INZERCEPRACE.CZ EMODELING.CZ
PŘIHLÁŠENÍ

registrovat

Fred Wesley: Jazz vs. Funk
23/7/2001 | Daniel Schwarz

Příspěvek byl vytvořen s pomocí pramenů okolo www.funky-stuff.com

"Mluvíme o lásce a štěstí: Po mne je štěstí, když Fred Wesley hraje na svůj pozoun..."
James BrownFred Wesley: Jazz vs. FunkFred Wesley se narodil 4. července 1943 a vyrostl v Mobile Alabama. Svou hudební dráhu započal, když mu byly 3 roky hrou na klavír snad proto, že jeho matka byla učitelkou klavíru. Kousky jako Minutový valčík, nebo Rachmaninovo Preludium ho však moc nebraly, více se viděl v písních, které produkoval jeho otec Fred Wesley se svým big bandem. Jeden z žáků Freda Wesleyho Sr. (učil na místní konzervatoři), trombonista Harry Freeman, upoutal pozornost mladého Freda.

"Byl takovým družným člověkem, pořád se smál a hrál si se mnou, chtěl jsem být jako on, až vyrostu. Hrál na pozoun, takže já jsem chtěl přirozeně také hrát na pozoun."

Fred Wesley: Jazz vs. FunkS nástupem na střední školu začal Fred hrát na trubku v místním big bandu. Pak také hrával na bicí ve skupině svého otce v nočních klubech.Hudební kariéru započal ve svých 17 letech v Ike & Tina Turner bandu. Po té byl sólistou v 55. vojenském orchestru v Redstone Arsenal, Huntsville, ve státě Alabama. Armádu opustil jako promovaný hudebník Armed Forces School of Music, byl ženat a měl dceru. Odpovědnost k rodině jej donutila opustit hudební business a najít dobře placenou práci.

"Měl jsem možnost stát se prvním černým mlíkařem ve městě Mobile a chtěl jsem tu práci vzít. Pak mi ale volal Waymon Reed, který právě hrál s Jamesem Brownem a řekl mi, že kapela potřebuje pozounistu."

Tak začal Fred v roce 1967 hrát s Jamesem Brownem. V roce 1970 se pak stal hudebním vedoucím této kapely, tj. aranžoval, produkoval a byl také spoluautorem skladeb.

"Když jsem byl s Jamesem dotvářel jsem jeho nápady a kreace. Kdybych měl psát celé věci, hudební projev kapely by pak nebyl koherentní. Takže James Brown byl tím štváčem, on začínal nové věci... "

Hity Doin It To Death a Papa Dont Take No Mess byly vlastními skladbami Freda Wesleyho. Podílel se také na skládání filmové hudby. S Jamesem Brownem byl 11 let a v roce 1978 se rozhodl odejít k Georgovi Clintonovi, což v té době vypadalo jako přirozený vývoj, jelikož si takto nenamířil sám, stejný směr nabral i Maceo Parker.

"Být tvořivým elementem pro někoho jiného vás unaví. George Clinton za mnou přišel s nabídkou: "Dělej to, co dělat chceš, potřebuju od Tebe něco dobrého". Pro mne to byl přirozený směr, protože když jsem poprvé uslyšel nějaké pecky z Mothership Connection od P-Funk, řekl jsem si: toto je nějaký nový funk, je to směr, kam se ubírat. Musím být u toho. Bylo to jako říci sbohem starému a nazdar tomu novému."

P-Funk byli slavní nejen pro svou funkovou a exoticky kostýmovou atmosféru, své hrála v té době i politika. P-Funk se vyvinul s Clintonova původního Funkadelic, jejichž texty byly ovlivněny anarchickými Yippies a militantním kolektivizmem Black Panzers (Černých Panterů). Hudebně byla nová kapela sice vyleštěna, ale Clintonův odkaz v ní byl stále skryt.

"...Bez intervence Clintona a P-Funk do pokusů hlavních vydavatelských společností vybílit sound a obsah black music by dnes neexistovaly kapely Afrika Bambeatea, Grandmaster Flash a Furious Five a určite ani certainly Public Enemy, Living Colour ani Fishbone."


Fred Wesley: Jazz vs. FunkV roce 1981 Fred dostal příležitost vrátit se zpět k jazzu.

"Waymon Reed, ten skvělý trumpetista, si vzal Sarah Vaughan. Přitáhl mě k Brownovi, pak zase přišel s Basie. Potřebovali trombonistu, a tak mě kontaktovali. A já šel. Count Basie! Najednou jsem měl hrát jemně a potichu. Zprvu to bylo drsné. Cvičil jsem před i po vystoupení. Moc to ani neneslo a má žena říkávala: "Kdy budeš hrát zase nějaký kšeft, který něco vynese?" A já na to: "Miláčku, prožívám právě skvělé období mého života..."

Po odchodu od Count Basie a vůbec po zbytek osmdesátých let se Fred koncentroval na produkování a aranžování. Propůjčil svůj talent projektům jako SOS Band, Whitney Houston, The Meters, De La Soul, Curtis Mayfield and Dr. John. Na konci osmdesátých se Fred rozhodl dělat něco se svou sólovou karierou a vydal album New Friends. Od té doby pak udělal 7 dalších sólových desek a nespočetněkrát se objevil na albech jako host. Kromě toho, bylo hodně jeho věcí zaranžováno umělci v oblasti rapu a hip-hopu, a to do takové míry, že je spolu s Jamesem Brownem a Georgem Clintonem nejvíce samplovaným hudebníkem současnosti.

"...Přirozeně mi to nejprve vadilo - slyšet se na něčem, co vydělává peníze, aniž bych z toho cokoli měl. Ale dívám se teď na to tak, že lidé samplující mou muziku, muziku Jamese Browna a kohokoliv muziku vůbec, vlastně udržují tuhle hudbu na živu a upozorňují posluchače na to, co bylo."

Je jistě na místě poznamenat, že jednou ze současných aktivit Freda Wesleyho je také aktivní spolupráce s českou kapelou Monkey Business.

[Zpět na přehled článků v rubrice OSOBNOSTI.]