INZERCEPRACE.CZ EMODELING.CZ
PŘIHLÁŠENÍ

registrovat

PHILIPS INTERNATIONAL JAZZ FESTIVAL
12/8/2004 | Redakce JazzDnes

V sobotu 18. září 2004 se v pražské Sazka Areně představí jedna z největších jazzových legend, která zatím ještě nenavštívila Prahu – Van Morisson. Spolu s ním na Philips Jazz Festivalu vystoupí množství jazzmanů světového jména, mezi kterými nebude chybět ani jeden z nejzajímavějších zjevů maďarské hudební scény Béla Szakcsi Lakatos nebo legenda světového jazzu Acker Bilk, který se do Prahy vrací po dlouhých čtyřiceti letech.

Van Morrison se pražským divákům představí jako umělec, který od svého debutu „Blowin‘ Your Mind“ z roku 1967 nikdy neslevil ze svého kréda být originální a neustále překvapovat. Dnes není vyčpělou legendou, ale umělcem, který i svým posledním albem „What’s Wrong With This Picture?“ (vyšlo 20. října loňského roku na legendárním jazzovém labelu Blue Note) dokáže posluchačům servírovat pořádnou porci poctivé hudby. Zde opět potvrzuje svou pověst eklektika, nálada jeho skladeb osciluje mezi jazzem, klasickým blues a R&B. Van Morrison je dnes jedním z hudebníků, kteří dokážou nadchnout příznivce jazzu i pravověrné rockery, jeho skladby by si ale měli poslechnout také všichni ti, kteří pochytili zkratku R&B teprve v posledních letech. Van Morrison určitě není uhlazená postava z nablýskaných videoklipů, ale kdo slyšel skladby posledního alba, ať už titulní „Too Many Myths“, „Fame“ nebo „Goldfish Bowl“, musí uznat, že nasazení a zvuk mu mohou mnohé současné R&B hvězdičky jen tiše závidět. Je ale také umělcem, který se na sebe dokáže podívat s odstupem a humorem, tak jako například ve „Whinin‘ Boy Moan“, nebo zaujmout krásnými melodiemi ve skladbách „Evening in June“, „Once in a Blue Moon“ nebo „Little Village“.

Pro fanoušky jazzu bude zcela jistě zážitkem vystoupení pianisty Bély Szakcsi Lakatose. Je osobností, která svým širokým záběrem přesahuje hranice jazzu a vydává se daleko do hájemství vážné hudby, opery, baletu, ale i rocku nebo lidové hudby. I Lakatos zazářil na konci šedesátých let, svět jej objevil v roce 1970, kdy se jako člen kvarteta Aladára Pegeho umístil na druhém místě na jazzovém festivalu v Montreux. Tento úspěch mu otevřel dveře na mezinárodní jazzovou scénu. Jeho další cesta se již klikatila po světových pódiích, kde si zahrál s takovými osobnostmi žánru jako jsou Carmen Jones, Frank Zappa, Art Farmer, Mark Ledford, Dave Weckl, Omar Hakim, Terri Lyne Carrington, Marvin "Smitty" Smith, Jay Leonhart, Gerald Veasley, Victor Bailey, Randy Roos, Attila Zoller, Rodney Holmes, David Sanchez nebo Mike Richmond.

Vystoupení Ackera Bilka na Philips Jazz Festival bude déjà vu po dlouhých čtyřiceti letech. Když „The Great Master of the Clarinet“ (ročník 1929) hrál na počátku své kariéry v Praze roku 1964 poprvé, jistě netušil, že se na „místo činu“ vrátí jako skutečná legenda světového jazzu. Jeho vystoupení na jednom pódiu s Van Morrisonem bude okořeněno navíc skutečností, že spolu nedávno (v letech 2001 a 2002) nahráli dvě skladby - „Evening Shadows“ a „Summer-Set“.

Sazka Arena, kde se Philips Jazz Festival uskuteční, disponuje technicky dokonalou akustikou. Pro tento festival byl vybrán špičkový zvukový sytém NEXO GEO T, který zaručuje rovnoměrný akustický tlak. Jedině tak je možno dosáhnout toho, aby zvuk nebyl v předních řadách příliš hlasitý a současně byl skvěle srozumitelný a dostatečně nahlas na místech v nejvyšších tribunách. Celkový výkon aparatury bude téměř 200 000 W tak, aby byly splněny náročné požadavky umělců a zaručena vysoká dynamika zvuku.

Pro navození intimnější atmosféry bude zvoleno vhodné nasvícení scény, kdy základní konstrukce bude viset ve více než 12m výšce. Světelný park bude kombinací konvenčních i inteligentních světel v celkovém příkonu vyšším než 150 kW! Aby si diváci mohli vychutnat koncert se všemi detaily i v zadních tribunách, budou po stranách jeviště umístěny velké projekční stěny.

[Zpět na přehled článků v rubrice JAZZOVÝ SERVIS.]