INZERCEPRACE.CZ EMODELING.CZ
PŘIHLÁŠENÍ

registrovat

Výstava „Jazz ve fotografii“
6/4/2004 | Redakce JazzDnes

Výstava „Jazz ve fotografii“Server Jazzdnes a Petr Vidomus,

si vás dovolují pozvat na výstavu „Jazz ve fotografii“, která se koná po celý duben v prostorách Čajovny Archa v Novém Jičíně.

Výstava „Jazz ve fotografii“Spolupracovník JazzDnes a student žurnalistiky Petr Vidomus ve svém rodném severomoravském městě vystavuje fotografie, které pořídil na jazzových (i jiných) koncertech doma i v zahraničí. V novojičínské čajovně bude vystavena pouze malá část série hudebních fotografií, kterou autor postupně sestavuje. „Jde skutečně o mou první výstavu. Nikdy před tím jsem fotografie nevystavoval. Nyní mi jde spíše o získání zpětné vazby na mou tvorbu,“ vysvětluje Vidomus.
Láska k jazzu byla autorovi vždy prvotní. Teprve postupem času přišla touha zážitky z domácích a zahraničních festivalů nějakým způsobem zdokumentovat. Tak přišla na řadu fotografie. „Hudba a fotografie, to se báječně doplňuje. Hudební zážitek časem vyprchá. Ale fotky Hancocka nebo Truffaze, které držíte v rukou, vám jej budou připomínat neustále,“ říká Vidomus.

Výstava „Jazz ve fotografii“Většina fotografií vznikla na jazzovém festivalu ve francouzském Vienne (cca 20 km od Lyonu), pořádaném každoročně během prvních čtrnácti červencových dnů (www.jazzavienne.com). Vystaveny jsou snímky Erika Truffaze, Nicholase Paytona či Bugge Wesseltofta. Nechybí však ani záběry z novějších českých pop-jazzových projektů (Dan Bárta & Illustratosphere, Monkey Business).

Výstava „Jazz ve fotografii“Dále citujeme z průvodního slova k výstavě:

„Jazz je pro mne tím hlavním, co hudba dvacátého století stvořila. Přitom se neustále vyvíjí, což je vidět na pódiích jazzových festivalů, kterých je u nás stále povážlivě málo.
Nu-jazzová vlna, kterou reprezentují jména jako Erik Truffaz nebo Bugge Wesseltoft, a kterou na fotografiích můžete také vidět, je důkazem toho, že Miles Davis – můj velký zdroj inspirace – má své důstojné pokračovatele. Nikdo nemůže vědět, co by dnes Miles Davis, tento nevyzpytatelný tvůrce žánrů, asi dělal. Mohu se však domnívat, že by dělal něco, co by se nu-jazzu aspoň vzdáleně podobalo (Davis vždy dělal hudbu jinak!).“

„Fotkou nikdy nezachytíte zvuk. Ovšem atmosféru – tu alespoň částečně zachytit lze. Zda se mi toto povedlo, musíte již posoudit sami.“

Výstava „Jazz ve fotografii“Vernisáž výstavy „Jazz ve fotografii“ se koná 16. dubna v 18:00 v novojičínské Čajovně Archa. Na stránkách Jazzdnes reprodukujeme alespoň některé z fotografií Petra Vidomuse.[Zpět na přehled článků v rubrice jazzisté.]