INZERCEPRACE.CZ EMODELING.CZ
PŘIHLÁŠENÍ

registrovat

Rozhovor s protagonisty křtu CD skupiny Úplně Rovný Banán
10/11/2000 | Jan Vymětal

Dne 10. listopadu v brněnském klubu Sádlo proběhl křest nového CD skupiny "Úplně rovný banán" při těchto počtech: účinkujících - osm, kmotr CD jeden, uvaděč večera jeden a na tuhle parádu se přišlo podívat devadesát posluchačů.
Klub sám aspiruje na jedno z míst, která mohou přitahovat atmosférou. Přesto, že v klubu není místa jako v tanečním sále, díky šikovnému rozvržení prostor, tlačenice nebyla. Vzhledem k jeho mladosti však zatím svoji hudební tvář nemá. Tu utváří právě kapely, které dokážou do klubu přilákat posluchače. K nazvučení nelze mít vážnějších připomínek. Zvuk byl natolik čistý, že odhaloval i drobné technické nedostatky muzikantů. K dobru věci.
Repertoár skupiny je postaven na rockových základech s prolínáním jazzu, funky, a vzhledem k osobnosti zpěváka, jehož profesí je muzikál, i touto oblastí. Žánrová vyhraněnost tedy znát není, přesto se již dá hovořit o muzikantské vyzrálosti. Jak komentuje dosavadní snažení nám pověděl z pohledu kapely zpěvák David Uličník a z pohledu zkušeného muzikanta kmotr CD "Banánový ráj" a majitel klubu Jan Seidl

David

Noví členové Jordan a Vladan, spíše jazzmeni, jaký mají význam pro kapelu?
Pro Úplně rovný banán to byl velký plus. To si myslím.

Když Jordan začal hrát své jazzové věci, tak najednou to všechno mělo trochu jiný ráz. Jak se tady s tímhle smiřuješ? Necháš ho, budeš se přizpůsobovat?
Určitě je třeba vždycky se podřídit celku. Zvlášť, když je na pódiu osm lidí, což už není malá kapela a vždycky je nutné vnímat celek, ne že já jsem zpěvák a bude se to řídit podle mě. Naopak vždycky každý musí hlídat každého. Je to prostě už ani ne o dialogu ale o rozhovoru nás všech. Tak, jak jsme tu.

Na koncertu jsme slyšeli už vybroušenější funky i reagge. Jak cizelují ty písničky, které jsou na singlu?
Jo, určitě se to pohlo. Na tom CD jsou čtyři věci a některý se pohnuly víc, některé zůstaly u toho kořene tak, jak byly složeny a jak jsou napsané. U "Poznání" trošičku. "Banánový ráj" dostal jiný výraz, dostal jiný prostor.

Podle tebe - nejlepší písnička alba?
"Banánový ráj" a pak samozřejmě ještě "Zatmění". To je písnička, která na první poslech může znít nenápadně ale má v sobě potenci hitu.

Z více stran je slyšet, že právě na CD banánový ráj začínáš být hodně svůj. Co tě teď ovlivňuje nejvíc? Funky, vliv staré rockové klasiky nebo muzikál?
Muzikál, je moje práce, to je to, co mě baví a živí. Ale ta kapela mi dává mnohem víc a dává mi nový prostor. Co jsi dneska slyšel na koncertu, to je ten směr, kudy bychom chtěli jít. Že to je částečně funky, někde je slyšet trošku pop, někde rock. Nevybíráme si směr, že bychom si řekli: teď budem hrát funky, tak budem hrát funky. Je to spíš o tom, co se nám líbí a co z nás vyplyne.

Rozhovor s protagonisty křtu CD skupiny Úplně Rovný BanánKdo přinesl funky do kapely?
No prvotní nápad byl asi můj, protože mě funky zajímá, ale nikdy se nechceme blížit ryzímu funky Jamese Browna, Monkey Bussines, nebo J.A.R.. Necítíme to tak, že bychom to mohli podat na této úrovni, takže si hledáme vlastní cestu a svůj směr, ale nebudeme to nikdy dělat v té ryzí podobě.

Jak stíháš práci v muzikálech a ve skupině? Dokážeš se přepnout, abys dělal všechno na maximum?
No snažím se. Je to celkem záběr. Ten muzikál je úplně jiný svět a pak mám další projekty rozjeté i rozjednané. Takže mám toho dost, ale snažím se tomu věnovat tak, aby nebyla ani jedna strana ošizená.

Pojďme se pobavit taky trochu v osobnější rovině. Člověk aby něco prodal, tak musí ze sebe dát všechno. Co je pro tebe motivace? Kde to bereš?
Hlavní motivace, když člověk vyleze na pódium, jsou lidi. To je taková naše závazná záležitost. Když tam vidíš lidi,tak nesmíš být nervózní, naopak se musíš zapnout v sobě a říct: pro tyhle lidi jsem tady já a oni chtějí dnes večer ze mě něco mít a já jim to dopřeju. To je ta hlavní motivace a když reagují, tak to je asi to nejlepší, co může být.

A najít cestu k URB znamená?
Myslím si, že najít si cestu k "Úplně rovnému banánu", to je zdravý rozum, chuť se bavit a mít radost z muziky a ze všeho, co se tady děje. Kdo nepřišel na koncert na banánů, nepochopí.

Jan Seidl

Jak hodnotíte dnešní vystoupení kapely jako muzikant se zkušenostmi kapel Futurum a Stromboli?
Mám tuhle muziku hrozně rád a fandím jim. I já jsem se o ni pokoušeli už před patnácti lety, kdy jsme měli dobrou jazzfunkovou kapelu. Myslím si, že to bylo moc dobré, že to má dobrý nášlap a budoucnost. Byl jsem potěšený ze zpěváka, který zpíval dobře česky. Vyslovoval i frázoval, což se málo kdy vidí.

Proč jít na URB?
Tahleta muzika je teď v kurzu a když se dělá s takovým nasazením a takovým smyslem pro čistotu, tak to je docela správně a určitě to musí mít budoucnost.

Díky za rozhovor

[Zpět na přehled článků v rubrice OSOBNOSTI.]