INZERCEPRACE.CZ EMODELING.CZ
PŘIHLÁŠENÍ

registrovat

Chris Botti vs Chet Baker
25/8/2004 | Ferdinand Valent

Máte před sebou pojednání o rozdílnosti (stejnosti?) dvou postav, dvou mužů, jejichž zbraní je trumpeta. Tyto řádky vznikly proto, že, myslím, dobře znám odstín a hru Chet Bakera a zároveň přicházím na chuť Chris Bottimu, který se vydáním každého alba zlepšuje. Chriss Botti si vysloužil přídomek "The sexiest and lyrical trumpeter since Chet Baker", Chet zas ve své době dostával nálepky "Playboy nebo druhý James Dean." Miles Cheta tituloval jako "klidného a tichého hřáče."

Přemýšlel jsem jak tyto dvě postavy jazzové scény postavit vedle sebe a čím je spojit a tu se mi dostalo do ruky nové album Chrise "a thousand kisses deep", kde je obsažena i skladba "My Funny Valentine," tedy skladba, kterou s velkou oblibou hrával Chet. Samozřejmě, hráli ji i jiné legendy, ale když se řekne název této skladby vybaví se mi mimo autorů R. Rogerse a L. Harta i Chet Baker. Další materiál poskytlo album "Playing by heart" od Chrisse Bottiho dedikované Chetově hře za účasti dirigenta filmové hudby Johna Barryho. Ten složil skladbu "Remebering Chat" a nechal ji zahrát právě Chise. Někde jsem napsal, že tato skladba je skutečnou poklonou a trochu i vzpomínkou na Cheta.

Chet začínal svou profesionální éru v 50. letech 20. století, v období rozvinutého be-bopu, respektive na západě West coast school. Zahrál si s velikány počínaje Charlie Parkerem (dále např. B. Evans, R. Freeman, G. Mulligan atd.), což mu dalo dobrý základ pro další hraní, ve kterém jeho trumpeta prošla lyrickou renesancí a přidal i zpěv. Právě zde se Chetovou "hymnou" stala skladba "My Funny Valentine". Chet se bez hudby nemohl obejít. Jak sám někde řekl: "Jediné, co mám je hraní, když nehraju, cítím se špatně a mám deprese." Pohromou tedy pro něj bylo, když v 70. letech přišel o zuby, což ho donutilo udělat 2 roky pauzu, ale vrátil se ve velkém stylu. Chet začal znovu hrát a navíc získal nový odstín hlasu trumpety.
Chet prý neznal noty. To, co na něm obdivují američtí kritici byla úchvatná paměť. Dokázal si poslechnout skladbu a pak ji stejně zahrát. Co mu chybělo byl smysl pro harmonii.

Chet se snažil přizpůsobovat novým trendům, kterým razil cestu Miles Davis, ale než experimenty upřednostňoval jazzové standarty, který vždy rád hrával. Nebyl autorským umělcem, nepsal nové skladby. Tedy první odlišnost od Chrise. Dostáváme se ke srovnání.


Chrisovým curriculum vitae se tak do hloubky zabývat nebudeme, nenašli bychom tam to, co u Cheta. Důležité je to, že se Chris našel správnou cestu po které se dát a hraje to, co umí. Tedy říkejme tomu pop-jazz (tak to ostatně nazývá i sám Chris - pop format jazz). Hraje také se slavnými jmény, především vokálními (Joni Mitchell, Nathalie Merchant, Sting atd.) Chris má úplně jiný odstín trumpety než Chat, přesto jsou si oba v něčem podobní. Chris je možná ještě lyričtější než Chat, ale z Cheta ta lyričnost přímo čiší, cítíte jeho přítomnost i když právě nehraje sólo a jeho trumpeta mlčí. "Kouzlo Cheta Bakera" působí v každé jeho skladbě. Chris dle mého prodělal úžasný vývoj až ke zmíněnému albu "a thousand kisses deep". Co se týče již zmíněné skladby "My Funny Valentine" - Chris ji hraje v duetu s klavírem (Billy Childs) samozřejmě beze zpěvu (I když o zpěv se na jiném albu "Slowing Down The World" pokoušel) a hraje ji svou lyričností a čistěji než ji hrával Chet. Ale nekopíruje čistě strukturu skladby, přidává tam něco navíc a to dělal i Chet. Slyšel jsem přibližně 10 nahrávek této skladby v podání Cheta a každá byla jiná, někdy jsem dokonce ani nepoznal, že jde o zmíněnou skladbu. Sám Chris o této nahrávce uvedl :"Myslím, že jsem nikdy nenahrál podobný track jako toto. Když jsem šel do této skladby, byl jsem trochu nervózní - oba Miles Davis a Chet Baker jsou totiž s touto skladbou úzce spojení. Ale Billy (pianista, pozn.aut.) a já hrajeme skutečně dobře. Mou snahou bylo předložit ryzí podstatu této skladby - a to ukázalo, jak dokáži hrát na trubku bez popových struktur, které jsou na zbytku alba. Myslím, že tato skladba ukázala skutečný zvuk mé trumpety." (Chrisboti.com)

Otázkou zůstává image. Chris Botti záměrně vyvolává obraz elegána a trubka tento obraz dotváří. V tom jsou si s Bakerem podobní. Pokud odbočíme do sféry psychologie hudby, zjistíme, že i image hudebníka má na vnímání - hodnocení hudby určitý vliv.

Nezbývá než čekat. Čekat na to, co přinesou jazzové vlny hnány větrem času. Chet Baker po těchto vlnách plul. Chris toho má ještě spousty před sebou, tak přejme další povedená alba.

Chet Baker

You Can´t Go Home Again
Embraceable You
My Old Flame
Bird & Chat - Ingelwood Jam

Chris Botti

Slowing Down The World
Night Sessions
A Thousand Kisses Deep
Playing by heart

[Zpět na přehled článků v rubrice OSOBNOSTI.]