INZERCEPRACE.CZ EMODELING.CZ
PŘIHLÁŠENÍ

registrovat

Joe Maneri, Barre Phillips, Mat Maneri
11/8/2004 | Redakce JazzDnes

Joe Maneri, Barre Phillips, Mat ManeriV JOEOVĚ SVĚTĚ
Když vstoupíte do cizího kostela, do nepoznaného prostoru s chladným vzduchem, když zahnete za roh domu a ocitnete se v ulici, kterou jste dosud nikdy neprocházeli, takové pocity mám na prahu hudby jako je tato. Zvuk se v hlavě nárazovitě vzpírá a proměňuje. Nikde žádné téma. Zasekává se saxofon, viola vybarvuje základní odstín, kontrabas štědře živí linie, tóny vyrážejí v krátkých erupcích jako snová extáze, která navíc nesměle proniká mlhavou rouškou. Jímavá, lehká a příjemná závrať způsobená mikrotonálními přesuny. Tóny se drží opodál, „kdesi trošku jinde“, jak říká jejich stvořitel, 77letý Joe Maneri.

Počátek tohoto příběhu neslýchané hudby se skrývá v čase a vypráví o původem italském saxofonistovi a klarinetistovi, proměňujícím se podle povah různých vlivů, hlavně jazzu, klezmeru, řecky zabarvených combos a silně také pod vlivem Arnolda Schönberga. Již v roce 1946 experimentuje v jazzové kapele s dvanáctitónovou řadou, deset let studuje u Josefa Schmida, žáka Albana Berga. Maneriho kompozice byly uváděny, studovány, a přesto stále platí za nehratelné. Žije jako americký podivín; od roku 1970 vyučuje na univerzitě v Bostonu, k čemuž mu svého času dopomohl skladatel Gunter Schuller.

S pleší, poustevnickou bradkou, saxofon kontrastující s kulatou postavou, vyjímá se vedle vyhublého Barre Phillipse, legendy mezi kontrabasisty, a grandiózního violisty Mata Maneriho narozeného v roce 1969 a současně člověka, který zodpovědně přejímá vysokou laťku svého otce. Počátkem 90. let zaznamenává Maneriho dílo veřejný návrat. Jasný zvuk vystupuje odnikud, vztahy a vazby, tempo, zvukové linky se ozubeně prolínají. Deset bezejmenných částí drží pohromadě jedno téma – Angles of Repose. Joe Maneri hraje špatně - stejně špatné jsou třeba Picassovy perspektivy, věty od Gertrudy Steins nebo nastavení kamer Andyho Warhola. „Jsem prostě člověk, který neumí hrát normálně, a proto dělám nejlíp to, při čem se cítím dobře.“ Že mezi jeho vzory patří saxofonisté jako Coleman Hawkins nebo Charlie Parker, že si čas od času zavzpomíná na freejazzového pěvce Alberta Aylera, to vše se řadí k podivuhodnostem, kterými Maneriho osobnost a hudba oplývají. Hudba, která nese jazzovou pečeť, ale rodí se s vědomím, že jazzem není.

Od roku 1993 dokumentují Maneriho nezaměnitelnou tvorbu nahrávací společnosti jako Hat Hut, Leo Records a ECM Records. Jsou to labely, které se nezdráhají vsadit na oblast mimo hlavní proud a přitom se nespolehnout na laciná revolucionářská gesta. „Joe Maneri má jakýsi esenciální, špatně uchopitelný cry, jakousi empatickou vokální složku, která sama přivádí tón na svět“, říká Peter Niklas Wilson. A nebo: „When Joe’s there, it’s Joe’s Show“, tolik s nenapodobitelnou stručností Barre Phillips.

Konrad Heidkamp

[Zpět na přehled článků v rubrice jazzisté.]