INZERCEPRACE.CZ EMODELING.CZ
PŘIHLÁŠENÍ

registrovat

Stop time – jazz viděný objektivem Jiřího Hankeho
26/2/2004 | Redakce JazzDnes

„Jazz a černobílá fotografie – to se k sobě hodí jako malíř a štětka (…). Hankeho fotografie mají tu správnou jazzovou atmosféru, která se při prohlížení vybavuje skoro zvukově. Jak je fajn, že nás neohromuje barevnými efekty, které jsou zavádějící a ruší kouzlo vlastních představ,“ píše Jiří Stivín v úvodu reprezentativní publikace Stop time fotografa Jiřího Hankeho. Ten na dvou stovkách fotografií zachytil české i zahraniční jazzmeny tak, jak je viděl na koncertních pódiích v posledních třiceti letech.
Hankeho práci ovšem nelze redukovat na koncertní výjevy. Unikátní jsou autorovy snímky z prostředí, které muzikanty obklopuje – hospody, šatny či zkušebny. „Pod pódii stává čtyřicet padesát fotografů,“ vykládá Hanke. „V zásadě nemohou mít víc, než jim nabízí pódiová image. Proto mám rád muzikanty v zákulisí, v civilním projevu.“

Stop time – jazz viděný objektivem Jiřího HankehoŠedesátiletý fotograf, jehož práci jsme mohli pozorovat například při královéhradeckém festivalu Jazz goes to town, se pokusil zachytit nezachytitelné. Hudební projev. Po zhlédnutí jeho fotografií se již zdá jakoby nemyslitelné použít jiný, než právě černobílý materiál. Barva by zde působila jaksi nadbytečně, rušivě. V každém případě jde o dokument doby a atmosféry jazzových koncertů, které již nikdy neuvidíme. Jen namátkou – Lionel Hampton, Stéphane Grappelli, Ray Charles, Herbie Hancock, Chick Corea, Sonny Rollins, Didier Lockwood a další. Ve většině případů jde o fotografie z koncertů pořádaných Pragokoncertem ještě v sedmdesátých a osmdesátých letech. Nechybí však ani novější záběry ze zmiňovaného Hradce Králové.

Stop time – jazz viděný objektivem Jiřího HankehoPokud jsem řekl, že jde o dokument, pak přijímám také Hankem navrhovaný přívlastek „subjektivní“. Jestliže se vám při prohlížení knihy z produkce lokálního příbramského nakladatelství bude zdát z hudebního či žánrového hlediska neuspořádaná, pak vězte, že s tím Hanke počítá. Podle jeho slov nemá jít ani o lexikon, ani o kvalitativní selekci zobrazených hudebníků. Má jít o subjektivní pohled na jazzovou scénu posledního čtvrtstoletí. Takže pokud má jít o dokument, pak jde o dokument subjektivní, ukazující jazz tak, jak jej Hanke sám viděl.
Možná nevědomky kladenský fotograf dokazuje, jak jsou koncerty špiček světového jazzu v Česku stále omezené na několik málo míst (podle fotografií hlavně Praha a Hradec Králové) a ohraničené velmi úzkým okruhem posluchačů.

Jako záblesk z jiného světa tudíž působí pár Hankeho fotek z pařížských jazzových klubů, které se mu podařilo navštívit koncem sedmdesátých let. Zde jde sice vesměs o anonymní muzikanty zachycené u baru někdy kolem půlnoci, jazz je zde nicméně cítit mnohem intenzivněji. Hrubozrnným materiálem zachycená jazzová atmosféra tu působí mnohem přirozeněji než na nablýskaných koncertních záběrech z Prahy. Ale to je zase můj pocit. To je má subjektivní recenze subjektivního dokumentu.

Petr Vidomus

Stop time – jazz viděný objektivem Jiřího HankehoJiří Hanke – Stop time , vydala Knihovna Jana Drdy, Příbram 2003.

[Zpět na přehled článků v rubrice OSOBNOSTI.]