INZERCEPRACE.CZ EMODELING.CZ
PŘIHLÁŠENÍ

registrovat

Rozhovor s Honzou Beránkem
25/7/2001 | Martina Himerová

Rozhovor s Honzou Beránkem25.7. 2001 jazzová kavárna Pod obrazy, Brno

Jan Beránek, * 19. 8. 1942 Brno
Vystudoval konzervatoř, poté JAMU v Brně. Působil v orchestru Jiřího Daneše, hostoval v Orchestru Gustava Broma. V roce 1968 se stal členem Státní filharmonie Brno. S filharmonií se rozloučil na podzim 1994 koncertem ve Vídni Beethovenovou 9. symfonií - tedy s patřičnou slávou. Spolupracoval s kapelami Ch.A.S.A., Ornis, Duo Brno. Od roku 1991 je primáriem Nostalgia Quartett. /CD The Enterteiner, Pivox Brno, 1994/. Již 33 let spolupracuje s brněnským rozhlasem, působí též v brněnském Hadivadle. Sesbíral a v život uvedl společně s Dadou Klementovou písně tragicky zemřelého Jiřího Bulise, které uvedlo brněnské Hadivadlo v inscenaci Proklatec aneb "Soireé s písněmi J. Bulise ve zmizelé kavárně Kolbaba /album Hosté na zemi, Hadivadlo Brno, 1998/. Každoročně předává své zkušenosti na Letní jazzové dílně Karla Velebného ve Frýdlantu, podílel se a neustále se podílí na nahrávkách pro filmovou hudbu, také na nahrávkách se světovými jazzmany (Window, E. Viklický, Bill Frisel, K. Driscoll, V. Johnson, Praha Edice p 1991/, s Ivou Bittovou /Classic, Praha Supraphon
1998/, /Echoes, Praha Supraphon 2001/. Jeho nejoblíbenější kapela je Oregon.


Zastihnout Honzu Beránka a popovídat si s ním není nijak lehké. Odstěhoval se z Brna pryč, takže pokud se s ním chcete vidět, musíte ho buď navštívit "na venkově" anebo vyčíhnout, kde zrovna hraje. Mě se povedla ta druhá možnost a tak jsme se setkali o přestávce v kavárně Pod obrazy, kde ten večer hrál s Maxem Wittmanem (kytara), Honzou Dvořákem (bicí) a Vlastíkem Trlem (baskytara).

= Všimla jsem si dnes, že když hrajete, vypadáte tak nějak nezúčastněně.

J.B.: "Já si myslím, že si připadáme pohodově. To nemusí být drama - jsou prázdniny, hrajeme pro radost, neživíme se tím, nemusíme to hrát každý den, jsme odpočatí - já mám pocit pohody."

= Ano, ta z vás jde, ale člověk, který do toho moc nevidí by mohl říct, že vás to nebaví.
Ale pojďme dál. Jak jsi začal hrát na housle?


J.B.: "Mě dal tatínek ve druhé třídě učit do hudební školy v Žabovřeskách."

= Bavilo Tě to?

J.B.: " Moc ne. Ne. Já jsem nebyl to příkladné dítě, to je tak jedno ze sta. Většinou to děcko nebaví a já jsem vždycky proklínal hodiny, protože jsem musel půlhodinu cvičit a ta půlhodina - to byla vždy nejpomalejší půlhodina z celého dne. Tak já jsem ty hodiny proklínal, že jdou tak pomalu a pak, když už jsem nemusel hrát, tak najednou to uteklo. Můj otec chodil pět let do houslí a chtěl hrát. Ale jeho otec byl natěrač a on musel po něm převzít rodinné řemeslo. Takže on to, co nemohl sám, tak uskutečnil na mě."

= Co Tvoje první jazzová zkušenost?

J.B.: "Moje úplně první jazzová zkušenost byla v orchestru Jiřího Daneše, který v roce asi 1958 nebo 1959, čili když mě bylo 16 nebo 17 let, přišel na konzervatoř hledat "šmidláky" ke svému dixilandovému jádru, aby rozšířil orchestr o smyčce. Takže udělal nábor a tam jsem najednou zjistil, že není jen Janáček a lidová píseň, ale že je taky úplně jiný žánr. Tam jsme se učili ty Gershwiny a takovéhle věci, pěkné písničky vybíral, pěkně je aranžoval. A sólově jsem se k tomu dostal jako když je člověk hozen do vody - byl jsem pozván na kulturní brigádu na ulici Cejl do nějakého závodního klubu a tam hrál bratr od mé spolužačky Fanuly Zmrzlé, která byla harfenice - studovaná a její bratr byl amatérský hudebník, universální a já jsem netušil, že on nemá rád noty. Tak jsem si přinesl nějaký Poem nebo cosi s klavírním doprovodem a on říkal: "To hrát nebudu, hrajeme dvanáctku!"
A teď řekl jenom v B nebo v F nebo v C a já jsem prostě nevěděl nic! My jsme tam normálně hráli jakousi dvanáctku pět minut - to bylo moje první vystoupení. Nechtěné. Netušené. Neplánované."

= Ale tak Tě to chytlo, ne?

J.B.: " Nedá se říct, tam jsem jen zmatkoval, ale potom už jsem se začal o to zajímat tak nějak, že jsem si opisoval sóla Zdeňka Nečesánka (* 1937 Nedvědice) - to byl znamenitý brněnský houslista, to byl talent, co se rodí jednou za sto let. Studoval brněnskou konzervatoř, pak akademii a pak šel do zahraničního angažmá a teď žije už asi 30 let v jižní Africe. Hrál klasiku, hrál folklór, byl primášem Brněnského lidového orchestru lidových nástrojů. On byl koncertním mistrem brněnského Estrádního rozhlasového orchestru, on byl koncertním mistrem Brněnského noneta, které fungovalo za jeho doby, pak už nikdy. U nás v Česku máme pouze Noneto českých filharmoniků. To byl univerzální hudebník, opravdu úžasný. Nebo je. Má asi 65 let. Ještě žije."

= Hrál jsi někdy s kapelou, s klasickým kombem?

J.B.: " Až po vojně. Na vojně jsme měli orchestr, kde se tak trošku improvizovalo, ale jen trošku - jen se s tím tak koketovalo. A potom, jak jsem přišel z vojny, tak se začalo tak nějak něco dít v Brně a pak jsem hrál s jazzrockovou skupinou Ch.A.S.A a pak s Ornisem a už to jelo. Ch.A.S.A. - to byl Ch. - Pavel Chmelař, A. - Jiří Adam, S. - Antonín Střiž, A. - Ivo Albrecht. To byly iniciály a k nim byla Mirka Křivánková zpěvačka a k nim byl Ivan Pavlíček na perkuse a k nim byl Beránek na housle. Střiž byl bubeník. On byl původně kytarista - to už je dnes zapomenuté. Nejdřív byla kapela, která se jmenovala Šuchra Luf Band, kde Střiž hrál na kytaru a Mirek Veselý - ne ten klavírista, ale jiný - hrál na bicí a Albrecht na basu. To bylo trio kytara, basa, bicí - jako Jimi Hendrix a tak. Teprve pak on přešel k bicím."

= V květnu 2001 bylo Nostalgii deset let. Existovali jste vždycky v tomto složení? (Jan Beránek, Jakub Výborný - housle, Emil Machain - viola, Radan Vach - violoncello)

J.B.: " No ne, tak pár kšeftů jsme měli třeba s náhradníkem"

= Takže se nikdo nevystřídal?

J.B.: " Zatím nikdo, i když by to bylo asi zajímavé, zjišťujeme."

= Jak na jazzové housle? Mám pocit, že housle se do klasického komba s dechama nemůžou moc vejít. Že se tam nehodí.

J.B.: "Je to jiný element. To je jasné, že jim to víc sluší, když tam není druhý dech nebo třetí. Ale jsou vyjímky, které potvrzují pravidla. Stuff Smith, který v polovině 30. let začal hrát elektricky na housle jako první, měl jako druhý melodický nástroj v kapele trumpetu. Jean-Luc Ponty má desku, kde má housle, trumpetu, altku. Čili, zkoušelo se to všelijak a jde to, ale není to tak časté a není to asi to nejlepší."

= Co bys řekl těm muzikantům, kteří chtějí hrát na housle jazz a neví jak? Klasičtí muzikanti si hrát bez not improvizaci zpočátku vůbec neumí představit, jsou zděšení. To pomyšlení, že nevíš, co hrát - celý život se učíš jen noty. Je tu velký ostych.

J.B.: "Naučit se dobrá cizí sóla, namemorovat. V Harmonii byl nedávno krásný článek Davida Lübmana, což je velice dobrý saxofonista a asi dobrý pedagog to bude. A on na to jde z úplně jiného konce, než se to dělá - že si vezmeš pásek a opíšeš si ho a pak se ho učíš. To psaní u něho je až na konci. To se musíš naučit zpaměti bez not, musíš se to naučit zpívat, hrát na svůj nástroj a teprve až máš kopii téměř věrnou jako originál, tak teprve si ji zapíšeš. Protože jak máš noty před sebou, tak je hraješ jinak. V notách se nedá jazz přesně napsat. Nikdy. Vždycky je to nějak zprůměrované a při příští interpretaci už je to úplně jiné. Takže on říká, že zpívat si to s nahrávkou, naučit se to zpaměti a potom teprve si to napsat. Pro kontrolu třeba. A když se naučíš takových třeba dvacet dobrých sól, tak ti tam něco uvízne, ty stavební kameny, jak se říká a především se člověk nesmí bát. Musí to zkoušet pořád a pořád. Musí být strašně trpělivý."

= Máš nějaké svoje úplně nejoblíbenější nahrávky? Něco, po čem vždycky rád sáhneš?

J.B.: "No tak třeba Bill Evans trio se Scott LaFarem z 1960-1961 - absolutní vrchol. Davis - akustické Davis kvinteto ze 60. let - absolutní vrchol."

= Jak došlo na Tvoji spolupráci s rozhlasem?

J.B.: " Oslovil mě Oldřich Blaha, tehdy už ne klavírista Orchestru Gustava Broma - už tam hrál jeho brácha Josef - ale redaktor a hudební režisér brněnského rozhlasu. Bylo to někdy počátkem roku 1968, dal mi termín a jestli bych nenapsal nějaký pořad. Tak jsem udělal svůj první pořad - byl to Gary Burton - můj velký favorit - vibrafonista a pak už jsem dostával ty časy tak nějak jednou až dvakrát za měsíc, pravidelně a po něm přišel Max Wittmann a ten celou tu agendu převzal včetně mě, protože já jsem ho vlastně dostrkal na to místo redaktora, když to bylo nabízeno mě a já jsem to odmítl. On končil vojnu, tak jsem si vzpomněl na kamaráda. On to dělá dodnes a dodnes mě jako externího zaměstnance zaměstnává, čili už je to 33 let."

= Co si myslíš o brněnské jazzové scéně? Vím, že je tu pár šikovných kluků, ale myslím, že je škoda, že se vyčerpají na různých hraních, "kšeftech" a mrzí mě, že se nevytvoří nějaká kapela, která by za něčím šla.

J.B.: "To je bolest, která už byla probírána tuším Vilémem Spilkou v nějakém článku. Opravdu tady muzikantů je dost a každý s každým se zná a každý s každým je schopen hrát, jenomže nic víc. Je to ohromná škola, ta profese zvládnutá, ale teď by to chtělo dělat něco - stálou kapelu, která funguje několik let a která si vytvoří svůj jazyk, svůj výraz."

= A to je právě strašně těžké to táhnout, starat se.

J.B.: "To je těžké, protože se s tím především nedá uživit a je to taková řehole, je k tomu potřeba ohromné nadšení a neohlížet se na rodinu a neohlížet se na peníze, protože ty z toho nejsou.
Chce to pustý idealismus."


[Zpět na přehled článků v rubrice rozhovory.]