INZERCEPRACE.CZ EMODELING.CZ
PŘIHLÁŠENÍ

registrovat

Laco Deczi: o nové desce, normalizačních stars a přesazích do vážné hudby
16/5/2004 | Redakce JazzDnes

Laco Deczi: o nové desce, normalizačních stars a přesazích do vážné hudbyLaco Deczi: o nové desce, normalizačních stars a přesazích do vážné hudby


Trumpetista Laco Deczi jezdí na turné po Česku vždy dvakrát ročně – na jaře a na podzim. A vždy s sebou přiveze něco nového. Na turné, které právě končí, propagoval omezenou sérii první živé nahrávky Celluly, kterou nahrál v newyorském klubu Bothom letos v lednu. Šestašedesátiletý jazzman a samorost v rozhovoru pro Jazzdnes neopomenul zanadávat na bolševiky, ale i současnou pop music.Čím se liší letošní jarní turné Celluly od toho předcházejícího?
Tohle turné je zatím nejdelší, začali jsme hrát dvanáctého dubna a končíme osmnáctého května. Už jsme hráli v Rakousku, Německu, na Slovensku. Turné končí osmnáctého května veřejným koncertem pod záštitou prezidenta Klause.

Po albech Mewe a Job jste vydali první živou nahrávku Celluly. Jak vznikla?
Natočili jsme to dvacátého ledna v jednom klubu v New Yorku. Udělali jsme jenom tisíc výlisků, už je máme skoro vyprodané, ale našli jsme na to jednu pražskou nahrávací společnost, která to koupí a znovu vydá.Jste typický koncertní hráč. Do jaké míry se necháte ovlivnit reakcemi publika?
Ti lidi mě vždycky vyhecujou. Jsem rád, když se jim to líbí. Člověk se ale musí naučit hrát i bez lidí, protože když hraješ ve studiu, tak tam nikdo s tebou není. Jenom někdo hrozně kritický u mix pultu.


Laco Deczi: o nové desce, normalizačních stars a přesazích do vážné hudbyProč na vás chodí mladé publikum?
Mladí mají rádi rytmus a my se snažíme hrát rytmicky. Ti mladí cítí rytmus nejvíc. Někdy máme problém s tím, že na nás chodí hodně mladých lidí, kteří chtějí stát pod pódiem a tancovat. V některých klubech je to problematické, pokud jsou tam lavice. Ti staří pak můžou být naštvaní.

Současná Cellula je podstatnou měrou postavena na klávesách a syntezátorech Waltera Fischbachera. Jakou mají v Cellule funkci?
Dříve s námi hrávalo několik kytaristů. Kytara mi ale zvukově nestačila – potřebuji, aby se mnou někdo společně hrál ty horny. Potřebuji plný zvuk, na ten ale kytara nestačí. Keyboard má víc možností než kytara.


U trubky nepoužíváte elektronické deformace (kvákadla atd.). Neměl jste někdy chuť to zkusit?
V sedmdesátých letech jsem něco podobného zkoušel. Myslím ale, že to nemá budoucnost. Davis třeba používal harmonizer, používal ho ale jenom občas a vkusně. Budoucnost má spíše přirozený zvuk. Tyhle úpravy jsou dobré pro nějakou pop music, kde se motiv pořád opakuje, ale nám by to nestačilo.

Na jakou trubku nyní hrajete?
Mám teď nový instrument. Je to kopie trubky z padesátých let – Bach Stradivarius, model Big Apple.


Posloucháte někdy svoje staré desky?
Skoro vůbec ne.

A desky těch ostatních?
Poslouchám hodně věcí. Mám rád vážnou muziku – Ravela, Debussyho, Bartóka, Smetanu, Dvořáka. Jazz poslouchám i v rádiu, člověk se tím učí.


Sledujete občas i český a slovenský jazz?
Vlastně ho neznám. Nežiju tady, takže jejich cédéčka se mi ani nedostanou do rukou.

Co si myslíte o tom, že v Česku stále přežívají popové hvězdy a hvězdičky z osmdesátých let?
Nechápu to. Je to hudební smetí. Nemá to rytmus, nic. Ještě za tisíc let budou lidi znát Bacha, Clifforda Browna, Coltrana, ale určitě nebudou vědět, kdo to byla Vondráčková. Je to děsné. Myslím, že je to tím, že mají peníze. Ty si nahrabali za komunismu a teď je vrážejí do vlastní reklamy.

Co vaše práce pro film a reklamu?
Dělal jsem asi čtyřicetiminutový film pro režisérku Jitku Němcovou. Jmenuje se Den, kdy nevyšlo slunce. Reklama mě baví, ale přístup k ní často závisí na konexích.

Vaše skládání pro film je myslím známé. V jednom rozhovoru jste ale řekl, že byste rád zkusil regulérní klasickou muziku – něco se symfonickým orchestrem. Pokračujete v této aktivitě?

Už jsem napsal pár smyčcových kvartetů. Chtěl bych ale udělat něco s velkým symfoňákem a partem pro sólovou trumpetu. Měly by tam být i nějaké improvizace, ale přitom by to nebyl jazz, spíš takové symfonické plochy. Bohužel to stojí hrozně moc peněz, ale je to takový můj sen. Něco už mám napsané.

Laco Deczi: o nové desce, normalizačních stars a přesazích do vážné hudbyKdo by to vedl?
Byl bych nejraději, kdyby to dirigoval slovenský dirigent Bystrík Režucha nebo Mirek Válek z České filharmonie. Oba jsou mí přátelé, a navíc vynikající dirigenti.

Je známo, že hudebník Jan Hammer bydlí v New Yorku poměrně blízko vás. Stýkáte se někdy?

Hammer bydlí asi třicet čtyřicet minut ode mě. Já mu občas zavolám, on nezavolá nikdy. Nevím, jestli šetří nebo co, nezavolá ani vlastní mámě. Občas se u něj zastavím, pořád sedí doma. Nechce nikde hrát, říká, že už neumí hrát. Přitom je to škoda, protože je to geniální muzikant. Hodně dělal hudbu pro film, takže žije z tantiém.

Kdy chodí trumpetista do důchodu?

Když ho srazí auto nebo se utopí…O takových věcech jsem nikdy moc nepřemýšlel.

Petr Vidomus

[Zpět na přehled článků v rubrice OSOBNOSTI.]