INZERCEPRACE.CZ EMODELING.CZ
PŘIHLÁŠENÍ

registrovat

Ray Brown: rozhovor s žijící legendou jazzové basy
14/5/2001 | Ondřej Kuchař

JRay Brown započal svou kariéru ve 40. letech jako zakládající člen Quintetu Dizzy Gillespieho a Charlieho Parkera. Později byl hudebním režisérem a manželem Elly Fitzgeraldové a manažerem Quincy Jonese. 16 let hrával v triu Oscara Petersona a byl stálým basákem na turné Normana Grantze "Jazz at the Philharmonic". Raye Browna je možno slyšet hrát na více než 2000 nahrávkách, což z něj dělá jednoho z nejvíce nahrávaných umělců v hudebních dějinách.

Ray Brown: rozhovor s žijící legendou jazzové basyJaký byl váš první kontakt s hudbou?
Můj první kontakt s hudbou? (smích) Každý přece jako dítě slyší hudbu doma! Moji rodiče měli rádi jazz, měli jsme spoustu desek, a hlavně: plno hudby bylo v rádiu. To víte, ve dvacátých letech nebyla televize ani Internet...

Kterého ze skvělých umělců, s nimiž jste hrál, považujete za nejlepšího?
Žádného, samozřejmě. To je jako bych se vás zeptal... počkejte, jste ženatý?
Ne.
Tak si představte, že se oženíte, budete mít šest dětí a já přijdu k vám domů, a zeptám se, které z nich máte nejraději. Všech šest na vás bude viset očima... co byste odpověděl?

Vzdávám se, nevím... (a smějeme se oba)
Hrál jsem s Count Basiem, Lesterem Youngem, Charliem Parkerem, Dizzym Gillespiem, Oscarem Petrsonem... a vy se mě ptáte, kdo byl nejlepší? To je bláznivá otázka.

Když už se zabýváme těmi muzikanty, hrál jste někdy s Milesem Davisem?
Ano, na jam sessions, a on se taky občas objevil v big bandu Dizzy Gillespieho, se kterým jsem hrával v New Yorku na 42. ulici.

Ray Brown: rozhovor s žijící legendou jazzové basyJe o vás známo, že často a rád hrajete v triu, podle čeho vybíráte pianisty do vašeho tria?
Do mého tria? No, musí hrát dobře. Mohou být různí, hrát různými styly, ale musí být dobří. A musí swingovat. Musí též umět hrát z not, často doprovázíme zpěváky, kdy dostaneme list papíru a hrajte!

Hodně spolupracujete s mladými hudebníky, cítíte se být spíš jejich učitelem, nebo přítelem?
Obojím. Důležité je, že i já se od nich mohu mnoho naučit. Když se od ostatních nemáte co naučit, něco není v pořádku - jen s klapkami na očích a uších se nenaučíte nic.

Měl jste v mládí nějakého učitele?
Samozřejmě. Měl jsem ho rád, i když to nebyl jazzman, byl to klasik. Jazzoví hudebníci tenkrát neučili: měli moc práce - jezdili po státech, noci trávili hraním a dny v autobusech na cestách mezi městy. Neměli na nějaké učení čas. Samozřejmě neexistovaly ani žádné hudební školy, takže jsme se všichni učili za pochodu. Ale později se mi hodilo, že mě můj učitel seznámil se systémem klasické hudby a taky s technikou a prstoklady.

Hráváte s muzikanty různých stylů. Přizpůsobujete jim nějak svou hru?
To je přesně něco, co jste si vy, novináři, vymysleli. My prostě hrajeme muziku, tečka. Kdybychom se tu sešli jeden hudebník z Afriky, druhý z New Yorku, třetí z Indie a čtvrtý z Itálie, myslíte, že bychom vylezli na pódium a řekli si tak: teď budeme hrát bebop model 1954? My takhle vůbec neuvažujeme. Hrajeme, a vznikne z toho to, co vznikne. No ale vy přece musíte mít o čem psát, že...(smích)

Jak vidíte budoucnost hudby a jazzu ve 21. století?
Hudba je věčná a jazz taky. Například to, co jsme hráli s Oscarem Petersonem tu bude navždy. Každý muzikant by se měl snažit dát do hudby kus ze sebe - tak se jazz vyvíjí odjakživa a s naší pomocí se bude vyvíjet i dál.

[Zpět na přehled článků v rubrice OSOBNOSTI.]