INZERCEPRACE.CZ EMODELING.CZ
PŘIHLÁŠENÍ

registrovat

Jazzová snídaně 18.9.2004
17/9/2004 | Redakce JazzDnes

Jazzová snídaně 18.9.2004Úvod standardu Softly As In A Morning Sunrise z koncertu kvarteta Erica Dolphyho na univerzitě v Illinois z března 1963 otevírá Jazzovou snídani s datem 18.9.2004. Je zasvěcena dvěma z vrcholných děl Johna Coltrana, saxofonisty, skladatele a kapelníka, který by se 23. září 2004 dožil 78 let. Jeho skladby Ascension a Om vznikly během léta 1965, tedy roku, který byl v Coltranově dráze bezpochyby nejintenzinější. Jeho předznamenáním byla v prosinci 1964 natočená čtyřdílná svita A Love Supreme, do té doby nejsevřenější dílo Coltranova kvarteta s pianistou McCoy Tynerem, basistou Jimmy Garrisonem a bubeníkem Elvinem Jonesem, který fungoval od roku 1961. K natáčení tehdy Coltrane přizval ještě druhého tenorsaxofonistu Archieho Sheppa a basistu Arta Davise, ale s nimi natočená první část nakonec nebyla použita a vyšla teprve v roce 2002 na De Luxe edici A Love Supreme – ta obsahuje také záznam jediného živého provedení díla na festivalu ve francouzském Antibes v červenci 1965.
To už měl za sebou kvartet, rozšířený o dalších sedm hudebníků, natáčení čtyřicetiminutového díla Ascension, tedy Vzestup či Nanebevstoupení. Jestliže jedním z podnětů ke vzniku A Love Supreme byla předčasná smrt Coltranova kolegy a přítele Erica Dolphyho, který zemřel 28. června 1964, pohnutky k natočení alba Ascension jsou daleko obecnějšího charakteru. Psal se rok 1965 - obrazy válek po celém světě začaly pronikat do televizí manipulovaného vědomí americké společnosti, podobně jako obrazy občanských svárů, jak byla struktura společnosti přetvářena novými idejemi a imperativy. Zároveň tu byly hudební výzvy dané kulminací tzv. New Wave či New Thing, freejazzu, který se od raných pokusů Ornetta Colemana s uvolněním harmonie a rytmu propracovával k novým formám.
Titulem díla zdůrazněná spiritualita a hledání jednotících prvků různých duchovních směrů byly určující již u předchozí A Love Supreme i u pozdější pětidílné svity Meditations z listopadu 1965, dalším zajímavým, ale opět ne zcela novým aspektem Coltranových větších prací je počínaje Ascension přizvání dalších, buď v té době prakticky neznámých nebo dosud vzácně nahrávaných muzikantů.
Při vzniku Ascension asistovali Coltranově kvartetu 28. června 1965 ve studiu Rudyho Van Geldera v New Jersey čtyři další saxofonisté - Archie Shepp a Pharoah Sanders s tenory, John Tchicai a Marion Brown na altky, Freddie Hubbard a Dewey Johson na trubky a Art Davis na kontrabas.
O atmosféře a způsobu práce ve studiu vypovídají někteří z nich ve sleevenotu A.B.Spellmana k prvnímu vydání Ascension na podzim 1965:
Dílo dosáhlo jistého druhu jednoty: začíná ve velké intenzitě, s dechy hrajícími vysoko a ostatními nástroji dole, což odpovídá kvalitám mužského a ženského hlasu. Intenzita narůstá v průběhu všech sólových pasáží dechů, až dojde k závěrečné části, kde převezme iniciativu rytmická sekce a dovede skladbu zpět k úrovni, v níž začala, řekl Archie Shepp.
Natočili jsme dvě verze, a obě mají v sobě ten druh energie, která nutí lidi křičet. Lidi, co byli s námi ve studiu, křičeli. Nevím, jak se zvukařům podařilo výkřiky z nahrávky oddělit. Ta energie byla ve spontaneitě. Trane má ovykle jasnou představu o tom, co chce dělat, ale většinu toho napsal až ve studiu. Pak řekl každému, co chce: zahrál nám tu linku a řekl, že ji každý může hrát ve skupinových pasážích. Pak řekl, že chce stupňování dokud nebudeme zase hrát spolu a šli jsme na to, vysvětlil Marion Brown.
Důraz byl kladen spíš na textury než na vytváření organizační jednoty. Byla tu jednota, ale byla to spíš jednota zvuků a textur, než něco jako A B A postup. Je tu hlavně v saxofonech slyšet hledání zvuku a prozkoumávání jeho možností, dodává ještě Archie Shepp.
Jak už bylo zmíněno, vznikly tehdy dvě verze skladby mírně odlišné stopáží a pořadím sól. Vlivem některých okolností dnes už nelze přesně určit, která byla natočena první. V Jazzové snídani zazní verze, označená jako Ascension - Edition I. Sólisté nastupují po úvodní pasáži v pořadí John Coltrane, tenorsaxofon, Dewey Johnson, trubka, Pharoah Sanders, tenorsaxofon, Freddie Hubbard, trubka, Archie Shepp, tenorsaxofon, John Tchicai, altsaxofon, Marion Brown, altsaxofon, McCoy Tyner, piano, následuje duet kontrabasistů Arta Davise a Jimmyho Garrisona a krátké bicí sólo Elvina Jonese.


Coltranův kvartet pokračoval v létě 1965 v intenzivním koncertování i natáčení. Na přelomu července a srpna byl v Evropě a 15. srpna odehrál, rozšířen o tenorsaxofon Archieho Sheppa, kontroverzně přiajté vystoupení na Down Beat Jazz Festivalu v Chicagu. Po návratu na východní pobřeží koncerty pokračovaly v San Francisku a na konci září v Seattlu. Od té doby už Coltrane pravidelně přibíral k základnímu kvartetu další hráče - v klubu Pentohuse v Seattlu, odkud existuje nahrávka ze 30. září, hráli s Coltranem, Tynerem, Garrisonem a Jonesem tenorsaxofonista Pharoah Sanders a Donald Raphael Garrett na kontrabas a basklarinet. Následujícího dne se k nim ve studiu Camelot na washingtonském předměstí Lynwood přidal ještě Joe Brazil s flétnou a vznikla téměř devětadvacetiminutová skladba s názvem Om.
Slovo Om pochází z hinduismu, kde je mystickým ekvivalentem jména Božství a může vyjadřovat také jádro spirituality. Coltrane k tomu autorovi textu pro obal alba Natu Hentofovi řekl: Om znamená první vibraci - zvuk, duch, který uvedl všechno ostatní v bytí. Je Tím Slovem, z něhož všichni lidé a všechno ostatní pochází a obsahuje všechny případné zvuky, kterých může člověk docílit hlasem. Je to první slabika, základní slovo, slovo síly. Hentof tu dále zmiňuje buddhistické rčení "Om mani padme hum", neboli "Om, klenot, je v lotosovém květu, amen".
Provedení začíná krátkým zaklínadlem, vyjádřením slova Om v recitaci Johna Coltrana i některých jeho spoluhráčů, podbarvené rytmickými chrastěním perkusí a flétnou. Následuje rozvíjení principu, použitého již v Ascension, tedy pravidelného stupňování a prozkoumávání zvukových kombinací nástrojů. V závěru se vrací zaříkávání z úvodu se stejným zvukovým podkladem.
Skladbu Om, natočenou 1. října 1965, hrají Joe Brazil, flétna, John Coltrane a Pharoah Sanders, tenorsaxofony, McCoy Tyner, piano, Jimmy Garrison, kontrabas, Donald Raphael Garrett, kontrabas a basklarinet a Elvin Jones, bící, někteří z hudebníků tu hrají také na perkuse.
Přejeme vám příjemné probouzení.


Playlist:
Znělka: Softly As In A Morning Sunrise (Hammerstein - Romberg) 0.50
ERIC DOLPHY, HERBIE HANCOCK, EDDIE KHAN, J.C.MOSES
Blue Note 1999, USA

1. Ascension - Edition I (John Coltrane) 38.37
John Coltrane, tenorsaxofon
McCoy Tyner, piano
Jimmy Garrison, kontrabas
Elvin Jones, bící
Pharoah Sanders, tenorsaxofon
Archie Shepp, tenorsaxofon,
John Tchicai, altsaxofon
Marion Brown, altsaxofon
Freddie Hubbard, trubka
Dewey Johnson, trubka
Art Davis, kontrabas
Impulse/GRP 1965/1992, USA

2. Om (John Coltrane) 28.49
John Coltrane, tenorsaxofon
Pharoah Sanders, tenorsaxofon a perkuse
McCoy Tyner, piano
Jimmy Garrison, kontrabas
Donald Raphael Garrett, kontrabas, basklarinet a perkuse
Elvin Jones, bící
Joe Brazil, flétna a perkuse
Impulse/GRP 1965/1992, USA

[Zpět na přehled článků v rubrice JAZZOVÝ SERVIS.]