INZERCEPRACE.CZ EMODELING.CZ
PŘIHLÁŠENÍ

registrovat

Bluenights přivede do Prahy špičku světového blues
5/3/2004 | Šimon Kotek

Aynsley začal hrát na kytaru v 8 letech a svůj první koncert hrál ve svých 13. O rok později, na rodinném výletě do San Franciska jamoval s kapelou Cocoa Montoyi. Vzal sbírku bluesových nahrávek, kterou měl doma jeho otec a učil se po sluchu bluesové standardy od Freddiho Kinga, Johna Mayalla a Erica Claptona.

Do svých 18 let hrál s několika rozličnými kapelami a rozhodl se postavit svoji vlastní kapelu a hrát blues. Poprvé v životě stál jako frontman kapely, začal zpívat a skládat vlastní věci. Kapela vydala několik nahrávek, na nichž se objevily i Aynsleyho skladby – těch si v roce 1998 všiml majitel RUF Records Thomas Ruf a nabídl Aynsleymu smlouvu.
Společně s producentem Jimem Gainesem (Stevie Ray, Albert Collins, Santana) šel Aynsley s kapelou do studia a vydal své debutové album pro tuto značku. Album obsahuje i duet s bluesovým veteránem Walterem Troutem.

Bluenights přivede do Prahy špičku světového bluesPo té co album vyšlo v Evropě, získal mnoho ocenění ze strany kritiků a začal intenzivně koncertovat – často na podiích vedle legend a muzikanstkých špiček jako jsou Buddy Guy, Robert Cray, John Mayall, Bryan Adams či Fun Lovin’ Criminals.
Ruku v ruce s Evropou, přicházela sláva v USA.
V roce 2000 vydal předělané a doplněné debutové album – určené pro Americký trh – nazvané Everything I Need.

Lister se přesouval v psaní svých skladeb více k elektrickému rockovému blues. Přesto podnikl několik sólových akustických turné (doposud pouze ve Velké Británii). Tato vystoupení byla natolik úspěšná, že v roce 2001 vydal (na podnět neustálých dotazů svých fanoušků) akustické album – záznam jednoho z vystoupení pod názvem Supakev‘n Pilchards.
Necelé 3 roky po vydání alba s celou kapelou, přišel s dalším – dosud posledním, aktuálním albem All Or Nothing. „Chtěl jsem album, které zachytí to kde jsem zrovna teď. Můj hudební vkus se hodně za posledních pár let změnil, což je možná patrné v mém skládání. Ačkoliv toto není určitě ryze bluesové album, vždycky budu bluesovým kytaristou v mém srdci.“
V roce 2002 vystoupil Aynsley Lister na festivalu BLUES V LESE III. v Řevnicích u Prahy, kde zaznamenal ohromný úspěch. Nyní se po téměř 2 letech vrací, aby předvedl své zbrusu nové album.
Ve svých 25 letech patří ke špičkám současného blues.

Prague International BLUENIGHT ´15 presents:
AYNSLEY LISTER (uk)
Datum: Čt / Thu 25.3.2004
Čas: 20,30 hod
Místo :Lucerna Music Bar , host : Rene Lacko Band (sk) / milo (cz)

[Zpět na přehled článků v rubrice OSOBNOSTI.]