INZERCEPRACE.CZ EMODELING.CZ
PŘIHLÁŠENÍ

registrovat

JAZZFESTBRNO 2004
23/3/2004 | Redakce JazzDnes

JAZZFESTBRNO 2004Ve dnech 16. až 20. dubna se v Brně uskuteční třetí ročník mezinárodního jazzového festivalu JAZZFESTBRNO. Čtyři koncerty letošního ročníku se odehrají v nově zrekonstruované budově Semilassa na Palackého třídě, závěrečné vyvrcholení pak v úterý 20. dubna v Janáčkově divadle.

JAZZFESTBRNO 2004Pětidenní hudební maraton odstartuje polský pianista Michal Tokaj se svým triem. Pověst polského jazzu je vynikající a Tokaj jako reprezentant mladší generace hudebníků jí nezůstává nic dlužen. Relativně komorní atmosféru triového vystoupení vystřídá nekompromisní hudební jednotka NUO pod velením Jakuba Zitka, sdružení mladých pražských muzikantů, dost odvážných na to, aby nedělali kompromisy, a plně soustředěných na hledání vlastního zvuku a výrazu.

Zuzana Lapčíková s triem Emila Viklického, kteří budou dominovat sobotnímu večeru, reprezentují vývozní artikl českého jazzu nejen svojí muzikantskou kvalitou, ale i neopakovatelnou směsí hudebních vlivů včetně místní lidové hudby a improvizační spontaneity a osobitosti.

Neděle patří modernímu autorskému jazzu. David Dorůžka je při vší úctě k ostatním jazzovým kytaristům jediným domácím reprezentantem svého nástroje schopným v současné době spoluformovat stylové směřování kytarové hudby v širším než středoevropském rozměru. To samé lze říct i o trumpetistovi Juraji Bartošovi , jenž se společně s Matůšem Jakabčicem představí v první linii Quintetu Luboše Šrámka, nadaného pianisty ze Slovenska, ve druhé části večera.

JAZZFESTBRNO 2004Zárukou důstojného vyvrcholení festivalu jsou letos jména John Scofield, Alan Broadbent, Anna Maria Jopek či Take 6. Pondělní večer je večerem kontrastu. Duo Alan Broadbent – Gary Foster komunikuje v intimní atmosféře, ale zároveň živelně, a výsledkem je plnokrevná hudba, při jejímž poslechu vás ani nenapadne, že by se snad měl přidat ještě další nástroj. Že tato myšlenka nepřijde na mysl nikomu v druhé části koncertu, je víc než jasné. Scofieldův Überjam band s vynikajícím Adamem Deitchem za bicí soupravou, nově zrekonstruovanou scénou Semilassa pořádně zatřese.
Závěrečný den festivalu se odehrává v budově Janáčkova divadla. Je to den jazzového vokálu a to v jeho nejluxusnější formě. Anna Maria Jopek je v Polsku natolik populární, že je během měsíce schopna prodat 80 000 výlisků svého nového alba. Její hudba je osobitá, hlas barevný a kapela výtečná. Závěrečné vystoupení osminásobných držitelů cen Grammy, vokální skupiny Take 6 bude tou nejlepší tečkou za třetím ročníkem hudební přehlídky JazzFest Brno.
Součástí programu bude i workshop pro adepty jazzové improvizace a každý večer i jamsessions s festivalovými interprety.
Více informací nejen o programu lze nalézt na webových stránkách www.jazzfestbrno.cz.

[Zpět na přehled článků v rubrice jazzisté.]