INZERCEPRACE.CZ EMODELING.CZ
PŘIHLÁŠENÍ

registrovat

John McLaughlin – Thieves and Poets
23/3/2004 | Redakce JazzDnes

John McLaughlin – Thieves and PoetsO tom, že mnohé z Davisových dětí se časem uklidnily a od komerčně úspěšných elektrických fůzí rády přešly k čistě akustickému projevu, dnes netřeba pochybovat. Keith Jarrett, Chick Corea, Wayne Shorter… každý z nich dříve nebo později upouští od elektronických projektů svým vlastním způsobem. (Samozřejmě nelze zevšeobecňovat – např. Herbie Hancock a John Scofield jsou důkazem toho, že fůze a jazzově puristická alba lze brilantně střídat.)

McLaughlinovy pokusy o vzkříšení Mahavishnu Orchestra (naposledy Adventures in Radioland, 1986), reminiscence na prehistorii world fusion (projekt Remember Shakti letos znovu obživnul na koncertním turné!) či obnovení strhujícího „flamenco fusion“ tria (s DiMeolou a Luciem) provází stále častější exkurs do oblasti symfonické hudby.

Thieves and Poets, představující oživení někdejšího třetího proudu, je po šestileté pauze prvním studiovým albem dvaašedesátiletého kytaristy. Ukazuje McLaughlina ve dvou odlišných polohách – jednou v doprovodu komorního milánského orchestru (I Pommeriggi Musicali di Milano, pod taktovkou Renato Rivolta), podruhé jako součást formace pěti akustických kytar a jedné baskytary (tzv. Aighetta Quartet).

Klíčová kompozice, nazvaná „Thieves and Poets“, je třídílná suita pro orchestr a pět sólistů (spolu s McLaughlinem také housle, klasická kytara, cello a klarinet). Jde o pokračování a rozvinutí autorovy dřívější orchestrální práce (dříve s Deutsche Kammerphilharmonie), přičemž aranžmá orchestrálních partů má i nyní na starost mladý skladatel Yan Maresz, McLaughlinův bývalý žák. Pětadvacetiminutová kompozice vznikla z popudu Jean-Christophe Maillota, choreografa „Ballets de Monte Carlo“. Jde o kytaristovu hudební cestu životem, má jít o analogii McLaughlinova muzikálního vývoje.

John McLaughlin – Thieves and PoetsNejdelší, první část suity náleží hudbě Starého světa. Charakterizuje ji formálně klasická struktura odrážející Evropu v době svého největšího rozkvětu. Najdeme zde i rysy katalánského flamenca, tedy zdroj McLaughlinovi vlastní. Po závěrečné gradaci „evropského kusu“, které má symbolizovat příchod moderních měst, nastává uklidnění. Druhá část představuje přechodné období, odvážnou cestu ze starého kontinentu do srdce Nového světa. Sólovou kytarovou linku barevně dokreslují smyčce, klarinetové vstupy Paula Meyera jakoby evokovaly očekávání něčeho nového, ale také svůdného. Třetí, závěrečná část je již definitivně situována do Nového světa. Zamýšlí se nad možností sjednocení obou světů. Začíná velmi dynamickým kytarovým během, přidávají se odpovědi smyčců. Velmi koncentrovaná analogie nestálosti moderního velkoměsta. Nestálost se ovšem v poslední minutě mění ve strhující pravidelný rytmus. Stále mohutnější projev milánského orchestru ústí v rozřešení, finále, „radostné sjednocení“ obou světů, jak říká McLaughlin. Minutovou gradaci závěrečné věty třídílné suity považuji za vrchol celého alba.


Druhá část disku z produkce vydavatelství Verve je poněkud jiného ražení. Jde o osobitou interpretaci čtyř McLaughlinových nejoblíbenějších standardů věnovaných čtyřem jazzovým pianistům. Obsazením zde kytarista odkazuje na deset let starou desku „Time Remembered“, což byla desetitracková pocta Billu Evansovi. Akustický Aighetta Quartet (kytaristé Olivier Fautrat, Francois Szönyi, Alexandre Del Fa a Philippe Loli) a Helmut Schartmueller (basová kytara) spolu s McLaughlinem nejprve složí poklonu Chicku Coreovi v My Foolish Heart. Následuje Ecův The Dolphin věnovaný Gonzalo Rubalcabovi, a poté plně akustická formace zavzpomíná na koncert Davisova kvinteta v Lincolnově centru roku 1964, a to v aranži Hancockovy tehdejší interpretace standardu Stella by Starlight. Na závěr nesmí chybět reminiscence na Billa Evanse – ve skladbě My Romance (Hart, Rodgers).

John McLaughlin – Thieves and PoetsAčkoli by se na první pohled zdálo, že orchestrální kompozice Thieves and Poets a čtyři jazzové standardy jsou k sobě trochu neúčelně slepeny na jednom albu, společná myšlenka by se dala přece jen nalézt – jde o poklonu McLaughlinovým inspiračním zdrojům, jakési poděkování všem, kteří se na kytaristově hudebním i osobním vývoji podíleli. V každém případě by si ale oba odlišné projekty (Aighetta Quartet i spolupráce s milánským tělesem) zasloužily další rozvinutí s perspektivou budoucích samostatných alb.


Petr Vidomus

[Zpět na přehled článků v rubrice OSOBNOSTI.]