INZERCEPRACE.CZ EMODELING.CZ
PŘIHLÁŠENÍ

registrovat

Rozhovor se saxofonistou Radkem Zapadlem
17/8/2001 | Martina Himerová

Radek Zapadlo * 25. 8. 1976. Do svých 18 let žil v Židlochovicích. Po maturitě na Francouzském gymnáziu v Brně odešel do Prahy na Ježkovu konzervatoř. Tu ukončil v roce 2000. Působí v kapelách Josef Štěpánek Group, Flavoured Ansamble, a s kytaristou Petrem Zelenkou /CD Mafiosi, ČR CUBE, UK METIER, 2000, Petr Zelenka - kytara, Jaromír Honzák - kontrabas, Martin Šulc - bicí/. Dále svým hráčským uměním občas obohatí GUMBO Ondřeje Konráda a Šavle meče. Rád hraje šachy.

klub Kouřící králík v Brně, červen 2001

= Jak se Ti daří v Praze? Co teď děláš, s kým hraješ?

R.Z.: "Tak hraju v kapele s Pepou Štěpánkem, který měl kapelu, která se jmenovala Take jazz, ale teď už se jmenuje jinak - jmenuje se Josef Štěpánek Group. Hraje v ní Miloš Dvořáček, Míra Honzák, Beata Hlavenková na fender piano a já na saxofon. Pepa Štěpánek skládá věci, které hrajem. Některé skladby jsou i od Míry Honzáka, takže jsme vlastně taková autorská kapela.
Pak hraju s Petrem Zelenkou, to je další kytarista a tam je sestava: Jirka Slavíček na bicí, Míra Honzák na basu, Petr, já a teď ještě budeme hrát v kvintetu s Danem Fedorem na piano. Tam hrajeme poslední dobou taky věci, které složil Petr. Těchto dvou kapel si hodně cením.
Jinak hraju tak různě, jak se dá. Kdo mě zavolá. Hrál jsem ještě s Ondřejem Konrádem a s kapelou GUMBO, ještě vlastně hraju, občas. Taky v kapele Šavle meče - ale tam spíš záskoky. Ještě jsem zapomněl na jednu kapelu, kterou vede Ondřej Štajnochr - Flavoured Ansamble. A tam hraje Pepa Štěpánek na kytaru, na bicí Jirka Slavíček, Ondřej to vede a hrajeme vlastní věci - tedy Ondry a Pepy Štěpánka."

= Na desce Mafiosi s Petrem Zelenkou jsi uveden jako host. Teď už jsi tedy stálý člen?

R.Z.: "To bylo v počátku. Petr měl trio a já jsem se tam objevil jako host a z toho vyplynulo, že hrajeme v kvartetu."

= Vím o Tobě, že jsi hrával na lodi. Jakou z toho máš zkušenost?

R.Z.: "My jsme tam měli trošku problémy - no já bych k tomu řekl - dvakrát měř, jednou řež." (smích)

= Jak to myslíš?

R.Z.: "Že si to člověk má rozmyslit. Byla to ale dobrá zkušenost. Jsem rád, že jsem tam byl, ale už bych tam nikdy nechtěl jet. Ale možná pojedu, nevím. Ale zatím si to neplánuju."

= Hráváš i na jiné saxofony, než na tenor?

R.Z.: "Hraju na sopránku a na klarinet. Teď spíš hrávám na saxofony, ale na klarinet bych chtěl taky. Ale musím cvičit."

= Co bys poradil lidem, kteří chtějí hrát jazz, jak na to?

R.Z.: "Já taky nevím, jak na to." (smích)

= Vypadá to, že to víš moc dobře.

R.Z.: "Je to spíš v tom zájmu, v poslechu, v tom věnovat se tomu. Je taky hodně důležité být v okruhu lidí, kteří ti umožní hrát, protože sám studovat je dobré, ale musíš taky hrát a mít se s kým scházet a zkoušet si ty věci.
A hrát s lepšíma je super. Ty lidi tě posunou dál."

= Chystáš něco nového?

R.Z.: "Zatím ne."

= Děkuji za rozhovor.

[Zpět na přehled článků v rubrice rozhovory.]