturního atašé v Bulharsku.

A.B.: "Já nejsem kulturní atašé. Já jsem Rada velvyslanectví, ale především ředitel Českého centra v Bulharsku. To je jedna z věcí, ke které vlastně přispěla Letní jazzová dílna a seminář v Berkley, který jsem já také dělal. Martin Kratochvíl, pro kterého jsem tehdy dělal seminář v Berkley, o mě hovořil všude tak vzletně, že nakonec mě dohnali ke konkurzu na správu českých center, přestože jsem to nechtěl. Já jsem se tomu hrozně bránil, já jsem byl spokojený s tím, co dělám na volné noze, ale nakonec jsem se nechal přesvědčit a jsem docela rád. Já tam dělám věci, který jsem dělal v jazzu, ale teď vlastně v široké kultuře. A protože se v té branži už pohybuji přes třicet let, tak mám kamarády mezi výtvarníky, dramatickými umělci a tak dál a tak dál. A já si můžu dělat věci , o kterých se mi nikdy nesnilo a to je hrozně pěkné. Můžu dělat ohromně přitažlivé kulturní programy."

= Takže jazzu nadržujete?

A.B.: "Samozřejmě! Jen to není v tom Bulharsku tak jednoduché. Ale musím vám říct, že právě ve spolupráci s ostatními kolegy třeba z britské rady, francouzského institutu, GT institutu a tak dál, jsem už letos udělal 1. mezinárodní jazzový festival v Sofii, kterému jsem říkal Eurojazz. Měli jsme vyprodané národní divadlo, bylo to bezvadné. Hrál tam Henri Corawa, Zbygniev Namyslowski, Luboš Andršt a další. Bylo to dobré."

= Všimla jsem si, že se večerní jamy frakventantů často "zvrhnou" a končí ve funky. Co na to říkáte?

A.B.: "Podívejte se - co na to můžu říkat? Proti gustu žádný dišputát. Tak to s nimi je. Chtějí hrát tak, jak jim to jde ze srdce a jak je to baví. Přece to nemůžete směrovat."

= Děkuji Vám za rozhovor.

[Zpět na přehled článků v rubrice rozhovory.]