INZERCEPRACE.CZ EMODELING.CZ
PŘIHLÁŠENÍ

registrovat

Originální zvuk se světem šíří ve stonásobných ozvěnách
15/9/2004 | Redakce JazzDnes

Originální zvuk se světem šíří ve stonásobných ozvěnáchPärtova hudba „pomalu vlajících křídel“, jak ji kdysi popsal producent Manfred Eicher, se ukázala být enormně oslovující. I když v tom jistě nebyl skladatelův záměr, Tabula rasa změnila vnímání moderní hudby – pomohla ji vysvobodit z odborných kruhů Darmstadtu a Donaueschingenu – a ovlivnila způsob, jakým je od této chvíle nová hudba nahrávána a vlastně i psána. Nikoli výhradně v kontextu Pärtova života vyčistila Tabula Rasa do té míry ovzduší, že i výrazy jako „stará“ a „nová“ hudba musely být předefinovány. ECM New Series vykročila s tak pronikavým úderem, že kritik Richard Kostelanetz, ranný nadšenec, přiznává: „po vstřebání Pärta zjistíš, že určité malátně halasné pasáže u jiných skladatelů, často už dlouho nebožtíků,“ – citace Vaughana Williamse – „ti začnou znít jako jeho“. Zdálo se, že skladatel přetváří hudbu minulosti i tu současnou.

Možná to bylo pro label zaměřený na improvizovanou hudbu určitým „vybočením“, ale vstřebávání „moderní klasické“ hudby probíhalo u ECM už dříve přirozeným vývojem. Manfred Eicher, zakladatel ECM, sám hrál i nahrával klasickou i jazzovou hudbu a už na konci 70. let se rodily pro ECM první nahrávky soudobé hudby, konkrétně skladby Steva Reicha. Počátkem 80. let pak následovala hudba Meredith Monk a experimentální program Heinze Rebera a Thomase Demengy Cellorganics.

Ale bylo jasné, že Pärtovo dílo, jeho tichá intenzita a čistota bez použití síly vytváří svou vlastní platformu. Na „Fratres“ si Pärtova hudba s Gidonem Kremerem a Keithem Jarrettem v rolích velvyslanců rychle našla cestu k posluchačům. Zdálo se, že tímto se oba, skladatel – jehož předchozí nahrávky byly rozptýlené na několika těžko dohledatelných LP od Melodiye - i ECM New Series zapsali do hudebního povědomí.

Na úplném počátku příběhu New Series naznačil Eicher (ve švýcarském rozhovoru), že label by se mohl rozvíjet „…formou cesty. Je jistá vyznačená cesta, která se však nutně nemusí překrývat s nejkratší nebo nejpřímější variantou; naopak povoluje odchylky, a ty mohou vést do oblastí úplně odlišných od původního plánu. Je to koncept, kde film, literatura, výtvarné umění a divadlo dodávají impulsy, které se pak promítají do hudby.“ Řada takových odboček si během let našla v New Series své místo, počínaje Jean-Luc Godardem a jeho Histoire(s) du Cinéma po Bruno Ganze recitujícího Seferise a Eliota na Wenn Wasser wäre.

V novém katalogu 2004 opět zaujímají stěžejní místo nahrávky, které vstřebávají rozmanité vlivy a překračují tak hranice kategorií. Příkladem je Violin Concerto Heinze Holligera v brilantním provedení Thomase Zehetmaira a SWR Symphony Orchestra, inspirovaný životem a dílem malíře Louise Souttera a jeho přátelstvím s Ysaÿem. Ve své poznámce k této nahrávce Holliger uvádí: „Kontakt s Louisem Soutterem mne přivedl k novému poznání. Všechno, čím projdeš v rámci skladatelského procesu, je vlastně úder z čista jasna. Najednou je to tam!“

Najednou je to tam. Tato schopnost být otevřen všem možnostem a improvizační flexibilita utvářejí produkci ECM. Na společném Holligerově a Zehetmairově CD koncepčně navazuje na Soutterovo téma Ysaÿeova třetí sonáta, která slouží jako „předmluva“ Holligerova houslového koncertu a současně je pojítkem k Zehetmairovu sólovému albu s Ysaÿovou hudbou.

Glenn Gould kdysi řekl, že hudební producent, který dělá svou práci pořádně, je na jisté úrovni sám skladatelem. Manfred Eicher je, alespoň podle mých znalostí, jediným producentem oceněným všemi významnými cenami, a to v oblasti klasické i jazzové hudby – počínaje Grammy přes Victoires du Jazz až po různá Lifetime Achievement ocenění – a současně sklízí obdiv za obsah a ‚dramaturgii‘ své produkce i za svoji proslulou zvukovou představu. Mnohem podstatnější je ale výrazný ‚kompozičně‘ – organizační duch celého díla ECM. Obsáhlý repertoár, jak se vyvinul v této fázi do aktuálního katalogu o přibližně 800 titulech, představuje vazby – jako pomyslná neviditelná červená nit z onoho čínského přísloví – které spojují zdánlivě nejrozdílnější umělecké podoby výrazu. Nahrávky často doplňují nebo vylučují jedna druhou na různých úrovních. Harmonogram vycházení jednotlivých titulů nebývá náhodný a zveřejnění nové produkce, New Series i ECM, je stejně šetrně načasované jako pausy mezi skladbami.

Nové a v nedávné době představené tituly seskupené v ilustrovaném katalogu dokazují, na čem jsme pracovali v posledních letech. V loni napsal Josef Woodard v Jazziz, že „…je to už víc než 30 let, co se silně poeticky orientovaný německý label ECM soustředí na oblast jazzu i klasické hudby… V současné době vychází klasické tituly s pečetí ECM New Series, zatímco jazz a ostatní hudba je pod správou ECM. Přesto se díky sensibilitě nevyhnou překračování stylů a odmítání kategorií.“ Děje se to proto, že kreativní hudebníci jen zřídka v kategoriích uvažují. Vezměme například violistku Kim Kashkashian a saxofonistu Jana Garbareka. Po tom, co hráli jednotlivě na projektech Eleni Karaindrou a Giyi Kancheliho, sešli se na festivalovém představení (v Norsku) u příležitosti uvedení fascinující hudby arménského skladatele Tigrana Mansuriana. To vedlo k následné spolupráci na dvojalbu Monodia, kde je Kashkashian, představujíce Mansurianovo dílo, obklopena kroužkem hudebníků jako Hilliard Ensemble, Leonidas Kavakos, Christoph Poppen a Mnichovský komorní orchestr. To jí naopak otevřelo cestu k účasti na Garbarekově novém albu Praise of Dreams. Jeho sestava (Garbarek, Kashkashian a bubeník Manu Katché) je tak i bez předchozí spolupráce jaksi historicky logická.

V průběhu posledních několika let uskutečnila u New Series svůj debut řada skladatelů a interpretů. Patří mezi ně Helmut Lachenmann, kritikou považovaný za nejpřínosnějšího evropského skladatele se svojí sbírkou Schwankungen am Rand a veškerým konvencím se vzpírající operou Děvčátko se sirkami. Rakouský pianista Till Fellner podává velmi srozumitelnou zprávu o Bachově Dobře temperovaném klavíru, zatímco ruský pianista Alexei Lubimov vykresluje svým jasným dotekem Silvestrovovu „Metamusik“ a představuje se stejně výrazným způsobem i vlastním recitálem Der Bote a prostřednictvím Schnittkeho klavírního kvintetu spolu s Keller Quartet.

Rosamunde Quartett doplnil mozaiku Silvestrovova díla nahrávkou leggiero, pesante nominovanou na cenu Grammy. Tento mnichovský kvartet zpracovává široký repertoár od Haydnových „Sedmi slov“ po Webernovu „Langsamer Satz“ a projekt Kultrum, post-Tango Nuevo v pojetí Dina Saluzziho. Cellistka Rosamunde Quartett Anja Lechner rozšiřuje ještě více svůj záběr spolu s řeckým klavíristou Vassilisem Tsabropoulosem a v současnosti upoutává jejich hudební pozornost Gurdjieff a Byzancie.

Taktéž z Řecka pochází další důležitý přírůstek do vydavatelství, houslista Leonidas Kavakos. Na jeho hlavu se snesl celý sbor pochvalných reakcí po uvedení Ravela a Enescu a stejně působivým příspěvkem byla jeho účast na albu Monodia.

Kdysi studentky Hilliard Ensemble (souboru, který je dnes po 30 letech existence silnou autoritou, dokladem čehož jsou úchvatná Machautova moteta), norsko-švédské Trio Mediæval si získalo – hlavně ve Spojených státech – spoustu nových přátel díky CD Words of the Angel a Soir, dit-elle.

Měli jsme také tu čest představit novou hudbu největšího žijícího amerického skladatele Elliotta Cartera, člověka s neutuchající kreativitou vysmívající se věkovému „omezení“, jenž by se dalo v jeho letech předpokládat. Dokladem této vitality je opera „What Next?“ a dílo „Lauds“ v podání Heinze Holligera, Thomase Zehetmaira, Ruth Killius a Thomase Demengy. ‚Late music‘ nebyla ještě nikdy k slyšení tak živoucí a plná! À propos, Zehetmair a Killius jsou oba členy Zehetmair Quartett a jejich nahrávka dvou Schumannových smyčcových kvartetů byla kritikou vysoce oceněna. Totéž platí pro Thomase Demengu. Dokončil a zkompletoval po 20 letech svůj projekt, v rámci kterého kombinuje a srovnává Bachovy cellové suity s novou hudbou. Mimo to se představil jako sólista na novém albu Giyi Kancheliho „Diplipito“.

Persko-indický soubor Ghazal s dominantními jmény Kayhan Kalhor a Shujaat Husain Khan se vydává daleko za hranice tradic své kultury. Savina Yannatou, improvizující řecká folklórní zpěvačka s bohatou představivostí prozkoumává na albu Terra Nostra hudební oblasti Středozemního moře a Středního Východu. A Ale Möller, jedna z nejvýraznějších postav znovu se probouzejícího švédského folklóru, známý hlavně ze společných nahrávek s Lenou Willemark, se vynořuje uprostřed volně plynoucích hudebních aranží Whitmanovy a Blakeovy poezie z dílny Robina Williamsona.

Norský pianista Tord Gustavsen odhaluje hudební jemnocit v debutu Changing Places inspirovaném ranným jazzem, karibskou hudbou i vlastním ‚severským‘ vkusem, a zdolává nejvyšší popové příčky ve své vlasti a sbírá přední světová jazzová ocenění. Švýcarská pianistka Sylvie Courvoisier, podobně inspirovaná Meredith Monk a György Ligetim, nachází styčné body mezi komponovanou a improvizovanou hudbou ve společnosti svého tria Abaton.

Po dlouhé pause jsme zaznamenali u ECM i výrazné návraty, a to Art Ensemble of Chicago s poctou pro kolegu Lestera Bowieho, a Miroslav Vitouš na Universal Syncopations s Garbarekem, Coreou, DeJohnettem a McLaughlinem ve hvězdné sestavě. Toto album bylo z Vitoušova a Eicherova popudu jakýmsi pokračováním velmi působivého debutu Vitouše v roli leadera na Infinite Search. Vrátil se také trumpetista Enrico Rava – po téměř 20 letech poletování bůhví kde – s ryze italskou sestavou na „Easy Living“, nahrávce, kterou sám veřejně označuje za své „best album, ever“. Pár kritiků má na to jiný názor.

Návratem poněkud jiného typu jsou Goldbergovské variace Andráse Schiffa. Ne že by dosud chyběly v repertoáru tohoto umělce, tentokrát však pro změnu dokumentují Bachovo veledílo v Schiffově živé nahrávce pro ECM New Series, a to 20 let po pořízení stěžejní interpretace pro vydavatelství Decca. Média to také patřičně zaregistrovala.

Jistý druh hudby je předurčen zaujímat místo na titulních stránkách novin, ale komerční úspěch ani mediální přitažlivost nejsou dostatečně spolehlivými ukazateli její vnitřní hodnoty. I když hudba tyto vlastnosti má, nezbavuje ji to rozporů. Je ale mimo spekulace, že převážná část produkce ECM dokumentuje (a pečuje o) díla, ať už jednotlivců či souborů, která jsou svou podstatou nadčasová. Je k tomu zapotřebí zahradnické péče. „Když děláš umění, nemůžeš se ptát, jestli se ti tvá investice vrátí“, vysvětluje Eicher v rozhovoru pro Herald Tribune Miku Zwerinovi. „Zasadíš semínko, pozoruješ rostlinu jak roste, kypříš jí půdu, přesazuješ ji, povzbuzuješ ji. A často to trvá celé roky, než strom rozkvete.“

Neustále se vyvíjející, proměňující, zrající – taková je charakteristika řady hudebníků ECM. Pokus udržet tradici kompletního tištěného katalogu – nebo alespoň jeho přiměřené části – byl kdysi označený průmyslovými zasvěcenci za obchodní sebevraždu. Je to v hudebním průmyslu stěží běžný postoj. Ale jak právě poznamenal Ralph Towner srovnávaje tuto situaci s autory knih a jejich vydavateli, není mnoho míst, kde se dá tak dobře sledovat růst hudebníků jako u ECM. Na příkladu některých ECM veteránů můžeme opravdu pozorovat postupný rozvoj jejich kreativity.

Většina alb obstála velmi dobře zkoušku časem. Od té doby, co se převážná část hudební produkce zaměřuje hlavně na trendy a proměnlivý vkus, vyplývá možné nebezpečí, že některé nahrávky budou časem ‚prošlé‘. V této souvislosti se stále snažíme vyhýbat se renovacím přebalů a to ve víře, že hudba nejlépe vyjadřuje svůj potenciál v původním kontextu.

Jedním z populárních experimentů posledních let se stala ECM série :rarum. Hudebníci, kteří byli léta ve spojení s vydavatelstvím, byli pozváni, aby sestavili album oblíbených kusů z veškerého svého repertoáru. Dosud vyšlo 20 sbírek, mezi nimi výběr Keitha Jarretta, Jana Garbareka, Chicka Corey, Garyho Burtona, Billa Frisella, Art Ensemble of Chicago, Terje Rypdala, Bobo Stensona, Pata Methenyho, Dava Hollanda, Egberta Gismontiho, Jacka DeJohnetta, Johna Surmana, Johna Abercrombie, Carly Bley, Paula Motiana, Tomasze Stanka, Eberharda Webera, Arilda Andersena a Jona Christensena – a všichni tito nabízejí v podobě deníku pohled do individuálního hudebního vývoje i novou šanci nahlížet celé dílo z nečekané perspektivy.

V literárním smyslu je „pohlížet na dílo“ v dnešní době hodně obtížné, hudební průmysl se zmítá v často debatované „krizi“. Ochrana maloobchodu je stále bojácnější a z toho důvodu je v současnosti v obchodech daleko méně zboží. Ale navzdory tomuto faktu i všemu úsilí imitátorů (Sony, Warner Classics, Harmonia Mundi atd.) ECM obaly se na pultech obchodů stále výrazně odlišují.

Výjimečný styl ECM přebalů oslavený před několika lety vydáním samostatné knihy na toto téma Sleeves of Desire má za úkol snadněji provést posluchače hudbou. Stále věříme v konečný artefakt, ve fyzický disk, který nese hudbu natočenou za optimálních podmínek a nabídnutou posluchači s nejvyšší možnou důvěrou. Hudbu často doprovázenou zasvěcenými texty a/nebo fotografiemi, které dokumentují setkání či nabízejí vizuální porovnání. Máme v úmyslu udržet si i nadále standard naší prezentace a vnějšího zpracování, jak to odpovídá kvalitě hudby. I když to možná připomíná boj proti digitálním větrným mlýnům. Ale kdo by raději nedržel ve své ruce Skutečné Album, než kompromisní a ochuzené zvuky seřazené za sebe na harddisku??


Steve Lake, ECM Records
květen 2004

přeložila: Monika Vlková

[Zpět na přehled článků v rubrice rozhovory.]