INZERCEPRACE.CZ EMODELING.CZ
PŘIHLÁŠENÍ

registrovat

JARNÍ ČÁST BLUENIHGTs ZAČÍNÁ
3/3/2004 | Šimon Kotek

Guy Davis je hudebník, skladatel, herec, režisér, spisovatel, ale ze všeho nejvíce bluesman. Celý svůj život zasvětil oživování tradic akustického blues, jež se skrze materiál velkých mistrů zrovna jako své vlastní písně snaží přiblížit co možná nejvíce posluchačům. Hrát na kytaru se naučil sám (nikdy neměl trpělivost navštěvovat oficiální lekce) pouze posloucháním a sledováním jiných muzikantů. Jeho hudba umí lidi rozplakat, jindy je hravá a skákavá, vypráví stejně živě o osudech svých pra-prarodičů a jejich střetech s ku-klux-klanem, jako své vlastní příběhy z dětství prožitého na newyorských předměstích. Jak trefně poznamenal časopis Playboy, "Guy Davis vám připomene, že blues bylo původně taneční muzikou; nutí vás pobrukovat si, poklepávat nohou, při jeho poslechu cítíte spavedlnost tváří v tvář útlaku a vděčnost vašemu dítěti za to, že vám zamaže oblečení".

JARNÍ ČÁST BLUENIHGTs ZAČÍNÁJeho herecký talent ho dovedl až na Broadway, kde zazářil mimo jiné v roli legendárního bluesového hráče Roberta Johnsona v "Robert Johnson: Trick the Devil", za což získal cenu Blues Foundation. Hledaje další způsoby vyjádření své lásky k blues, hudbě a herectví napsal množství vlastních her, z nichž mnohé získaly významná ocenění, za zmínku stojí např. Brio Award za hru "Mudsurfing". Davis také složil a nahrál hudbu k filmu "To Be a Man" oceněnému Emmy Award.

V několika posledních letech se však téměř výhradně věnuje tvorbě vlastní hudby a koncertnímu vystupování. Jeho debutové album "Stomp Down Rider" se okamžitě usídlilo na nejvyšších příčkách všech amerických časopisů. Druhé album "Call Down the Thunder" upevnilo jeho status jednoho z nejvýznamnějších bluesových umělců současnosti. Časopis "Acoustic Guitar" ho zařadil mezi třicet základních desek hudby nové generace. Davisovo třetí album "You Don't Know My Mind" bylo Asociací pro nezávislou hudbu (NAIRD) vybráno jako bluesové album roku. Vynikající jsou jeho zatím poslední alba "Butt Naked Free", "Give In Kind" a zbrusu nové „Chocolate To The Bone“.

Série Prague International BLUENIGHTs pokračuje s plným dechem a slibuje opět tu nejkvalitnější hudbu, která bude letos v Evropě k slyšení.
Předprodej vstupenek probíhá v sítích Ticketpro, Ticketstream a Ticketportál. Více informací je možné získat na stránkách festivalu www.blues.cz.

Prague International BLUENIGHT ´15 presents:
GUY DAVIS (us)
Dura & Blues Club, host: Peter Binder (sk)
Datum: středa 10.3.2004
Čas: 20,30 hod.
Místo: Lucerna Music Bar (Vodičkova 36, Praha 1)

[Zpět na přehled článků v rubrice OSOBNOSTI.]