INZERCEPRACE.CZ EMODELING.CZ
PŘIHLÁŠENÍ

registrovat

Chris POTTER: Traveling Mercies
5/4/2004 | Ferdinand Valent

Album, které jsem si měl možnost poslechnout a zrecenzovat nese název Traveling Mercies (skutečně traveling). Chris Potter na této desce ovládá všechny saxofony, které zde uslyšíte (myslím, že tenor a baryton), dále basklarinet, alt flétnu, sampler a dokonce i zpívá v jedné skladbě pozadí. Obal desky je skutečně skvostně proveden, jednoduchý papírový, ale originální, a to včetně designu od „Deluxedesigngraphique“. Chris Potter si na tuto desku přizval Johna Scofielda, který zde hraje na třech skladbách. Mimo těchto dvou géniů zde je slyšet piano, za kterým sedí Kevin Hays, basa v obsazení známého Billa Stewarta a kytara v podání Adam Rogerse.

Pokud budeme dále hovořit o samotné hudbě, můžu nejprve říct, že jde o současný jazz, který si podle mne v sobě zachovává něco ze své historie, ale současně zde dokáže být i silně moderní. Celkem deset skladeb zde tvoří linii, která jakoby byla propojena. Každá skladba zároveň nabízí trochu něco jiného, pozměněného. Možná, pokud budete mít tu správnou představivost, můžou skladby trochu zobrazovat. Je dobré si vy postupně například pomocí názvu skladby utvořit jakousi formu, kterou pak postupně v průběhu skladby vyplníme.

Chris Potter je na desce skutečně slyšet všude. Nejvíc vyniká samozřejmě jeho hra na sax, kdy se zcela přesně schází s rytmikou, i při těch nejrychlejších sólech jeho tóny zapadají tam, kam mají. Charakteristické je u Chrise časté swingování do rytmu, což se mi opravdu líbilo a připomenu ještě časté střídání vysokých a nízkých akordů. Je to přesně ten typ hudby, u kterého se jak zamyslíte, tak i příjemně odpočinete. Vřele doporučuji.

Ferdinand Valent

[Zpět na přehled článků v rubrice OSOBNOSTI.]