INZERCEPRACE.CZ EMODELING.CZ
PŘIHLÁŠENÍ

registrovat

Rozhovor s Danem Bártou
19/11/2000 | Jan Vymětal

Alterna, 19.11.2000
Koncert Tria Roberta Balzara. + host večera Daniel Bárta

Brněnský klub Alterna hostil ve svých prostorách jazzové trio, vedené Robertem Balzarem. Atmosféra byla velmi příjemná a díky muzikantské vyspělosti hráčů na pódiu, lehce přenositelná na diváky. Dan Bárta alternoval za zpěvačku Ivonne Sanchez, která absentovala z důvodu zpoždění dopravy, respektive stávce zaměstnanců brazilských aerolinií.
Jeho výstup začal velice skromně asi ve třetině koncertu. Ti kteří ho znají z exponované polohy muzikálového Ježíše, či z dřívější Alice, pochopili, že Dan je člověk, který se hudebně vyvíjí a zraje. Jeho hlas je nyní jazzově hravý s náznaky starých energických vln z čistě rokového období. Jeho výraz připomíná Stinga, z dob ve kterých právě opustil své The Police. Dokladem je Danův nový projekt "Illustratosphere", ve kterém zúčtoval se svými dosavadními zkušenostmi.

Rozhovor s Danem BártouJak došlo k tomu, že jste se domluvil s Robertem Balcarem a zaskočil za Ivonne Sanchez?
Dan: Já hraju s Robertem Balzarem už dlouho v J.A.R. To je kapela, kde působíme oba už asi tři roky. Robert sám má své jazzové trio, dřív s Frantou Kopem a teď má Jirku Slavíčka a Standu Máchu. Pozval mě jako diváka s Filipem Jelínkem na koncert a bylo to hodně dobré. My jsme v té době s Mírou Chyškou a Filipem dělali moji sólovou desku ("Illustratosphere" pozn. redakce), takže jsme hned tyhle muzikanty přizvali jako celé trio. Zahráli si s námi jako rytmika a Standa jako sólista. Vyšla z toho hodina dobré muziky.
Tohle všechno se dělo paralelně. Já mám rád Chata Bakera i jiné jazzový zpěváky
a zpěvačky. Pár písniček jsem se naučil a pak jsem kluky z tria požádal, jestli by nechtěli hrát tyhle věci se mnou. Souhlasili, takže jsme zatím udělali pět nebo šest takových koncertů, kdy oni hrají jako trio a já se tam občas přidám na jeden set. Zatím víc, než sedm, osm, věcí společně nemáme. Dělali jsme na desce a nebyl na to dostatečný čas.

Jak se vidíš v latině?
Dan: Pro mě hudba je láska, tedy jedna z možností, jak vyjádřit ty věci, který se mi v normálním životě přihodí. Já mám latinu hrozně rád. Když slyším hodně dobrou lidovou muziku z Kuby nebo z Mexika, tak mě to úplně zabíjí. Tam je všechno. Stejně jako mám rád bigbandy, mám rád to, co hraje Abercrombie, vnímám jak muzika letí a jak je vzdušná.
Latina - byl jsem ve Venezuele, v Ekvádoru, v Mexiku a tam jsem se naučil mít rád tyhle lidi a pocitově tomu rozumím.

Tohle hudební pokrytí bude dost velké. Kromě latiny, čím ses momentálně nadechl?
Dan: Mám rád takovou muziku, jakou hraje Brad Mehldau, to je strašně hezké a mně se líbí, jaký je to moderní a jak ten jazz tvrdne. Je to tvrdý a přitom je to volný. Já jsem se nadechl tím, že jsem si ty věci zkusil zazpívat potichu zjistil jsem, že mě to baví. Baví mě hrát si s každým písmenem. Pro mě je to strašně inspirativní a myslím si, že hrát někde jazz s touhle skupinou je mnohem zajímavější než zpívat v televizi na playbacky svých písniček, které jsou šest let staré. Budu hrát "takhle dole". To mě baví.

Co chceš v hudbě sloučit?
Dan: Já chci hrát muziku tím nejpravějším způsobem, jak si myslím že je. A co se v tom sloučí? Já jsem celý rok pracoval, abych mohl tohle hrát. Natočili jsme desku a mám předčasné vánoce. Dávám si teď dárky za ten rok a půl práce. Ta deska je vlastně taková world musik. Je to popová záležitost, jsou tam náznaky jazzové harmonie a je tam latina… můžeš tam vystopovat všechno. Pianista to tlačí do latiny, kontrabasista je echt jazzový
a bubeník je bigbíťák. Hranice v muzice nejsou. Z toho mám velkou radost.

Jaká byla spolupráce s Michalem Pavlíčkem a co chystáš do příští doby?
Já jsem si s Michalem vždycky rozuměl, i když jsme se neviděli skoro rok. Myslím, že Michal je jako kytarista a skladatel výborný. Stromboli a starý Výběr - tyhle věci jsou nadčasové. To je jeho práce. Ale o muzice jsme se - co budeme spolu dělat nebavili, protože se hlavně soustředím na trio a J.A.R. a to mě stačí.
Udělali jsme s J.A.R. desku "HOMO FONKIANZ", udělal jsem desku sólovou s klukama
a možná ještě něco natočíme. Všechno je připravené na příští rok, kdy budu hlavně hrát. Těším se, že to všechno zúročím živě na pódiu a vezmu to zase pěkně od počátku.

Děkuju za rozhovor

[Zpět na přehled článků v rubrice rozhovory.]