INZERCEPRACE.CZ EMODELING.CZ
PŘIHLÁŠENÍ

registrovat

Laco Deczi – Job
30/1/2004 | Redakce JazzDnes

Laco Deczi – JobSlovensko-česko-americký trumpetista Laco Deczi opět vtrhl do Čech. Na podzim odehrál se svou Cellulou měsíční česko-slovenské turné a zanechal po sobě album Job. Nové CD, nahrané v Decziho newyorském studiu, navazuje na tendence předcházejících desek Gas a King. Tedy funky groovy a latinsko-americká rytmika, které jsou blízké mladému publiku, na druhé straně zasněné baladické kompozice doprovázené klasickým piánem a šustěním metliček.
Nabízí se jedno klišé: totiž, že Job je stejně multistylový, jako je multikulturní osazenstvo současné newyorské Celluly – slovenští otec a syn Deczi (trubka, bicí), rodilý Američan Steve Clarke (šestistrunná basa), a konečně klávesák Walter Fischbacher, původem Rakušan, který hraje s Deczim již třetí rok.

Laco Deczi – JobZákladním kamenem Celluly je samozřejmě osvědčená rytmická dvojka Vajco Deczi-Steve Clarke. Levoruký basista myslím naplní očekávání mladšího publika – při koncertech velmi vděčné a efektní slapování se podstatnou měrou odráží i na studiové nahrávce. Tato technika dodává patřičný odpich třem skladbám – úvodní Job, následující Lowfish a čtyřce Hammer. Tyto tři kousky tvoří páteř alba – mají výrazný drive a spád, které jsou schopny přilákat i publikum, které na jazz běžně nechodí (možná proto je Arta umístila na začátek disku). Ostatních pět skladeb je trochu jiného ražení.

Laco Deczi – JobRytmika je jedna věc. Patřičnou zvukovou výplň mají na starosti klávesové nástroje. I když Walter Fischbacher zde v žádném případě nezaplňuje pouze plochy. Je dost příležitostí k sólovému projevu – velmi efektně působí například Fischbacherovo téměř kytarově znějící sólo v jeho vlastní skladbě Hammer. Fischbacher též často pravou rukou kopíruje Decziho melodickou linku. „Ve své hudbě hodně využívám klávesy – náš klávesák má vždy dvoje, těmi horními se mnou hraje melodii,“ upřesňuje Deczi, „používáme technologii ve smyslu rozšíření zvuku, osobně nejsem příznivec elektronické hudby samotné“.

Laco Deczi – JobNad tím vším se vznáší nezaměnitelný Decziho rukopis. Šestašedesátiletý rodák z Bernolákova neexperimentuje s módními efekty. S ostrým zvukem nijak nedeformované trubky si vystačí při jednoduše odsekávaných motivech úvodních rychlejších kompozic (zde často s mezihrami Fischbacherova syntezátoru) i při pomalejších baladách. Jakmile se publikum nasytí počátečním groovem, přichází oddech – jestliže k poetické Eagle je ještě „připuštěn“ (i když značně zkrocený) Steve Clarke, k pětiminutové sametově znějící baladě Pacific přizve Deczi pouze Fischbachera. Ten za dveřmi studia zanechává vše nečisté, tudíž elektronické, a lyrickou Decziho trubku pouze harmonicky podporuje čistě znějícím křídlem.
Klid netrvá dlouho. A tak se v závěrečné třetině alba posouváme vstříc latinsko-americkému feelingu. Španělsky znějící devítiminutovka Malaga CD uzavírá.

Laco Deczi je jedním z mála „našich“ jazzových šedesátníků, který se dokáže „davisovským“ způsobem obklopit o mnoho let mladšími hráči a hlavně i dnes k jazzu přilákat mladé posluchače. „Největší odměnou pro mě je, když za mnou přijde po koncertě teenager, není žádný expert na jazz, ale říká ,my nerozumíme tomu, co hrajete, ale líbí se nám to´,“ řekl v jednom rozhovoru Deczi. Čím to asi bude, pane Deczi? Že by americkým publikem, které má na klubové hráče trochu jiné nároky?


Petr Vidomus
Autor je spolupracovníkem redakce

[Zpět na přehled článků v rubrice jazzisté.]